РУЙНІВНИК МІФІВ ВОЛОДИМИР РУНЧАК

Прочитати твори Лесі Українки ми можемо. А от якби почути її голос... Виявляється, і це бажання здійсненне, бо компанія «ATLANTIC-RECORDS», яка популяризує українські медійні проекти, вже реставрувала 700 дисків (валиків) Едісона зі львівської музейної колекції.

Чотири роки тому вона започаткувала серію «Етнічна музика України», яку записують в експедиціях. Відбулася також презентація відразу десяти компакт-дисків із концертної серії «Нова музика в Україні». Отож, здається, лід у цій справі починає скресати.
Генеральний директор «ATLANTIC-RECORDS» Юрій Гандзюк, доктор технічних наук, викладач КПІ ризикнув видати «малоприбуткові» твори сучасної музики: «Серія з’явилась за гроші компанії, без будь-якого спонсорства. На цьому заробити не можна».
Додам, що Всеукраїнська музична спілка за сприяння посольства Росії підготувала до Міжнародного дня музики концерти, присвячені 100-річчю від дня народження Д. Шостаковича, де також прозвучали твори В. Сильвестрова, К. Цепколенко, В. Рунчака.
Серед проектів компанії «ATLANTIC-RECORDS»— підтримка випуску електронних підручників для освітніх закладів України, комп’ютерних ігор для дітей: їх з’явилося десять і це кращий проект року.
Також з’явився ДВД-диск із українськими мультфільмами, на замовлення Міністерства культури і туризму вийшла серія «Перлини української культури», але чомусь її ніхто не бачив.
Подвижником і керівником проекту «Нова музика в Україні» є композитор і диригент Володимир Рунчак. Протягом останніх семи сезонів Національний симфонічний оркестр, а пізніше камерний оркестр «Нова музика в Україні» під його орудою познайомили українську публіку з творчістю найвидатніших європейських композиторів ХХ століття — а це 300 прем’єр. У свого чергу європейці завдяки концертам В. Рунчака почули музику В. Сильвестрова, Є. Станковича, К. Цепколенко, Г. Гаврилець, С. Пілютікова, О. Щетинського, І. Небесного. Рунчак розвіяв міф про те, що ніхто не хоче виконувати і слухати сучасну музику. Крім того, його твори постійно звучать за кордоном, презентуючи таким чином Україну: музика цього композитора філософська, емоційна, зрозуміла слухачеві. Хорові твори Рунчака виконують не тільки вітчизняні хори «Київ», «Глорія», а й закордонні. Подією в мистецькому житті стали його «Реквієм для сопрано, тенора і симфонічного оркестру, «Страсті за Владиславом» у виконанні акордеоніста Павла Фенюка.
Маестро отримав три гран-прі на міжнародних конкурсах, однак від рідної держави не удостоївся жодної нагороди.
P.S. Єдине, що прикре в цій ситуації: відсутність зацікавленості сучасною серйозною музикою серед вітчизняних студій звукозапису. Отож, озовіться чиновники з Міністерства культури і підтримайте ці проекти.
Георгій ЛУК’ЯНЧУК
На фото: Володимир Рунчак, музикознавець Любов Морозова, директор «Атлантик рекордз» Юрій Гандзюк на презентації компакт-дисків (фото автора)