ВОЛОДИМИР ЩЕРБАНЬ У США: ГРОШІ «SCM» ТА «ДАХ» ГПУ

У жовтні 2005 року Володимира Щербаня затримали в Маямі, штат Флорида, США за порушення міграційного законодавства.

На той момент проти екс-губернатора Сумщини було порушено кримінальну справу за низкою статей Кримінального кодексу, і його розшукував український Інтерпол. США розпочали процедуру депортації Щербаня, у перебігу якої американська сторона зацікавилася компанією «SCM», а також чистотою походження її грошей.
Довідка «ТЕМИ»: Інтерпол розшукує Щербаня Володимира Петровича, 26.01.1950 року народження, обвинуваченого у вчиненні злочинів, передбачених ст. ст. 365, 157 та 189 КК України, по кримінальній справі, розслідуваній Генеральною прокуратурою України.
В січні Щербаня звільнили з-під варти під заставу два мільйони доларів. Цю суму вніс його американський адвокат Джордж Балан. Наразі в суді триває розгляд клопотання Щербаня щодо надання статусу політичного біженця через переслідування його з боку української влади. Клопотальником у цій справі є Департамент імміграційної та митної служби Мін’юсту США. Це з одного боку. А з іншого українська прокуратура робить все, аби унеможливити депортацію Володимира Щербаня на батьківщину.  
Між тим, у перебігу підготовки процедури депортації випливли вельми цікаві речі. У липні підрозділ департаменту Мін’юсту США міста Орландо, штат Флорида, розпочав окреме розслідування фінансової діяльності Щербаня як на території США, так і за кордоном. Зокрема, американцям вдалося отримати банківську документацію про те, що гроші, внесені як застава для звільнення Володимира Щербаня з-під варти, надійшли з рахунку №17832007891 української компанії «System Capital Management» в кіпрському банку «Cyprus Popular Bank LTD» — на рахунок №2000001927245 в банку «Wachovia Bank», що належить флоридській компанії «Balan Company International».
Американці вирішили переконатися: чи ця значна сума була виведена з України законним шляхом? Вони звернулися із запитом від 13 липня 2006 року до української сторони, попросили надати копії банківських документів щодо цього переказу тощо.
За українськими законами, інформацію, що може бути банківською таємницею, можна отримати лише слідчим шляхом. Отже, цей запит взяв у провадження слідчий підрозділ Генеральної прокуратури України, що здійснює досудове слідство у справі з обвинувачення Володимира Щербаня.
За тиждень, 19 липня 2006 року, Департамент Мін’юсту США надіслав на адресу ГПУ новий запит стосовно надання інформації у справі про побиття студентів сумських вузів у серпні 2004 року та з’ясування ролі Щербаня в цих подіях. Наразі єдиним обвинуваченим у справі є колишній заступник начальника УМВС України в Сумській області Безсалов.  У своєму запиті американці, зокрема, просили повідомити: чи належав Генеральний прокурор України до політичної партії Щербаня на момент побиття студентів.  Окрім того, Мін’юст США  просив надіслати копії матеріалів кримінальної справи з його обвинувачення з доказами вини у вчиненні вимагань та порушенні виборчих прав громадян.
Нагадаємо: йдеться про справу, яку розслідує ГПУ, і в рамках якої Володимир Щербань оголошений у міжнародний розшук. Очевидно, маючи уяву про українську бюрократію, американці неодноразово звертались до Генеральної прокуратури України та Інтерполу, з проханням обов’язково відповісти на їхнє звернення – навіть в разі відсутності запитуваної інформації. Українське бюро Інтерполу як посередник між ГПУ на Мін’юстом США неодноразово нагадувало прокуратурі про запит. З’ясувалося, ще з липня проекти відповідей розглядає керівництво Генеральної прокуратури України.
Титанічні спроби Інтерполу розбудити ГПУ не призвели ні до чого.
25 липня американці надіслали додатковий запит до ГПУ щодо надання інформації про походження коштів, використаних Щербанем для внесення застави. Зі змісту запиту виходить, що в американських правоохоронців з‘явилися додаткові відомості щодо сумнівних джерел походження цих коштів. Як з‘ясували американці, одразу після затримання Щербаня його син Артем дав вказівку адвокатові Балану зв’язатись з компанією «SCM» задля отримання грошей для внесення застави.
Балан отримав два мільйони доларів на 5 років під 10 % річних. 16 січня 2006 року з рахунку компанії «SCM» в кіпрському банку ці гроші переказали на рахунок компанії «Balan Company International».
В зв’язку з цим в останньому запиті МЮ США до ГПУ містилося прохання надати інформацію про компанію «SCM», її керівників і власників, відносини з Щербанем, а також відомості щодо законності походження грошей.
Окрім того, американці просили опитати за участі правоохоронців США цілу низку «міцних господарників», які у 2000-2001 роках були причетні до діяльності Щербаня та обізнані з його бізнес-інтересами:
Ворошило Клару — стосовно ВАТ «Білопольськии сирзавод»;
Ярошенка Івана — стосовно ВАТ «Конотопський молокозавод»;
Пекарського Анатолія – стосовно ВАТ «Сумирибгосп»;
Негребу Григорія – стосовно ВАТ «Роменський    молочний комбінат»;
Ядреця Олександра   — стосовно ВАТ «Сумський фарфоровий завод»;
Касьяна Олександра   — стосовно ВАТ «Роменський завод Поліграфмаш».
Після направлення цього звернення до ГПУ американський Інтерпол знов почав бомбити своїх українських колег нагадуваннями про швидше надання цієї інформації. Відповідно Інтерпол регулярно турбує ГПУ, але результат – нульовий. Американська сторона досі не отримала жодних відповідей з Генеральної прокуратури України.
Дуже дивна логіка керманичів ГПУ. Адже йдеться про надання інформації щодо винесення рішення про депортацію громадянина України, якого розшукують саме за ініціативи Генеральної прокуратури України...
Як вдалося з’ясувати, проект відповіді нещодавно передали на розгляд заступника Генерального прокурора України Рената Кузьміна. За нашими даними, прокуратура досі не збирала інформацію щодо походження двох мільйонів доларів, переказаних «SCM» адвокатові Щербаня.
Олег ЄЛЬЦОВ
(«Тема»)