Автори п’ятирічного дослідження за участю 2200 осіб стверджують, що встановили зв’язок між ожирінням і зниженням когнітивної функції людини.
Результати дослідження, проведеного французькими вченими, були вперше опубліковані в жовтні в журналі Neurology. У ньому брали участь чоловіки і жінки у віці від 32 до 62 років, які виконали чотири тести на розумові здібності, а потім повторили їх через п’ять років.
Вчені встановили, що люди з індексом маси тіла (ІМТ) — мірою жиру в організмі — 20 або менше можуть пригадати 56% в лексичному тесті, а ті, хто страждає ожирінням (ІМТ не нижче 30), можуть пригадати лише 44%.
Товстіші випробовувані також продемонстрували вищий рівень когнітивного занепаду під час повторного тестування через п’ять років. Їхня здатність згадувати впала на 37,5%, тоді як у людей зі здоровою вагою вона залишилася на колишньому рівні.
Щоб пояснити занепад когнітивних сил, Максима Курно, яка очолювала дослідження, припустила, що гормони, які виробляються жирами, можуть шкідливо діяти на мозкові клітки, приводячи до ослаблення функції мозку.
«Логічно було б припустити, що зниження ваги примушує когнітивну функцію наростати», — додала вона.
Девід Хаслем, клінічний директор Національного форуму з ожиріння, створеного в 2000 році для розповсюдження знань про вплив надмірної ваги на здоров’я, назвав нове дослідження таким, що «турбує».
«Воно показує, що ожиріння зачіпає всі без винятку органи людського тіла, — заявив він. — Ніхто не хоче бути товстуном, особливо якщо ожиріння приводить до недоумства і захворювань серця, але звістка, що воно впливає на силу мозку, стане шоком, воно породжує тривогу».
Але Анна Уїддемком, колишній заступник міністра охорони здоров’я Британії, яка скинула 30 фунтів, беручи участь в телепрограмі Celebrity Fit Club, сказала, що скептично ставиться до висновків дослідження. «Досить оглянутися навколо, і ви побачите сотні худих дурнів і розумних товстунів», — сказала вона.