ХТОСЬ ОСІННІМИ ЯГОДАМИ МИЛУЄТЬСЯ, А ХТОСЬ ЛІКУЄТЬСЯ

Про цілющу силу горобини, глоду, бузини, конвалії

Хіба що взимку, коли гудуть заметілі, не виїжджає на природу Євген Гапон – талановитий український травознай, порадами якого вже не перший рік користуються читачі «Української газети плюс». Що казати про теперішню благодатну пору, коли в лісах, на луках, в степах щедрих дарунків, які можуть зцілити найтяжчі захворювання, як зірок на небі… Пересічна людина, зазвичай, не знає або мізерно мало знає про ці рослини.
От, скажімо, що нам відомо про бузину? В кращому разі на це питання більшість відповість так: цвіт цієї рослини дуже допомагає при кашлі, застуді, легеневих захворюваннях. А що знаємо про ягоди бузини? Старші люди можуть сказати, що колись соком, вичавленим з ягід, учні писали в зошитах. А ще бузиною господині вифарбовували одяг в темно-синій колір. Донині варять варення з ягід бузини – ввважається, що якщо декілька ложечок його покласти в узвар, то отримаємо неповторний смак, а ще – гарний колір.
І все? Мій співрозмовник Євген Гапон розповідає легенду про відому кожному українцеві рослину.
– Якось у лісі заблукав король. Шукав-шукав шляху, та все даремно. Аж раптом перед очима з’явилась хатина. Король поспішив до неї, щоб дізнатися, як вибратись із лісових хащів. Нічого у нього не вийшло: під хатою сидів літній чоловік і гірко плакав. Король запитав:
– Чого ти плачеш?
Старий відповів:
– Мене батько побив.
– А скільки ж тобі років.
– Сто.
– А батькові скільки?
– Сто двадцять п’ять.
Допитливий король уже не поспішав додому, йому стало цікаво, чому люди в лісовій хатині живуть так довго, як ніхто в його королівстві, тож не годину, не дві спілкувався король з жителями таємничої хатини, поки не зрозумів, що міцне здоров’я вони мають завдяки бузині, якої довкола хати густо-прегусто.
– Річ у тім, що бузина в народній медицині ввважається ягодою довголіття, – продовжує свою розповідь Євген Гапон. – Вона підвищує захисні можливості організму, тобто імунітет. Хто її вживає, у того гарна формула крові, здорова печінка. Поміж тим, у нас в Україні росте ще й бузина трав’янолиста – посестра бузини деревовидої. Ця рослина на верхівці має одну велику квітку, яка восени перетворюється на кетяг ягід. Треба бути уважними: плоди цієї рослини отруйні, якщо вживати їх у вигляді соку більше, ніж півчайної ложки. Проте вони вирізняються більшою ефективністю, ніж ягоди бузини звичайної. В своїй практиці я додаю декілька крапель соку бузини трав’янистої до настоянок, якими лікую онкохворих. Ця рослина чудово зміцнює імунітет. А якщо в онкохворих страждають легені, горло, носопорожнина, то сік цих ягід просто необхідний. Лікує він також ниркову недостатність, пієлонефрит, нефрит.
– Чи ж багато серед нас людей, які шанують в своєму саду бузину, яку, можливо, сам Бог, подарував? Зазвичай, ні. Навіть соромимося інколи, роздумуючи, викорчовувати її чи ні. Аякже, сусіди можуть бозна що подумати: мовляв, бур’яни в городі порозводили… Та як бачимо, цю рослину треба шанувати не менше, ніж, скажімо, вишню.
До речі, багато для кого з нас сьогодні вже й вишня – ледь не дикий кущ, приблизно, як і бузина. Чому? Тому що багато її, родить рослина рясно.
А Євген Гапон нагадує, що вишня – то для українців справжній дарунок Богів. Це добре знали в козацькій Україні. Вважалося, якщо напитися чаю з ягід вишні, то будеш врівноваженим, рішучим. Козаки перед походом обов’язково пили чай із ягід вишні. Не варто переконувати, що поживність його значно вища, ніж в якомусь чорному чи зеленому чаї нині. То чи не краще з настанням холодів вживати вишневий чай, який справді додасть сили, не обдурить скороминучою бадьорістю, як якийсь заморський напій!
Є в Україні багато інших ягід, за які не треба платити жодної копійки. Наприклад, глід. Нині дозріли ці ягоди в лісах. Наші знання про глід зводяться до того, що ця рослина «лікує серце». Виявляється, що глід унікальний тим, що він чудово очищує судини від холестеринових бляшок, а ще – живить їх. Аби дія була більш відчутною, нині вчені дійшли висновку, що плоди глоду не варто проварювати – досить залити їх теплою водою і дати настоятися впродовж 8-12 годин. Євген Гапон радить плоди глоду перекрутити на м’ясорубку, додати до них кислої води (аноліту), щоб добре зберігались.
Мандруючи лісом, уважна людина обов’язково помітить червоні крапельки плодів конвалії. Навіщо вони? Виявляється, у всі часи ягодами конвалії лікували безпліддя у жінок. Як приготувати ті ліки? Тут потрібна індивідуальна консультація, адже безпліддя – не таке просте захворювання…
Ну, а горобина? Осінньої пори нею не милуються хіба що сліпі. Розкішне, доладу скроєне природою дерево привабить зір найсуворішої людини, що казати людей з ліричною вдачею…
Привабить, захопить, подарує радість – ото, на жаль, і все. А, виявляється, що плоди горобини мають неабияку цілющу силу: вони допомагають при непрохідності кишковика, його спазмах, онкологічних утвореннях в ньому. Лікує горобина нирки, зокрема чудово допомагає при пієлонефриті.
Є у горобини червоноплідної посестра з чорними плодами. Дія її чорних ягід зовсім інакша: ними можна чудово зміцнити судини, а ще відновити функцію підшлункової залози, підвищити в крові гемоглобін. Проте, щоб не отруїтися, не варто ті смачні ліки передозовувати. Достатньо вживати тричі на день по одній столовій ложці чорноплідної горобини, перетертої з цукром, аби відчути, наскільки сильні властивості має ця чудова рослина.
Тетяна ОЛІЙНИК