ПЕРЕЇДАННЯ ПОДІБНЕ ДО НАРКОМАНІЇ

Експеримент, проведений співробітниками Національної лабораторії Брукхевена в Нью-Йорку, довів існування глибокої аналогії між непомірністю в їжі і наркотичною залежністю. За даними вчених, у деяких людей у формуванні тяги до їжі беруть участь ті зони головного мозку, які активізуються у наркоманів під час ломки.

У дослідженні взяло участь семеро добровольців, що страждали крайнім ступенем ожиріння. Їм були встановлені електронні стимулятори шлунку — пристрої, здатні через блукаючий нерв посилати в головний мозок сигнали про насичення.
Дія сигналів про насичення на роботу мозку учасників оцінювалася за допомогою позитронно-емісійної томографії. Ця методика дослідження дозволяє вченим фіксувати збільшення швидкості метаболічних процесів в тканинах мозку, що є ознакою збільшення активності тих або інших його відділів.
На здивування дослідників, при увімкнутому електронному стимуляторі шлунку зростання активності було зафіксоване не тільки в гіпоталамусі, де розташований центр насичення, але й в гіпокампі та смугастому тілі головного мозку. Саме ці відділи активуються в період ломок в осіб, що страждають наркотичною залежністю. Таким чином, незважаючи на сигнали про насичення шлунку, у страждаючих ожирінням людей зберігалася непереборна тяга до їжі, що приводила до переїдання і подальшого збільшення ваги.
На думку вчених, результати експерименту пояснюють, чому боротьба з надмірною вагою і ожирінням виявляється непосильним завданням для більшості пацієнтів. «Тепер ми точно знаємо, що у формуванні схильності до переїдання беруть участь емоційні і когнітивні функції. Саме мозок здатний маніпулювати нашим тілом, а не навпаки», — відзначає координатор дослідницького проекту Ген-Джек Ванг.