ЯК ЛІКУВАТИ СЕРЦЕВУ СТУКОТУХУ (ТАХІКАРДІЮ)

Тахікардія спостерігається при деяких хворобах серця (асистолія, перикардит), атеросклерозі, гіпертензії, гіпотензії, базедовій хворобі, тиреотоксикозі, лихоманкових станах, грипі, дифтерії, хронічному нефриті, гострому суглобовому ревматизмі, сифілісі, отруєнні алкоголем, тютюном, кавою, чаєм, нітратами, через гельмінтоінтоксикації, від хвилювань. Трапляються напади пароксизмальної тахікардії (пульс 180-220), що тривають від кількох хвилин, годин і навіть днів, а потім раптово припиняються. Кінець нападу часто виявляється сильним діурезом. У момент нападу рекомендується випробувати такі паліативні засоби: схрестити руки на грудях і повільно та глибоко дихати; полоскотати язичок м’якого піднебіння, щоб занудило (але до блювання не доводити); натиснути на очні яблука (крім хворих на артеріосклероз, глаукому та таких, що не мають порушень мозкового кровообігу) або на пазуху сонних артерій (каротидні синуси, вони містять рецептори, при збудженні яких виникає уповільнення серцевого ритму, розширення судин і зниження тиску); нарешті, дуже швидко проковтнути шматочок хліба або випити склянку води. Потім хворий повинен лягти у ліжко, покласти на ділянку серця пузир з льодом (підкласти фланель). У дієті повинні переважати рідкі страви, не вживати алкоголь, не палити, не пити чай, кока-колу (містить кофеїн).
1. Жменю сухої трави білозору болотного залити пляшкою горілки, настояти 10 днів; приймати по 20 крапель тричі на день в чарці води за 30 хвилин до їжі протягом тижня, на другий тиждень дозу збільшити до 30 крапель, на третій — до 40, а починаючи з четвертого тижня — по 50 крапель протягом 3 місяців.
2. Взяти столову ложку коренів холодку лікарського, залити 1,5 склянки води, довести до кипіння і ще варити одну хвилину, зняти з вогню; в цей гарячий відвар покласти 1-2 чайні ложки сухої трави того ж холодку, настояти під кришкою 2 години. Вживати по дві столові ложки тричі на день.
3. При пароксизмальній тахікардії взяти порівну трави чорнобилю, звіробою, собачої кропиви, квіток глоду, кореневищ валеріани; столову ложку суміші залити склянкою води, кип’ятити 3 хвилини, дати настоятися; пити двічі на день по півсклянки.