ЯКІ ПРОДУКТИ КОРИСНІ ДЛЯ ХРЕБТА

Так, сьогодні мало хто говорить про інший взаємозв’язок, а саме про те, як діяльність внутрішніх органів позначається на стані хребта.
Кандидат медичних наук Людмила Сніцарук, досвідчений лікар-ортопед медичного центру остеоартрології, що на Печерську в Києві, у пацієнтів, які скаржаться на біль у спині чи в коліні, обов’язково з’ясовує, чи немає скарг з боку шлунково-кишкового тракту, чи не доводилося проходити курс лікування гормональними препаратами, чи не дошкуляє діабет…
— Як саме хвороби впливають на стан опорно-рухового апарату? — запитала я у пані Людмили.
Ось що вона відповіла:
— Наприклад, у людини знижена кислотність. Це означає, що в її організмі не засвоюється не лише кальцій, «будівельний матеріал» для кісток, а й комплекс вітамінів, різних мінеральних речовин… Або інший приклад: якщо наявний хронічний холецистит чи ангеохоліт, то ці хвороби обов’язково супроводжуватимуть застійні явища в ділянці печінки. Або ще. Якщо хвора підшлункова залоза, то обов’язково порушуватиметься білковий, жировий, пуриновий обмін. Останній, до речі, впливає на виникнення подагри. Шкода, що деякі лікарі не враховують цього зв’язку, і лікують подагру як самостійну хворобу. Зрозуміло, що ефект такого медичного впливу буде мінімальний, оскільки підшлункова залоза лишається хворою.
— Хотілося б почути від Вас й про остеопороз — втрату кальцію в опорно руховому апараті, хворобу, що особливо поширена нині. Отже, не лікуючи діабету, не вдасться нормалізувати засвоєння кальцію організмом. Фактором виникнення остеопорозу є й менопауза. Чи не могли б Ви описати, які саме вияви остеопорозу?
— Ці хворі зазвичай скаржаться на підвищену стомлюваність, болі в грудному й крижовому відділах хребта. На тлі цього захворювання відбуваються різноманітні зміни в структурі хребців та кісток, що призводить до частих переломів, зниження висоти тіл хребців. Це, в свою чергу, може впливати на порушення кровообігу, інервації різних ділянок хребта.
Зазначу, що при остеопорозі частіше страждають грудний та поперековий відділи хребта, що призводить до порушення осанки (висота хребця знижується…)
Нині з’явилися дослідження, автори яких встановили, що між остеопорозом і станом серцево-судинної системи існує зв’язок. Свій висновок вони обґрунтовують так: при остеопорозі порушується кальцієвофосфорний обмін, а, отже, страждає міокард, що не може «обійтися» без цих елементів.
— Людина, яка відчуває сильний біль у хребті, навряд чи захоче «копатися» в причинах його виникнення. Їй би: якомога швидше той біль вгамувати…
— В жодному разі я б не радила негайно бігти до мануального терапевта: Він «вправить» хребці, але ж не ліквідує причину виникнення болю… Щонайперше, вважаю, потрібно ліквідувати фактор рефлекторних або судинних проявів болю медикаментозно, а далі варто зайнятися розвантаженням хребта. Маю на увазі вправи, з допомогою яких хребет під вагою власного тіла витягується. Чудово допомагають спеціальні вправи, які сприяють утворенню природного м’язового корсета. Добре розвантажує хребет плавання та різноманітні рухи у воді. Проте люди чомусь вважають: якщо болить спина, то краще посидіти. Це зовсім не так: «сидяче» положення навпаки сприяє утворенню різноманітних блоків.
Насамперед для хребта потрібно створити спокій: тіло мусить зайняти горизонтальне положення, під шию іноді треба покласти невеликий валик, на саму ділянку хребта кладуть плоский валик, який скручують зі звичайного махрового рушника. Потім на рівній або похилій площині виконують елементи вправ, що сприяють саморозтягуванню хребта. Для цього дещо піднімають один кінець ліжка. Людям, які відчувають значний біль, можна рекомендувати вживання легких протизапальних знеболювальних засобів, таких, як німід, німегезик, а також невеликі дози ліків, які знімають спазми м’язів — наприклад, сердолут, міарел. Дозу і тривалість прийому визначає лікар. Для пригнічення процесу розпаду кісткової тканини рекомендовані кальцеміт, остеобіос, біокальцевіт та ін. Так вдасться трішки зняти травмуючий фактор. Зміцнювальні вправи, якщо їх виконувати систематично, згодом стабілізують функцію хребта. Іноді призначають фіксуючі корсети для тимчасового користування.
— Пані Людмило, скажіть, чи так важливо дотримуватися дієти аби хребет не давав прикрих збоїв?
— Безперечно. Треба турбуватися, щоб продукти містили в достатній кількості кальцій, який добре засвоюється кістками. Не всі знають, що цей елемент у значній кількості є в твердих сортах сиру. З рибних продуктів краще надати перевагу морській рибі. Рекордно велика кількість кальцію міститься у бланшованій у власному сокові з кісточками сайрі. Я б радила не смажити, а тушкувати морську рибу — в ній значна кількість не лише кальцію, а й фосфору, що чудово засвоюється кістковою тканиною. Хребет добре відновлюється, якщо людина систематично вживає грецькі, лісові горіхи, насіння.
З молочних продуктів я не радила б, особливо дітям, вживати йогурт, оскільки там у великій кількості містяться біодобавки та консерванти тривалого зберігання.

Тетяна ОЛІЙНИК