ДОНЬКА УКРАЇНЦЯ ЛЕТИТЬ У КОСМОС

Прийнято вважати, що в Україні є лише один космонавт, що полетів у космос у часи незалежності. Але незабаром в українців може з’явитися новий привід до космічної гордості. У серпні на орбіту збирається донька українця, американка Хайді Стефанишин-Пайпер.

Хайді народилася в 1963 році у родині українця та німкені і чудово говорить українською мовою — і навіть, за чутками, в дитинстві їздила в табори українських пластунів у США. За кілька тижнів вона планує вперше побувати в космосі і двічі вийти у відкритий космос, а потім, якщо життя дозволить, хотіла б відвідати Україну.
Хайді розповіла Українській службі Бі-Бі-Сі про свої плани та тренування — українською ж мовою.
— Хайді, ви маєте бути на наступному шатлі, який буде запущено в серпні?
— Так, це буде наприкінці серпня.
— Який у вас настрій? Це буде перший ваш політ?
— Так, це буде перший.
— І з яким ви настроєм готуєтеся — очікуєте з нетерпінням?
— Я дуже очікую, тому що ми вже тренуємося чотири роки для того польоту. Три роки тому ми мали летіти. Але був інцидент із Колумбією, і тепер ми чекаємо.
— Фактично те, що називається в Україні «загін астронавтів», ви вже в цій системі 4-5 років, і ви все ще досі чекаєте першого польоту, але зараз усе залежить від того, яким буде останній рейс?
— Так.
— На скільки цей політ планується — тиждень, два тижні?
— Ми будемо в космосі 12 днів.
— А скільки людей в екіпажі?
— Нас шестеро членів, разом зі мною.
— Які ви функції виконуєте? — Ви готуєтеся до якоїсь специфічної операції на борту шатла, чи всі члени екіпажу виконують однакову роботу?
— Ми виконуємо однакову роботу, бо це один політ, але у кожного різна робота на орбіті. Моя робота буде виходити у відкритий космос.
— Вау! Ми всі тут спостерігаємо телевізійні картинки під час попередніх польотів шатлу, коли виходили астронавти на орбіту, робили невеликий ремонт тієї обшивки три-чотири години, — це дуже важка й небезпечна робота. Ви спеціально готуєтеся до такої місії?
— Так. Ми будемо робити три виходи в к
осмос, і я буду на перший і на третій.
— По скільки це приблизно годин?
— Кожен буде на шість із половиною годин.
— А це не дуже небезпечно?
— Це може бути небезпечно, але ми тренуємося для того, і розуміємо, що ми можемо, а що не можемо робити. Це наша робота — йти в космос. У нас є скафандри...
— Напевно, зараз кожен член команди астронавтів після трагедії з попереднім шатлом очікує нових неполадок. Наскільки впливає на психологічний стан астронавтів, коли ви знаєте, що ваші колеги загинули внаслідок катастрофи «Колумбії»? Чи інженери на сто відсотків знають, у чому були проблеми, і їх вирішили?
— То все буде у нас у думках, що це може статися з нами. Але я знаю, що ми всі - й інженери, і пілоти, багато з нас прийшло з армії, і ми знаємо, що наша робота є небезпечна. Все можливо. Але ми знаємо, що це ніколи не буде стопроцентно безпечно.
— Дванадцять днів буде ваш політ у космос, а після цього? Чим ви займаєтеся на Землі, окрім того, що тренуєтеся?
— Відтепер до серпня ще багато будемо тренуватися. Завтра я йду в басейн: будемо тренуватися для виходу в космос. Ми не можемо бути невагомими, але в воді - це найбільш наближена ситуація.
— А чим будете займатися після повернення?
— Я ще не знаю точно, але дуже би хотіла ще один політ. Можливо, ще один раз полечу на Шатлі.
— Хайді, вам доводилося колись бувати в Україні?
—О, я би дуже хотіла поїхати. Можливо, колись, після польоту... Знаю, що мої брати також хочуть. Можливо, ми й поїдемо.
— А у вас є родина в Україні?
— Так, тому що мій батько приїхав з України, і ще один його брат. Але у нього ще два брати в Україні і дві сестри.
— Тобто родичів у вас є багато, і вони будуть дуже горді бачити вас у космосі. Дуже дякуємо вам і бажаємо щасливого і безпечного польоту, гарного повернення на землю і нових польотів.
— Дуже дякую.

Коротка біографія Хайді Степанишин-Пайпер
Народилася 7 лютого 1963 року в Міннесоті в родині Михайла та Адельгейд Степанишиних. Батько її з того часу помер.
Одружена із Гленом Пайпером, із яким мають одну дитину.
Отримала диплом бакалавра за спеціальністю інженер-механік в Массачусетському інституті технології у 1984 році, через рік — диплом магістра.
Працювала у військово-морських силах США, має досвід рятувальних підводних операцій.
Обрана кандидатом в астронавти НАСА в квітні 1996 року.
Після тренування кваліфікована як «спеціаліст місії» для космічних польотів.

Фідель ПАВЛЕНКО
Бі-Бі-Сі, Лондон