ЖЕРТВИ ПОРНОГРАФІЇ — МОЛОДШАЮТЬ

Здається, що недавно порнобізнес з використанням дітей, який спершу з’явився у США та країнах Західної Європи шокував світову громадськість, розглядався як надзвичайно ганебне, але поодиноке явище.

З ним рішуче почали боротися, однак зупинити злочинний бізнес, який дає величезні прибутки (за рік у світі вони становлять понад 5 мільярдів доларів), поки що не вдалося. До того ж порноділки вже використовують Інтернет і стають майже невловими.
Обсяг комерційної дитячої порнографії за останні п’ять років збільшився на 400 відсотків (!). Тільки в Інтернеті сьогодні знаходиться від 10 до 12 мільйонів порнознімків дітей переважно білої раси (до 90 відсотків), 70 відсотків з них — дівчатка. За оцінками експертів, 1000 комерційних порносайтів мають обіг у 1,4 мільярда доларів на рік.
Близько 55 відсотків світової порнографії виготовляється і споживається у США. На другому місці — Росія. На її території знаходиться 23 відсотки джерел порнографії в Інтернеті. За соціологічним дослідженням, проведеним у Північно-Західному регіоні Росії серед молоді 14-21 року, 10 відсотків юнаків та 6,7 відсотка дівчат відповіли, що вони брали участь у порнозйомках.
Жертвами порнографії стають вже і зовсім малі діти. Аналіз кримінальних справ, порушених проти власників дитячої порнографії у США, свідчить, що 83 відсотки з них мали фото- та відеоматеріали за участю дітей віком 6-12 років, 39 відсотків — 3-5 років, 19 володіли матеріалами за участю малюків від новонароджених до 3-х років. Майже всі заарештовані мали фото- та відеоматеріали, що демонстрували статеві органи, сцени сексуального акту дорослого з дитиною, в тому числі й неприродного. У 21 відсотка заарештованих були знайдені відеокасети, на яких були зняті сцени насильства (згвалтування, зв’язування та катування дітей). Близько 40 відсотків затриманих за володіння дитячою порнографією виявилися подвійними злочинцями, вони і в реальному житті скоювали брудне насильство над дітьми.
Як бачимо, навіть нібито невинне зберігання такої, вибачте на слові, продукції штовхає нестійку людину на скоєння злочину, провокує до сексуального збочення. Тому в багатьох країнах світу законодавством передбачене суворе покарання за накопичення та зберігання дитячої порнографії. З повідомлення, розміщеного в Інтернеті, став відомим факт нещодавнього затримання в Англії чоловіка, який мав у себе вдома 1500 знімків дитячої порнографії. Він був покараний ув’язненням на 8 місяців, незважаючи на його протести.
На жаль, не обминула порноіндустрія й Україну. І від нас на сайти в різні країни надходять порнознімки та відеофільми за участю дітей. Визначити точну кількість цих матеріалів неможливо, оскільки виробники не ризикують «світитися». Країну-постачальницю здебільшого визначають за певними характерними деталями на зображенні (меблі, книги, періодика, побутові речі тощо).
В Україні порнобізнес ховається за вивісками модельних агентств, студій. Ясна річ, можливість швидкого збагачення приваблює людей, для яких совість, мораль — це порожні поняття. Дивну позицію нерідко займають батьки потерпілих від порноіндустрії дітей. Нещодавно в Оболонському районному суді столиці відбувся процес над організаторами німецько-української дитячої модельної студії, які використовували підлітків 15-17 років для порнографічних фото- і відеозйомок. Готова продукція відправлялася до Німеччини, а звідти розповсюджувалася по світу. По справі проходило 500 дітей, хоч постраждало 1500. Більшість батьків відмовилася свідчити в суді, бо, мовляв, дітей знімали за гроші та ще й у Криму, де протягом двох тижнів «моделі» оздоровлювалися.
Засліплені грошима дорослі не можуть (чи не хочуть) зрозуміти, що їхні діти потрапили в жахливу ситуацію. Коли розкрилася правда, юні душі отримали психічні травми. Діти замкнулися в собі, бояться виходити на вулицю. Потерпілі знають, що знімки їхніх оголених тіл протягом багатьох років знаходитимуться на порносайтах в Інтернеті. Тепер не відомо, як складеться подальша доля цих дітей. А поки що з ними працюють психологи, аби повернути їх до нормального стану. На жаль, вже є випадки, коли підлітки, збагнувши наслідки своєї участі в порнофільмах, кінчали життя самогубством.
У Росії було викрито «модельну» студію, де для порнозйомок використовували хлопчиків 6-8 років. Їх гвалтували і замордовували прямо в кадрі. Потім ці відеоплівки розповсюджувалися у США, Британії та інших країнах.
То як же результативно боротися з цим небезпечним для людства явищем? На думку представника ЕКПАТ (Міжнародної організації «Покінчимо з дитячою проституцією, дитячою порнографією та торгівлею дітьми») в країнах СНД Ольги Швед, яку вона висловила на засіданні Національного прес-клубу реформ, передусім слід законодавчо визначити, що саме є порнографією. І передбачити суворе покарання за її виготовлення та розповсюдження. Слід також ввести покарання за придбання та зберігання дитячої порнографії, доступ до якої може мати не лише збирач-любитель «полунички», а й інші особи, в тому числі неповнолітні. Крім того, кримінальну відповідальність повинні нести батьки, які свідомо віддають своїх дітей для участі в порнозйомках.
З іншого боку школа, родина, громадськість не повинні залишати поза своєю увагою новостворені модельні агентства, студії для юних  і за найменшої підозри в незаконності їхньої діяльності повідомляти правоохоронним органам.
Не можна забувати й про так званих соціальних дітей — вихованців шкіл-інтернатів, які в першу чергу залучаються злочинцями до порнобізнесу. А ще є юні волоцюги, діти з неблагополучних сімей. Щоб вирішити свої матеріальні проблеми або якось самоствердитися, вони охоче погоджуються зніматися оголеними, не усвідомлюючи наслідків таких дій для себе.
Добре було б, вважає Ольга Швед, аби в Україні, як це зробила поліція у Швеції, в Інтернеті з’явилося попередження про відповідальність перед законом за входження на сторінку дитячої порнографії. А ще краще знайти можливість заблокувати вхід на цю сторінку.
Органи внутрішніх справ, звичайно, не сидять склавши руки, але в них є об’єктивні труднощі, що заважають їм результативніше боротися з порноіндустрією. За інформацією заступника начальника Департаменту кримінальної міліції у справах неповнолітніх МВС України Бориса Шиліна, тільки протягом першого півріччя нинішнього року за реалізацію порнопродукції було порушено 319 кримінальних справ. Більшість у Києві (55), Харкові (36) та Запоріжжі (31). За утримання місць розпусти, де створюються умови для втягнення дітей до участі в порнозйомках, порушено 301 кримінальну справу.
Однак під час документування таких справ правоохоронці стикаються з проблемою визначення, що саме є порнопродукцією, а що — еротикою. Для порушення кримінальної справи потрібен насамперед відповідний висновок експерта. Втрачається дорогоцінний час та ще й експертиза платна. Істотні труднощі є у міліції з виявленням розповсюджувачів дитячої порнографії через Інтернет. Зйомки можуть проводитися в Україні, а матеріали розповсюджуватися з сервера, який знаходиться за кордоном.
Та правоохоронці не здаються. Об’єднуючи свої зусилля із зарубіжними колегами, вони проводять оперативно-розшукові заходи щодо виявлення та припинення діяльності джерел порнобізнесу. Створено спеціалізований підрозділ органів внутрішніх справ, який займається виявленням таких порушників закону через мережу Інтернет.
Але тільки за умови ухвалення Верховною Радою належного законодавства та небайдужості усіх нас можна зупинити нелюдський бізнес, пов’язаний з порнографією, дитячою проституцією. І тоді в Інтернеті не з’являтимуться закличні пропозиції на кшталт: «Скачай полуничку!».