СЕЛЕРА ЗМІЦНИТЬ ДУХ І ТІЛО

Раніше, особливо в сільській місцевості, ослабленим після хвороби та фізично стомленим людям давали не каву, а одну-дві чайні ложки соку селери три рази на день. Вже через три-чотири дні людина відчувала себе краще: тонус підвищувався, апетит поліпшувався.
Жінкам, у яких чоловіки були з надто округлими животами, сусідки жартома радили сіяти на городі більшу грядку селери.
В цих жартах велика, перевірена багатовіковою практикою правда. Селера допомагала схуднути тим, у кого був порушений обмін речовин.
Із легенд можна дізнатись, що в давнину вінками із селери нагороджували видатних людей, героїв-переможців. На словах це означало, що герою зичили бути фізично сильним, струнким, спокійним, розумним та неперевершеним чоловіком. Бо все це разом узяте таїв у собі сильний дух селери.
Стародавні греки вважали, що ця рослина приносить щастя, і вішали її пучки в кімнаті. Ефірні олії селери збагачували повітря і, водночас, очищали його, негативно діючи на хвороботворні бактерії, грибки та плісняву. В оселі дихалось легко й панував спокій.
Цей пряний коренеплід широко вирощують в Європі, Америці, Індії, Японії і використовують зазвичай як приправу. Рідше — як страву.
У нас в Україні селера не входила до арсеналу ліків і не призначалась лікарями, а була відома як домашній засіб, що відкриває закупорки в печінці та селезінці, лікує нервову систему.
Всі знали, що корінь цієї рослини допомагає хворим на нирки та при слабкому сечовому міхурі, при подагрі та ревматизмі. Допомагала вона при незапущених простатитах.
Коли хотіли позбутися зайвої ваги, брали дві столові ложки подрібненого кореня, заливали одним літром води із колодязя, ставили пізно ввечері настоюватись і рано-вранці ліки були готові. (Вважалось, що селері, аби настоятись, треба стільки часу, скільки його потрібно людині, щоб виспатись).
Відціджували і вживали по півсклянки 3-4 рази на день. Цей настій налагоджував обмін речовин, діяв протизапально, сечогінно, заспокійливо.
Жінки цінували селеру за те, що вона знімала болі під час місячних. Ця дивна рослина відновлювала гормональну функцію статевих жіночих органів і була одним із найпоширеніших народних засобів при жіночій безплідності.
Особливо корисна селера дітям з чутливою нервовою системою. Сік селери давали навіть маленьким дітям, які були слабкі на ноги і пізно починали ходити. 10-20 крапель соку селери можна змішувати з іншими соками.
Людям похилого віку селера корисна для налагодження водно-солевого обміну. Особливо добре вживати плоди при ожирінні, подагрі, ревматизмі. Цілюще діє вона також на серцево-судинну систему, заспокоює нерви і дарує хороший спокійний сон.
ЛІКУВАЛЬНІ ВАННИ З НАПАРАМИ ТРАВ
З ДУБОВОЮ КОРОЮ
Завдяки вмістові дубильної кислоти зменшують лихоманку, сприяють зарубцюванню ран. Ними користуються для лікування розширених вен; застосовують при дитячій золотусі. Кору сушать, подрібнюють і, замочивши на декілька годин в холодній воді, кип’ятять півгодини. Відвар проціджують і додають до ванни. Для повної ванни беруть 1 кг дубової кори.
З АЇРОМ
Ці ванни слугують для лікування неврозів у дорослих. Корені і зелень заливають холодною водою, потім кип’ятять впродовж півгодини, настоюють. Для повної ванни беруть 400 г аїру.
З ЦВІТОМ ЛАВАНДИ
Такі ванни мають велике значення не лише при серцевих і нервових стражданнях, але й при ревматизмі, подагрі, паралічі. Ці ванни, завдяки ароматові і легкому подразненню, тонізують нерви шкіри і головні кровоносні судини. Для повної ванни потрібно брати 1 кг лавандового цвіту.