ПТАХИ ЛЕТЯТЬ!

Здається, що в найближчому майбутньому приліт міграційних птахів викликатиме в нас не радість весняного оновлення природи, а тваринний жах, як у персонажів відомого фільму американського режисера Алфреда Хічкока. В усякому разі вже цьогорічна поява в Україні перелітних птахів може завдати головного болю орнітологам, зоологам, ветеринарам, господарникам, звичайним людям і, безперечно, владі. Хоча остання, на диво, залишається спокійною у той час, як сусідні держави вживають невідкладних заходів для запобігання вірогідної епідемії пташиного грипу.

На жаль, в останні дні зими (певно, в зв’язку з виборами) в ЗМІ промайнула офіційна інформація, що всі вогнища пташиного грипу в Україні ліквідовано. Але насправді це не так. На думку директора Українського центру кільцювання птахів Інституту зоології НАН України Анатолія Полуди (висловлені на засіданні Національного прес-клубу реформ), проблема розповсюдження в нашій країні небезпечного вірусу залишається надзвичайно гострою. І тут не треба бути великим фахівцем, аби спрогнозувати тривожні обставини, що можуть виникнути з весняною міграцією перелітних птахів. Осередки пташиного грипу є по всій Європі, і Україна не може бути винятком. Анатолій Полуда має інформацію, що й штам грипу Н2N1 (небезпечний для людини) вже виявлено в багатьох європейських країнах.
Якщо взяти хронологію поширення епідемії пташиного грипу, то вимальовується така картина. Відомі природні осередки цього вірусу знаходяться в Північно-Східній Азії. Ця територія є своєрідним «казаном», в якому «варяться» різні штами пташиного грипу. Саме вони призвели до пандемії цієї смертельної хвороби в минулому столітті. Звідси пішли горезвісна «іспанка», гонконгівський грип та штам Н5N1, який був виявлений і описаний тут у 1997 році. Спочатку цей небезпечний вірус поводив себе відносно спокійно, але вже навесні 2004 року вчені зафіксували його вихід за межі природного осередка. І це в першу чергу пов’язували з мігруючими птахами.
Однак імовірність потрапляння до України пташиного грипу тоді була нульовою. Птахи з тих країв не гніздяться в Україні і навіть не пролітають через її територію. Коли вірус потрапляв до свійської птиці, у східній частині Азії відбувався масовий падіж птиці. Торік епідемія прокотилася по всій території Китаю.
Згодом пташиний грип з’явився в північному Казахстані та на півдні Західного Сибіру. І ось тоді вчені зрозуміли, що небезпека насувається й на Європу. Бо приблизно 20-30 відсотків птахів з тих регіонів мігрують через Європу і, зокрема, через Україну. На початку вересня минулого року Міністерство охорони здоров’я звернулося до Інституту зоології із запитанням: чи є вірогідність потрапляння до нас пташиного грипу найближчим часом? Інститут спрогнозував імовірність появи на півдні України небезпечного вірусу вже в другій половині вересня та в жовтні.
Так і сталося. Саме у вересні-жовтні почав спалахувати пташиний грип у Краснодарському краї Росії, в Румунії та в Криму. Адже вірус передається від диких птахів свійській птиці насамперед через водне середовище. Достатньо одному птаху-носію небезпечного штаму зупинитися на водоймищі, відпочити, і вода стає зараженою.
Проте ветеринарна та санітарна служби України вважали попередження вчених чисто теоретичним, не вірили, що таке зараження в нас можливе, і вживали зовсім неадекватні засоби захисту. Скажімо, було видано розпорядження обробляти автотранспорт на кордонах спеціальним дезинфікуючим засобом (ніби птахи пересуваються по землі, а не повітряним шляхом).
А тим часом вірус пташиного грипу вже був у Криму. 18 жовтня 2005 року почалася масова загибель свійської птиці у районі озера Сиваш (село Некрасівка). Влада ж офіційно визнала існування цього вірусу лише через півтора місяця. Протягом грудня минулого року та січня нинішнього в Криму було зафіксовано 30 вогнищ зараження пташиним грипом. Отож, якби влада вчасно прореагувала на прогноз учених, провела серйозні карантинні заходи щодо ізолювання птиці в тій же Некрасівці, то потім не виникли б десятки нових вогнищ. А так ще майже два місяці хвору птицю продавали, передавали родичам в інші населені пункти, возили автотранспортом, тобто джерелом інфекції вже стали не лише птахи, а й люди.
Нам, можна сказати, пощастило, що нинішня зима в Криму виявилася надзвичайно холодною, тому мігруючі птахи перемістилися південніше — до Туреччини, Греції. Там згодом також виникли вогнища пташиного грипу.
Нині на території України триває масова міграція перелітних птахів, які з’являються в усіх населених пунктах. Змусити їх летіти далі неможливо. Тому, за прогнозом учених, небезпечна хвороба свійської птиці може виникнути будь-де. Однак є зони, де імовірність зараження надзвичайно висока. Це південні області, приморський Крим, території, прилеглі до Дніпра та його приток, а також західні області (Львівська, Тернопільська, Волинська, південна частина Рівненської), де велика кількість свійської птиці і багато водоймищ.
Чи дуже небезпечний пташиний грип для людини? Так, якщо його вірус поєднається з вірусом людського грипу. Тоді може утворитися новий штам, який потраплятиме до організму повітряно-крапельним шляхом. Досі не зафіксовано жодного випадку передачі інфекції пташиного грипу від людини до людини. А дотримання елементарних правил санітарної гігієни та приготування їжі з пташиного м’яса можуть цілковито захистити людину від потрапляння в її організм небезпечного вірусу. Насамперед, не слід вживати яйця в сирому вигляді, треба обробляти м’ясо птиці на окремій дошці і часто мити руки. Вірус гине при температурі 70 градусів і вище, а мінусова температура на нього не діє. Не можна торкатися хворої або померлої від грипу птиці руками без гумових рукавичок.
Добре, що медичної проблеми, пов’язаної з пташиним грипом, у нас немає, але імовірність її виникнення існує, якщо не покласти край розповсюдженню цього небезпечного вірусу, що може шляхом мутації перекинутися на людину. Тому сьогодні дуже важливо скоординувати сили учених, медиків, ветеринарів, органів виконавчої влади для термінової розробки та ухвалення державної протиепідеміологічної програми, яка б забезпечила відповідний контроль за ситуацією в місцях міграції птахів, створення необхідної вакцини, передбачала план дій на випадок виявлення перших ознак виникнення пташиного грипу, забезпечила проведення наукових досліджень видозмін штамів цієї інфекції в спеціально створених лабораторіях (досі таких немає).
Уряд поки що спромігся лише на створення так званої Координаційної ради з проблем пташиного грипу, яку очолює міністр з надзвичайних ситуацій п. Балога. Спочатку до цієї ради не увійшло жодного вченого, а потім (як кажуть, заднім числом) було включено директора Інституту зоології, члена-кореспондента НАН України Ігоря Якимова — єдиного представника НАН. Координаційна рада нібито збирається, щось обговорює, але практичних результатів від того — нуль.
Якщо й надалі влада ховатиме голову в пісок, а не подивиться правді у вічі, наслідки можуть бути сумними. В Росії уряд виділив на запобігання епідемії пташиного грипу один мільярд 200 мільйонів рублів, МНС проводить навчання щодо ліквідації можливих небезпечних вогнищ захворювання. Наш уряд для цього ще не виділив жодної копійки, обмежуючись тільки паперовими деклараціями.

Error