Консультації

ДО СПЕЦСТАЖУ НЕ ЗАРАХОВУЄТЬСЯ
У мене набирається 25 років спеціального медичного стажу із службою два роки в радянській армії, де я служив на посаді фельдшера. Перед армією після закінчення медичного училища працював за спеціальністю. В управлінні Пенсійного фонду України мені відмовили в зарахуванні років служби в армії в спеціальний медичний стаж, мотивуючи це наказом Мінпраці України № 108 від 29.04.2003 року. Прошу дати відповідь, наскільки це відповідає чинному законодавству?
Іван КАПУСТА
           м. Вінниця
Згідно з Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», пенсії за вислугу років призначаються відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з пунктом «е» статті 55 Закону «Про пенсійне забезпечення», працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення мають право на пенсію за вислугу років за наявності спеціального стажу роботи 25 років за переліком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04. 11.1993 року № 909, незалежно від віку.
Зарахування до спеціального стажу роботи під час призначення пенсії за вислугу років періоду служби в армії законодавством не передбачено.
Мінпраці України
ПОТРІБНА ЗГОДА УСІХ СТОРІН
Син моєї дружини жив окремо, не брав участі у приватизації нашої квартири і не був тут прописаний. Син помер, тепер його дочка претендує на частку нашої квартири. Чи має вона таке право?
Валентин ШАПОВАЛ
            м. Овруч Житомирської області
Пунктом 2 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» предбачено, що передача займаних квартир (будинків) здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою усіх повнолітніх членів сім’ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов’язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку). Тобто приватизована квартира стає спільною власністю усіх членів сім’ї, які мешкають у цій квартирі.
Отже, якщо син дружини автора листа не брав участі у приватизації даної квартири, то його дочка не має права претендувати на її частку.
Олександр ІВАНОВ,
юрист
РОЗРАХУНОК  ПІД ЧАС ЗВІЛЬНЕННЯ
Я звільнився з роботи. Трудову книжку мені віддали в день звільнення, а ось гроші за відпрацьований останній місяць у той же день виплатити відмовилися, пояснивши це тим, що зараз у бухгалтерії немає готівки, а я одержу розрахунок тоді, коли всім співробітникам буде виплачуватися зарплатня за наступний місяць. Чи правомірно це?
Іван ЧИЖ
           м. Мелітополь Запорізької області
Відповідно до статті 116 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП), під час звільнення працівника виплата усіх сум, що належать йому від підприємства (зокрема заробітна плата, включаючи оплату праці за останній день роботи, грошова компенсація за невикористані дні відпустки тощо), провадиться в день звільнення. Якщо ж працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення ним вимоги про розрахунок. Навіть за наявності спору щодо сум, належних працівникові під час звільнення, роботодавець зобов’язаний у вказаний строк виплатити принаймні не оспорювану ним суму.
Таким чином, відкладання роботодавцем процедури проведення остаточного розрахунку суперечить чинному законодавству. За таких обставин автор листа вправі, згідно зі статтею 117 КЗпП, вимагати від роботодавця виплати не лише заборгованої йому суми зарплатні за відпрацьований час, а й середнього заробітку за весь час затримки розрахунку — аж до дня його фактичної виплати (відсутність грошей в бухгалтерії підприємства не може бути підставою для звільнення роботодавця від вказаної матеріальної відповідальності).
Юлія ЄЛТУНОВА,
юрист
ПІЛЬГА НА ПРОДАЖ НЕРУХОМОСТІ
Я хочу продати власну квартиру або обміняти її на іншу. Чи маю сплачувати при цьому податок з доходів фізичних осіб?
Андрій УПЕНИК
           м. Дніпропетровськ
Оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна передбачене статтею 11 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб». До договору обміну застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо це не суперечить суті зобов’язання. Таку норму передбачено статтею 716 Цивільного кодексу України. Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» зупинено дію статті 11 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» у частині оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна. Тобто, під час продажу або обміну нерухомого майна в 2006 році податок з доходів фізичних осіб не сплачується.
Олександр ІВАНОВ,
юрист
ПОСЯГАННЯ НА ПРИБУДИНКОВУ ТЕРИТОРІЮ
Нашу прибудинкову територію намагаються захопити під будівництво сторонні особи. Жек категорично відмовляє нам (мешканцям будинку) надати план прилеглої території. Що робити?
Наталя Сторожук
           м. Львів
Якщо будинок приватизований його мешканцями, то порядок використання земельної ділянки, на якій розташований цей багатоквартирний будинок, а також належних до нього будівель, споруд та прибудинкової території, визначається співвласниками (ст.42 ч.3 Земельного кодексу України). Якщо в будинку приватизовано частину квартир, питання про користування прибудинковою територією вирішується відповідно до положень ст.88 ч.3 ЗКУ. Згідно з цією статтею, власники отримують у користування ті частки земельної ділянки, які відповідають частині приватизованих квартир та інших приміщень у вартості будинку і споруд. При цьому розміри і конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної документації. У разі неотримання відповіді протягом 30 днів або отримання необґрунтованої відмови можна подати скаргу до міської держадміністрації або звернутися до суду.
Любов САВЕЛЬЄВА,
юрист