ОСВІТА В УКРАЇНІ ПОДЕШЕВШАЛА. ЗА СПРИЯННЯ МІНІСТРА НІКОЛАЄНКА?

Сьогодні дипломованим фахівцем будь-якого вузу можна стати всього за 800 доларів. І для цього не треба протирати штани на студентській лаві довгі п’ять років. Потрібно просто «розмістити замовлення» на одному із спеціалізованих сайтів. Можливі знижки. Індивідуальний підхід і «порядність» гарантовані. Днями в цьому переконалися співробітники МАУП. Не так давно з ініціативи міністра Ніколаєнка 4655 випускників цього вузу не отримали дипломів. Вартість цих дипломів на чорному ринку — 4 мільйони доларів.

11 жовтня опівдні в Києві співробітники УБОЗ затримали громадянина під час продажу офіційного пластикового диплома про вищу освіту державного зразка. Це сталося завдяки старанням співробітників Міжрегіональної Академії управління персоналом, для якої у Міністерства освіти «не вистачило» бланків дипломів.
Документ, що підтверджує звання магістра економіки Національного технічного університету (колишній КПІ) коштував 800 доларів США, — стандартна такса для дипломів подібного виду в конторі, яка спеціалізується на продажу документів про нібито здобуту освіту. Така фірма майже відкрито впродовж семи років діяла в Україні. Кожен користувач Інтернету може переконатися в цьому самостійно, відвідавши адресу diplomy. com.ua — він ще працює. Дозволимо собі декілька цитат «від виробника»:
«Купити диплом можна у багатьох, але не багато хто зможе дати Вам гарантію на виготовлені і продані дипломи.
Ми займаємося продажем українських дипломів,  атестатів та інших документів. Ви зможете замовити у нас майже будь-який диплом України  і, повірте, наша якість не підведе.
Вартість і терміни виконання роботи залежать від ряду чинників і обумовлюються у кожному конкретному випадку індивідуально.
Зазвичай, терміни виготовлення документа залежать від наявності бланків і печаток потрібного Вам вузу. За час нашої роботи сформувалася достатня кількість бланків і печаток. Після одержання замовлення, ми зможемо виготовити Вам український  диплом за один-два дні».
Сайт, з якого взята ця цитата, так і називається — «Українські дипломи». І пропонує не готові дипломні і курсові роботи, що практикується повсюдно, а саме придбання документів про здобуту освіту. Втім, не тільки. Крім дипломів і атестатів України, є можливість придбати й інші документи, що слід обумовлювати окремо. Бізнесмени подають перелік своїх послуг, покликаний звернути на них увагу не тільки українських, але й російських правоохоронних органів:
«Організація «Diplomy. com.ua» професійно підходить до поставленого завдання. Основним напрямком діяльності колективу є різноманітна освітня допомога. Ми виготовляємо українські дипломи, російські дипломи,  документи, атестати та інші документи, в окремих випадках ми зможемо виготовити диплом іноземного вузу».  
Щоб у клієнта не виникало сумнівів в солідності фірми, йому обіцяють гарантії. А саме:
• повна і беззастережна переробка документів при допущеній з нашого боку помилці;
• перевірка документів до того, як Ви за них заплатите.
Відразу видно, що звертаєшся в солідну організацію. У продавців липових дипломів теж є свої принципи.
«Виконання роботи:
•  швидко і якісно;
•  бажання клієнта для нас – Закон;
• чесність – головний принцип; 
•  яка ціна, така і якість.
Постійним покупцям – знижки:
• «Вам надасться знижка, якщо купите два або більше дипломи, довідки або документи.
• Також Ви отримаєте знижку, якщо повідомите своїм друзям або знайомим про нашу роботу.  Якщо людину зацікавлять наші послуги, то за фактом покупки документа і явної вказівки на Вас, як реферала, Ви отримаєте знижку (умови обумовлюються індивідуально)».
Ну і звичайно, в такій делікатній справі не зайвим сказати пару слів про порядність.
«Чесність — головний принцип
Чесність у ставленні до клієнтів — основний наш принцип. Ми зацікавлені в доброму ставленні клієнтів до нас, тому обдурювати Вас ми просто не маємо права. Завдяки цьому більшість наших клієнтів приходять до нас за рекомендаціями людей, які вже скористалися нашими послугами і переконалися в нашій порядності і високій якості продукції».
А якщо хто вирішить «здобути освіту» задешево, то йому пояснять, чому не варто купувати диплом в підземному переході, а неодмінно треба віддати кровний гріш «солідній фірмі»:
«ЯКА ЦІНА, ТАКА І ЯКІСТЬ
Ви, звичайно, можете сказати, що купити в метро набагато простіше і дешевше, але це не так, оскільки ті дипломи, які продаються в переходах метро, не мають усіх ступенів захисту, оскільки виготовляються на підроблених бланках. Далі виникають проблеми при перевірці диплома на достовірність. І саме з цієї причини пізніше звертаються до нас, але раніше переплативши в переході метро...»
Зв’язатися з представниками фірми можна за електронною адресою і мобільним телефоном. Також є сторіночка питань-відповідей. Серед них такі наприклад (орфографія збережена):
«Хочу устроитса роботать на АТОМНОЙ станции инжинером, могу познакомству, но не берут без диплома из ХОРОШЕГО ВУЗа. Нужен диплом ОДЕССКОГО ПОЛИТЕХА.
Або ще ось:
«Неля / 09.10.06 19:34
Данные для диплома отправлены на Брайковскую.Диплом нужен срочно. Срочность и доставку в Донецк оплачу.Срочно жду отверта.
Адмін: Если Вы оставили свій телефон, то мы сегодня свяжемся с Вами.
Також є сторінка відгуків і подяк:
Ірина / 08.10.06 01:04
Спасибо!Освободили меня от сильной головной боли с получением диплома! Родители очень рады, что у дочери к успешной карьере прибавилось и высшее образование!
fog / 27.09.06 09:06
работал с людьми, приятные в общении, очень высокое качество, в общем респект.
Мастер Х/04.09.06 12:17
Было приятно иметь дело.
Андрей / 15.08.06 17:45
Поступил на второе высшеее. Очень Вам благодарен! Спасибо большое!
Надя / 12.08.06 15:54
Вы и представить себе не можете, как вы мне помогли! Вроде бы и пластик из себя ничего не представляет, а вот без него на работу не берут. Очень вам благодарна!
Максим / 10.08.06 10:03
Купил диплом для того, чтоб пойти на второе высшее, как и обещали, его не пробили. Спасибо.
Єгор / 09.08.06 02:59
Живу в Германии, нашел высокооплачиваемую работу... Диплом супер! Спасибо большое!!
Ольга / 08.08.06 22:34
Спасибо, Вы в буквальном смысле спасли мне жизнь.
Марина/ 08.08.06 19:42
Рада была купить у вас диплом, теперь я менеджер с большой буквы.
Елена / 07.08.06 17:11
Очень Вам благодарна за Вашу работу! Обращалась во многие организации, но только у Вас получила необходимую помощь! Спасибо!
Гадаю, у читача не залишилося сумнівів: диплом треба брати, а не протирати п’ять років штани на студентській лаві. Але не поспішайте звертатися за послугою. Справа в тому, що останнє повідомлення на сайті датується 9 жовтня. Є підозра, що сайт вже не оновлюватиметься, а дипломи не продаватимуть через причину, згадану нами на початку статті. Представник фірми був затриманий міліцією під час передачі йому 800 мічених доларів. При цьому у затриманого був виявлений цілком легальний диплом Київського політехнічного університету.
Цікаво, що такі дипломи друкуються на єдиній в країні друкарні «Освіта» — дочірньому підприємстві Міносвіти. В зв’язку з цим у правоохоронних органів повинні виникнути питання до міністра освіти України Станіслава Ніколаєнка. Останнім часом він з товаришами розгорнув галасливу піар-кампанію, оголосивши хрестовий похід проти недержавних вузів, а одному з найбільших вищих навчальних закладів країни — МАУП — вирішив «недодати» 4655 дипломів для студентів, які пройшли повний курс навчання в 2005-2006 роках. У відповідь МАУП на сторінках свого видання «Персонал плюс» неодноразово писала про те, що в Україні відкрито торгують дипломами про вищу освіту (яких в той же час «не вистачає» для МАУП). Чиновники сприйняли цю інформацію як особисту образу. Так, міністр Станіслав Ніколаєнко відреагував в стилі: «Такого не може бути, оскільки не може бути ніколи». Мовляв, видача  кожного диплома  і атестата  — під жорстким контролем дочірнього підприємства «Освіта», а всі розмови про зловживання на цьому підприємстві —   брудні інсинуації.
І тоді керівництво МАУП вирішило самостійно довести, що проблема зовсім не надумана. І якщо міністр настроєний стежити за якістю освіти, то починати йому треба, очевидно, з проблеми продажу дипломів. Ініціативу МАУП підтримав народний депутат Василь Куйбіда, який направив відповідний депутатський запит   на ім’я Прем’єр-міністра Віктора Януковича і генерального прокурора Олександра Медведька.
Але листами на адресу високопоставлених чиновників МАУПівці не обмежилися. З цілого набору сайтів, що пропонують «послуги» з продажу дипломів, вони вибрали Diplomy. com.ua, вирішивши для експерименту придбати диплом Національного Технічного Університету. Експеримент вдався!
Спочатку «клієнта» перевіряла своєрідна «служба безпеки» Інтернет-контори. Очевидно, з’ясовували: чи не працює покупець на «органи», чи відповідають дійсності представлені ним особисті дані  та інше. Після цього відбувся етап зустрічей «в реалі». І тут все було організовано згідно із законами конспірації. В останню мить переносилися місця зустрічі, самі «явки» вибиралися вельми ретельно, щоб була можливість відстежити «хвоста». Коли у продавців не залишилося сумнівів в надійності клієнта»,   відбувся обмін обумовленої суми 800 доларів на абсолютно справжній диплом «политеха». Слід зазначити, що цю процедуру негласно контролювали бійці УБОЗу, які і затримали продавця.
Тепер затриманий дає свідчення, які допоможуть вийти на тих, хто керує цим масштабним бізнесом. Найбільш серйозні питання можуть виникнути до ДП «Освіта». Не виключено, що після цього доведеться свідчити і міністрові Ніколаєнку особисто. Адже він неодноразово ставав грудьми на захист підвідомчої друкарні-монополіста з друкування дипломів, всупереч очевидним фактам: торгівля дипломами зі всіма можливими ступенями захисту йшла на повну потужність. Друкування дипломів практично не контролюється, їх можна продукувати, не погоджуючи і не реєструючи в самому вузі: поживний ґрунт для нелегального бізнесу з продажу «корочок» про вищу освіту. Але замість того, щоб налагодити систему контролю на підприємстві, Ніколаєнко вирішив обмежити видачу дипломів вузам — мовляв, там погано вчать. Зате у тих, хто взагалі не бажає вчитися, але хоче мати диплом, проблем не виникає.
Ось що пише із цього приводу газета «Персонал плюс»:
«…Стають зрозумілими старання міністерства  знайти будь-яку причину для відмови вищим навчальним закладам у видачі дипломів, таким чином приховуючи їх нестачу.  .Лише студенти МАУП, які склали всі державні іспити, до цих пір не можуть отримати 4 655 дипломів. Продаж цих дипломів стороннім особам міг принести зловмисникам щонайменше 3 мільйони 764 тисячі доларів прибутку. Які суми «крутяться» на ринку таких сумнівних «послуг» – доводиться лише здогадуватися. Як і про те, хто заправляє цим бізнесом».
Хочеться сподіватися, що відповідь на це насущне питання знайде УБОЗ.
Іван СТЕПАНОВ
(«Тема»)