ВСЕСВІТНІЙ ФОРУМ УКРАЇНЦІВ ПРАЦЮВАТИМЕ ПО-НОВОМУ

Українська держава і світове українство розпочинають свої відносини з нової сторінки. Щойно Уряд затвердив державну програму співпраці з українцями за кордоном, яка вперше має бюджетне фінансове забезпечення.

З бюджету, зокрема, фінансуватиметься Четвертий Всесвітній форум українців, що відбудеться в Києві 18-20 серпня.
Віднедавна українець за кордоном — не лише доля, але й офіційний статус. В Україні почав діяти закон про статус закордонного українця. Як повідомляють у Міністерстві закордонних справ, відповідне посвідчення вже отримали 670 громадян у Росії, Бразилії, Балтії, Європі. Статус дає право на безоплатну візу впродовж п’яти років і — в разі повернення на батьківщину — спрощену процедуру набуття українського громадянства.
Днями зроблено новий крок до зближення України з українською діаспорою, яка, за оцінками, сягає десятки мільйонів. 26 липня Кабінет Міністрів України затвердив Державну програму співпраці з українцями за кордоном. Програма розрахована до 2010 року і, на відміну від попередніх державних програм, вперше має бюджетне фінансове забезпечення. На задоволення культурно-освітніх, інформаційних, соціальних потреб українців за кордоном та на їхній правовий захист виділено близько 77 мільйонів гривень. З них понад 68 мільйонів з держбюджету і решта — з місцевих бюджетів.
За словами українських дипломатів, демократичні зміни в Україні спонукали по-іншому поглянути на співпрацю із закордонними українцями. Говорить начальник Управління МЗС з питань закордонного українства Василь Боєчко:
«Суть новизни полягає в тому, що робота із закордонними українцями з боку держави стала системною, цілеспрямовною і конкретною. Раніше, до минулого року, не було відповідного фінансування з державного бюджету, а найголовніше — що це не було одним з головних пріоритетів зовнішньої політики України».
Нову державну стратегію Міністерство закордонних справ планує представити на ІV Всесвітньому форумі українців. Сам захід його організатори планують провести у новому форматі. Говорить голова секретаріату Української всесвітньої координаційної ради Валерій Рябенко:
«Ми хочемо бачити і сам форум в зміненому форматі, щоб він більш діловим був, а не таким фестивально-розважальним, коли люди збираються, щоб зустрітися, але конкретних речей не вирішують».
Організатори форуму планують вирішувати конкретні речі, зокрема, проблему пенсійного забезпечення українських заробітчан за кордоном. Для цього необхідне укладення двосторонніх договорів з країнами, де працює новітня “четверта” хвиля української еміграції. Про свою участь у форумі повідомили делегати від українських заробітчан Данії, Португалії, Іспанії.
Серед інших тем, що обговорюватимуться на з’їзді світових українців, — Голодомор, концепція утвердження української мови в українському закордонні і, звісно ж, політична ситуація в Україні. На форум, що проходитиме в Києві з 18 по 20 серпня, з’їдуться близько однієї тисячі дев’ятисот делегатів і гостей з п’ятдесяти країн світу.
Оксана ЛIГОСТОВА
(Voanews.com.)