КОНСУЛЬТАЦІЇ

ПОДАРУВАЛИ — ПОЗБАВИЛИ СЕБЕ ПРАВА
Свою квартиру, в якій прописані ми з дружиною і наша дочка, я подарував дружині (оформив на її ім’я дарчу). Нині ми розлучилися. Тепер мене хвилює таке: чи зможе моя колишня дружина за бажання виселити мене з квартири? Чи маю я право скасувати свою дарчу і чи маю право подати заяву до суду на поділ квартири?
Борис КРАВЧЕНКО
           м. Запоріжжя

Уклавши договір про дарування, автор листа безплатно віддав своїй дружині квартиру у власність. Тобто після оформлення належним чином всіх передбачених документів право власності на квартиру перейшло до його дружини, а він внаслідок цього втратив право володіння, право користування і право розпорядження цією нерухомістю. Саме тому його колишня дружина може в будь-який момент запропонувати йому залишити квартиру.
Водночас слід зазначити, що Цивільний кодекс України надає шанс авторові листа розірвати договір дарування, але за певних умов. По-перше, за умови, якщо колишня дружина умисно вчинила злочин проти його здоров’я, власності (його батьків, дітей) або створює загрозу безповоротної втрати дарунка, який має для дарувальника велику немайнову цінність. По-друге, слід пам’ятати, що до вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік.
Стосовно подання на розподіл квартири, знову-таки, оскільки квартира належить колишній дружині (незважаючи на реєстрацію (прописку) колишнього чоловіка в цій квартирі), шансів на отримання хоча б її частини в автора листа немає.
Олександр ІВАНОВ,
юрист
СКАСУВАННЯ УСИНОВЛЕННЯ
Свого часу ми з чоловіком усиновили хлопчика. Нині йому вже 35 років. Але обставини склалися так, що нині ми змушені відмовитися від усиновленої дитини. Як це зробити?
Тетяна ГАЙДУК
            м. Гайсин Вінницької області

Відповідно до статті 238 Сімейного кодексу України (СКУ), скасування усиновлення не допускається після досягнення дитиною повноліття. Але за рішенням суду усиновлення повнолітньої особи може бути скасовано за умови, якщо протиправна поведінка усиновленої особи загрожує життю і здоров’ю прийомних батьків (чи інших членів їхньої сім’ї). Зробити це можна за взаємною згодою з сином або лише на вимогу батьків. Останні мають право звернутися до суду з позовом про скасування усиновлення.
Від дня набрання чинності рішення суду усиновлення скасовується. Після набрання чинності рішення суд у місячний строк надсилає його копію до державного органу реєстрації народження дитини, який у свою чергу на підставі рішення суду, вносить відповідні зміни до актового запису про народження дитини.
Слід пам’ятати, що скасування усиновлення має певні правові наслідки. Зокрема, припиняються на майбутнє права та обов’язки, що виникли у зв’язку з усиновленням між дитиною та прийомними батьками, відновлюються права та обов’язки між дитиною та її рідними батьками, іншими родичами за походженням.
До речі, в разі скасування усиновлення дитина має право на збереження прізвища, імені, по-батькові, які вона отримала у зв’язку з усиновленням. Також за бажання дитини їй присвоюється прізвище, ім’я, по-батькові, які вона мала до усиновлення.
Юлія СУЛТАНОВА,
юрист
СТАЖ ЗА ДОГЛЯД ДІТЕЙ
Поясніть, будь ласка, чи зараховується до страхового стажу для обчислення пенсії період догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку? Якщо так, то як це оформити?
Лариса СИМОНІК
           м. Почаїв Тернопільської області

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії за віком обчислюється за страховим стажем та заробітком кожного громадянина. Страховий стаж — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За статтею 11 зазначеного закону до застрахованих належать особи, які, відповідно до законів, отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Разом з тим періоди трудової діяльності та інші періоди, які зараховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим законом (до 01.01.2004р.) зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за якою проводиться обчислення стажу, набутого до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше, ніж до досягення кожною дитиною трирічного віку (без вимог отримання допомоги).
Для зарахування до стажу роботи періоду догляду за дітьми до трирічного віку під час звернення за призначенням пенсії слід надати свідоцтво про народження дітей.
Пенсійний фонд України