КАМЕНЯР НОВІТНЬОЇ ІСТОРІЇ

21 серпня у Будинку кіно відбувся прем’єрний показ повнометражного художньо-документального фільму «Той, хто пробудив кам’яну державу», присвяченого життю і активній політичній діяльності Героя України, борця за її незалежність, видатного державного та громадського діяча В’ячеслава Чорновола.

Через брак реклами у червоній залі Будинку кіно було багато вільних місць. Поволі зібравшись, глядачі були налаштовані на патріотичний вибух. На сцені з’явилися, окрім знімальної групи (був відсутній народний артист України Сергій Романчук), дружина Чорновола, голова Союзу українок Атена Пашко та режисер, громадський діяч, народний артист України Лесь Танюк. Автор сценарію і режисер картини Володимир Онищенко представив творчий колектив, охрестивши його «геніальною групою». Фільм було знято майже за два місяці. 14 липня першими його глядачами були представники Народного Руху. Відтоді картину без жодних купюр побачили у двадцяти містах України. В основі фільму — казка «Кам’яна держава», головний герой якої сміливо і наполегливо повернув до життя суспільство, душа якого осліпла. Фільм складається з кількох сюжетних ліній, які утворюють форму рондо, повертаючись від однієї до іншої. Цей компіляційний прийом створює відчуття певної символічно-смислової нагромадженості: лінія казки, яку розповідає літературознавець зі Львова Марія Чумарна, кадри з фільму «Тіні забутих предків», хронікально-документальні епізоди, інтерв’ю-спогади та реставрація протоколів допитів і заяв Чорновола. Останні епізоди чудово виконані народними артистами України Сергієм Романюком (Герой) та Євгеном Паперним (Слідчий). Викликає подив той факт, що у стрічці сім’ю Чорновола складають лише дружина Атена та її донька Ірина. Чому ж ані слова про його синів? Взагалі, картина виконана у пафосно-ідеалістичному дусі. Але ж і на сонці існують плями.
А 23 серпня напередодні Дня незалежності України на розі вулиць Михайла Грушевського та Музейного провулку Президент Віктор Ющенко та Атена Пашко відкрили пам’ятник В’ячеславу Чорноволу. В урочистому відкритті також взяли участь голова Народного Руху України Борис Тарасюк, Голова Верховної Ради України Олександр Мороз, прем’єр-міністр Віктор Янукович, а також інші представники держави. Закінчилася церемонія відкриття невеличкою прес-конференцією Президента та спілкуванням із українською громадою. Автором проекту — доцентом кафедри Національної академії мистецтв, заслуженим художником України, лауреатом Шевченківської премії Богданом Мазуром — створено величну композицію, де Герой України В’ячеслав Чорновол розбиває грудьми скелю. Зверху Героя оберігає Янгол. А Чорновіл стрімко рветься вперед, до власних ідей, прагнень, сподівань…
Людмила ГУРЕНКО