ЩО «НЕ ТАК» НЕ-ЮДЕЮ?

Галаслива кампанія, розгорнута напередодні парламентських виборів опозиційним блоком «Не так!», дає добру потраву для допитливого розуму.

          Галаслива кампанія, розгорнута напередодні парламентських виборів опозиційним блоком «Не так!», дає добру потраву для допитливого розуму. Розігріті виборчими перегонами, претенденти на місця під скляною верховнорадівською банею в полемічному запалі часто зриваються на ідеологічно-смисловий фальцет і самі себе не тільки до непристойності роздягають, а й лупцюють на сміх людям. 
          Ось анекдот, народжений саме в цей епохально-історичний період нашого буття:
          — Як сьогодні називається «кравчучка»?
          — «Нетачка»!
          Що ж Ви, Леоніде Макаровичу, так, даруйте, лажонулися? Не здіймали б рейвах і ґеволт із своїм «Не так!» — гляди, й закріпилося б в українській мові слово-новотвір, у корені якого навіки зафіксувалося б Ваше прізвище (бо за ділами Вашими воно не гідне бути записаним на скрижалях української історії). Тепер же і від «кравчучки» слід прохолоне. Залишиться «нетачка» — ну, і що Вам від того? Ні холодно, ні спечно… Думати треба!
          Або візьмімо ще одного затятого опозиціонера з того самого заперечувального блоку — добродія (або ж хавера) Нестора Шуфрича. Це той хавер-добродій, якому скажи слово «НАТО» — і він одразу по-бичачому нахиляє голову вперед, закушує до крові губу й гребе під собою землю, готовий кинутися на те НАТО, як рогатий учасник кориди на тореадора. Бо йому, бач, миліша інша абревіатура — ЄЕП. І мова іншої держави миліша за мову народу, від чийого імені він п’ять років депутатствував в українському парламенті, купивши собі те місце двадцятигривневими купюрами, що їх роздавав свого часу на Черкащині.
          Хаверу-добродію Шуфричу та його однодумцям із мішпухи з назвою «Не так!», судячи з численних рекламно-пропагандистських щитів на вулицях міст, хочеться єдиного економічного простору від білоруського Бреста й через Київ та Москву аж до казахстансько-китайського кордону. І щоб на цій євро-азійській території всі говорили «на общепонятном», а в тій частині цього ЄЕПнутого «лєбенсраума» (вибачайте — життєвого простору), якій імперія відновить назву «Малая Русь», нарешті перестали носитися з якоюсь там «дєржавной мовой» та намірами жити окремішньо від «єдіного славянського міра».
          Все оте, може, й не вартувало б нашої уваги. Ну, думає так людина, має такі ідейні і моральні переконання, чогось дуже хоче — то й нехай собі. Хотіти, як пам’ятаємо, «не вредно». Але ж можна це так робити, щоб себе не виставляти, мовлячи архаїчно, «на позорище»! І це багатьом вдається, хоча тут вимагається одна безумовна річ: наявність інтелекту. Або, простіше кажучи, — клепки в голові. Чи лою. Чи як завгодно назвіть. Проте де ж його взять, якщо іще під час народження відбулося «нєдовложеніє» сірої речовини? Відтак і «маємо те, що…»
          У цьому зайвий раз міг переконатися всяк, хто минулої середи випадково чи заздалегідь заплановано опинився на майданчику перед будинком Міністерства закордонних справ України в Києві. Там зібрався нечисленний мітинг на знак протесту проти можливого вступу нашої країни до Північно-Атлантичного альянсу. Проходив він під прапорами опозиційного блоку «Не так!» На імпровізовану трибуну один по одному підіймалися промовці і «клєймілі позором» українську владу, ладну віддатися в зуби світового імперіалізму та ще й сплатити вступне мито в сумі 92 мільйонів доларів. Кажу «клєймілі позором», а не «ганьбили», бо українського слова на мітингу майже не було чути. Апофеозом дійства став виступ хавера-добродія Нестора Шуфрича. І нардеп із ксивою, термін дії котрої, на щастя, закінчується, «врєзав» що називається навідліг:
          — Ми со всєй отвєтствєнностью заявляєм етому так називаємому дєятєлю, которий прізиваєт нас думать по-украінскі, что не допустім нікакого НАТО на нашей зємлє! Ми нє позволім, чтоби отсюда ісходіла угроза всєму славянскому міру — Бєлорусіі, Россіі! Ето ми, славянє, спаслі Європу от фашизма!..
          Почувши таке, я вже на міг далі слухати, бо навальний монолог у виконанні хавера Шуфрича набув для мене виразних ознак інфернальності, сиріч — потойбічного світу, де панує якась інша логіка, інші уявлення про чорне й біле, брехню і правду, а ще — чиїх батьків хто діти.
          Пригадується найкоротший у світі анекдот усіх часів і для всіх народів, який складається усього з двох (!) слів: «Єврей-двірник». Від минулої середи до Книги рекордів Гіннеса можна сміливо записати новий найкоротший твір цього лаконічно-лапідарного жанру, і теж із двох слів: «Шуфрич-слов’янин». Ось якою всесильною і всепереможною є ідея «Не так!» — вона не тільки береться змінити уявлення про стан речей у суспільстві, біле називаючи чорним і навпаки; вона, ця ідея-фікс-«нетачка», спонукає людей самохіть, заради високої мети чи й просто особистих інтересів, зрікатися свого роду-племені й перелицьовуватися в іншу національність. 
          Кажуть, свого часу саме так (а зовсім не «Не так!») зробив теперішній лідер цього протестувально-заперечного блоку, записавшись у метриках-паспортах українцем Леонідом Кравчуком. Але мало що злі язики плещуть! Тож не видиматимемо з мухи слона і облишмо чутки тим, хто винятково з них тільки й черпає інформацію. А от із Нестором Шуфричем — справа певна, бо вона конкретна й точна: кілька десятків мітингувальників чули його похрещення у слов’яни. Щоправда, не існує такої національності — «слов’янин». Отож якщо хавер Нестор (пробачте — вже не хавер, а… ну, нехай буде гражданін) добровільно ослов’янився, то має чіткіше визначитися з національною належністю. Думаю, українцем він не те що бути, а й писатися не захоче. Та воно й правильно. Це ж треба говорити мовою цього народу. А за п’ять років нардепства «ета ваша мова» йому так осточортіла, що й ну! Слава Ягве, депутатство закінчується, то не буде більше й примусу дотримуватися конституційних норм і ламати язика під час виступів у парламенті. 
          Отож в українці гражданін Шуфрич не піде. А, найімовірніше, подасться в   «русскіє». Скажімо — як Ігорьоша Бакай, або Руслан Боделан, або Засуха з Білоконем. Добре їм під ЄЕПським крильцем у гаспадіна Владіміра Владіміровіча! А кажуть — Москва сльозам не вірить. Ще й як вірить! Особливо, коли ті сльози скрапують на вивезені з України банкноти. О, тоді віра набуває особливої сили! Тож направ нас, Господи, й укріпи!
          А взагалі — у дивовижний час живемо. Дивишся на світ — і очам не віриш. Слухаєш тих, хто твердо знає «Як», — і вже не знаєш, чи ти спиш, чи сидиш у віртуальному театрі й дивишся лицедійство з переодяганням, чи, може, перебуваєш під гіпнозом котрогось заїжджого мага… І так хочеться прокинутися, сказати собі й добрим людям: «Доброго ранку!», розчинити навстіж вікно й не побачити за якийсь десяток кроків ані щита-біґморда, ані маячіння (мало не написав — «маячні»!) різнопартійних прапорів, ані мітингувальників із мегафонами біля запінених ротів. А увімкнувши праску — не почути ціцеронівської дикції агітаційних глашатаїв, які один з-поперед другого зваблюють тебе новою, чи третьою, чи ще якоюсь силою, єдино спроможною врятувати народ і країну. А відчинивши поштову скриньку — не натрапити в ній на особисті привітання від лідерів блоків і партій із запевненням «можете всєгда рассчітивать на мою поддєржку». 

          Дожити б до такого, браття! І тоді все буде саме так, як треба нам для нормального цивілізованого життя.