КОНСУЛЬТАЦІЇ

ОНУК ПІЛЬГ НЕ МАЄ
Я росіянка, мені 72 роки, передплачую вашу газету і з цікавістю читаю її. Хотілося б, аби якомога більше наших українців читали її й скоріше прозріли та об’єдналися для боротьби з тими «слугами народу», які знищують українську націю.
Звертаюся із проханням надати мені консультацію з такого питання: чи має мій онук, який народився 1990 року в місті Кривий Ріг від батьків, евакуйованих з міста Прип’ять, якісь чорнобильські пільги?
Анастасія БОГУН
             м. Київ

Відповідно до статті 27 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 19.12.1991 р. № 2001-ХІІ (з наступними змінами і доповненнями) до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні, які:
1) евакуйовані із зони відчуження, в тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку;
2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року в зоні безумовного (обов’язкового) відселення;
3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю;
4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю;
5) народилися після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або матір’ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1,2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу.
7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені Міністерством охорони здоров’я України.
Олександр ІВАНОВ,
юрист

ПРАВО НА ШЛЮБ
Ми з чоловіком одружилися півроку тому, коли мені було 16 років. Тоді батьки не заперечували проти нашого шлюбу, але тепер роблять усе можливе, щоб наш шлюб був визнаний недійсним. Чи мають вони на це законне право?
Олеся КОРИТКО
           м. Яворів Львівської області

Згідно зі статтею 22 Сімейного кодексу України, шлюбний вік для жінки встановлюється в 17 років. Проте судом може бути надане право на шлюб особі, яка досягла 14 років, за її заявою, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Тобто питання надання права на шлюб особі, що не досягла шлюбного віку, вирішується не батьками, а судом. Якщо вам не було у встановленому порядку надане право на шлюб, він справді може бути визнаний недійсним за рішенням суду. Відповідно до статті 42 Сімейного кодексу України право звертатися до суду із заявою про визнання шлюбу недійсним мають також і батьки одного з подружжя. Проте у вирішенні справи суд бере до уваги низку обставин, зокрема тривалість спільного проживання подружжя, характер їхніх взаємин, а також чи порушені цим шлюбом чиї-небудь права та інтереси. Шлюб не може бути визнаний недійсним, якщо ви вже досягли шлюбного віку, а також у разі вагітності або народження дитини.
Наталя ВІЛАМОВА,
юрист
ПРАВ НЕМАЄ, ОБОВ’ЯЗКИ ЗАЛИШИЛИСЯ
Дружина позбавила мене батьківських прав стосовно доньки. Чи означає це, що відтепер я жодного відношення до дитини не маю і не повинен утримувати доньку?
Андрій БИЛОВ
            м. Тернопіль

Позбавлення батьківських прав відповідно до статті 166 Сімейного кодексу України має для автора листа такі правові наслідки:
— втрату особистих немайнових прав щодо доньки та звільнення від обов’язків з її виховання;
— втрату права бути законним представником дитини;
— втрату права на пільги та державну допомогу, що надається сім’ям з дітьми;
— втрату права бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником;
— він не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов’язаних з батьківством, які міг би мати в разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди в разі втрати годувальника, право на спадкування);
— втрату інших прав, заснованих на спорідненості з донькою.
Отже, позбавлення батьківських прав справді означає втрату багатьох прав та обов’язків стосовно дитини. Але водночас з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу дружини автора листа або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення з нього аліментів на дитину.
Юлія ЄЛТУНОВА,
юрист