БАХЧИСАРАЙ. ХРОНІКА ПОДІЙ

ХV століття нашої ери. На тодішній околиці міста виник цвинтар-мавзолей кримськотатарських ханів та священиків — Азізлер. Одна із святинь кримськотатарського народу. Поруч побудовано мечеті та мінарети.

Кінець ХХ століття. На території зруйнованого раніше більшовиками Азізлеру місцеві ділки розташували Центральний ринок міста.
2004 рік. Кримськотатарська громада поставила питання про передислокацію ринку в інше місце та відновлення Азізлеру. Починається довготривала епопея.
2005 рік. Побудований новий ринок у іншій частині міста. Торговцям запропановано перейти до нього, але вони починають судову тяганину. З ситуації вміло користається екстремістська організація — «Русскій блок Крима» та надає справі рис міжнаціонального конфлікту.
11.08. 2006. Прем’єр-міністр України В.Янукович, перебуваючи в Криму, підтвердив законну передачу Центрального ринку кримським татарам для відновлення Азізлеру.
12.08.2006. Приблизно о 12 -й до міста прибувають представники Меджлісу кримськотатарського народу — М.Джемільов та Р. Чубаров з метою повідомити учасникам пікетування центрального ринку — кримським татарам про рішення Януковича щодо перенесення ринку, якого вони вже давно вимагали від влади.
13.00 На місці проведення пікету навколо території центрального ринку збираються кримські татари на зустріч з керівниками Меджлісу. Відбувається мирне зібрання громадян.
15.00 На площі Леніна збирається натовп, приблизно понад 500 осіб, відбувається мітинг під прапорами «Русского блока Крима» та прапорами Російської Федерації. На мітингу виступають представники від «Русского блока Крима» — депутати Книрік С. та Родивілов О., які виголошують антидержавні та антитарські промови, чим підбурюють натовп до насильницьких дій.
15.30 Колона мітингувальників під керівництвом «Русского блока» вирушає з площі Леніна в бік Центрального ринку, де перебувають татари.
15.40 Колона мітингувальників прибуває до головного входу Центрального ринку та зупиняється перед нечисельним кордоном міліції, що відокремлює їх від кримських татар, які згуртувалися на ринку. З боку натовпу під прапорами «Русского блока» починають лунати образливі викуги на адресу кримських татар та української влади. Випадкові перехожі з числа кримських татар потрапляють під шалені удари з боку мітингувальників. Міліція ледь-ледь вириває їх з озвірілого натовпу та доправляє до лікарні.
16.10 До колони мітингувальників приєднуються все нові та нові молодики з кийками, арматурою, брусками та іншим знаряддям у руках, з’являються «казаки» у формі. Натовп починає скандувати «Татари вон із Крима» та просувається ближче до головного входу на ринок. Дорогу їм перекриває міліцейський кордон. Раптом з натовпу у бік кримських татар починає градом летіти каміння, цегла, пляшки. Десятки татар травмовані, автомашини Джемільова та Чубарова зазнали суттєвих ушкоджень, автомашину телебачення кримських татар, що стояла обіч, перевернуто догори та розтрощено. Під дикий свист та галас мітингувальники під прапорами «Русского блока» кидаються на міліцейський кордон та, зносячи його, досягають кримських татар, з боку яких також жбурляють каміння та бруски. Хвилин десять точиться бійка. Міліції вдається відтіснити мітингувальників від татар, вони знову перегруповуються та ще декілька разів намагаються штурмувати міліцейський кордон. Після того, як це не вдається, натовп починає знову гулікати в бік татар та скандувати образливі гасла. Напруга зростає.
17.00 Група молодиків, озброєних кийками та арматурою, у приблизній кількості 50 осіб обходить центральний ринок та заходить татарам з тилу. Під крики «Неграм — смерть!» вони перегруповуються та готуються до нападу. На це місце терміново прибувають озброєні міліціонери та шикуються в оборонну смугу, прикриваючи татар. Раптом хтось з молодиків жбурляє у бік татар димову шашку, в цей же момент також починає летіти град каміння та арматури, молодики пішли на штурм. З боку татар у відповідь теж летить каміння. В цей момент переходить до наступу спецпідрозділ міліції — лунають черги з автоматів, застосовано сльозогінний газ та службових собак. Молодики відбігають. Все у диму, очі розїдає сльозогінний газ.
18.00 Знову чути галас та автоматні черги з боку головного входу на ринок. Це  гір на поміч татарам підійшла мусульманська община. Озброєні кийками, сталевими виробами, камінням та пляшками з бензином, мусульманські представники з криками «Аллах акбар!» намагаються штурмувати мітигувальників з боку площі Леніна. Після нетривалої бійки обидві сторони конфлікту опиняються поділеними міліцейським кордоном. Мусульманська община розташовується по всій дорозі від площі Леніна до Центрального ринку. Серед представників общини впадає у вічі велика кількість чоловіків з довгими ваххабітськими бородами.
19.00 До міста прибувають чисельні підрозділи міліції та спецвійськ. Місто в облозі. Всі шляхи у центр міста перекриті. На вулицях деінде точаться поодинокі бійки.Травматологічне відділення місцевої лікарні переповнене постраждалими. Як стає відомо, до Бахчисараю прямують з усього Криму колони кримських татар, а з боку Севастополя їдуть авта підтримувати мітингувальників від «Русского блока».
19.30 У районі розташування мусульманської общини спалахує нова масова бійка.Чути постріли. Серед мітингувальників є вогнепальні та ножові поранення. Міліція та спецвійська знову розбороняють натовп. Напруга не вщухає.
20.30 До міста прибувають все нові підрозділи міліції з інших регіонів Криму. Центр міста по периметру оточений спецпідрозділами зі щитами. Рух людей та транспорту заборонено. Магазини, кафе та інші установи зачинені. Надходить повідомлення, що від залізничного вокзалу рухається натовп кримських татар, приблизно 70 осіб. У західній частині міста також велике скупчення кримських татар.
21.00 Протистояння продовжується. До міста прибувають БТРи та внутрішні війська. Місто патрулюють посилені озброєні наряди міліції. Натовп потроху розходиться, але кримські татари продовжують перебувати на території Центрального ринку у кількості 250 осіб. Мітигувальники налаштовані їх звідти не випускати. Ходять чутки про нічний штурм. Спекотно.

За матеріалами інтернетвидань