ЧЕМПІОНАТ СВІТУ: МАТЧ ЗА МАТЧЕМ

Стартував XVIII чемпіонат світу з футболу в Німеччині. Всі учасники вже провели по одному матчу. Коли цей номер «Української газети плюс» готувався до виходу у світ, відбувалися зустрічі у групі «Н», зокрема, за участю нашої збірної, якій протистояли іспанці. Тож розповідь про ці поєдинки у наступному нашому випуску. А зараз до вашої уваги перипетії решти стартових зустрічей світового футбольного форуму.
Група A. Мюнхен. Німеччина — Коста-Ріка — 4:2
Голи: Лам (6), Клозе (17, 61), Фрінгс (87) — Ванчопе (12, 73).
Стартовий матч чемпіонату видався вдалим. Цікава результативна гра з голами на будь-який смак. Ефектний швидкий результативний почин захисника мюнхенської «Баварії» Філіпа Лама неначе задав тон прем’єрній зустрічі і всьому чемпіонату загалом. Принаймні, у матчі-відкритті голи летіли, як з рогу достатку. Особливо варто відзначити завершальний дальній «постріл» у «дев’ятку» півзахисника «Вердера» Торстена Фрінгса.
Досить незвична ситуація як для стартових зустрічей чемпіонатів світу, що зазвичай проходять нервово, скуто й нерезультативно. Попри високу результативність, гра з костариканцями проявила слабкі місця в оборонних порядках німецької збірної. З цією досить екзотичною збірною ще пройшов номер «ви заб’єте скільки зможете, а ми — скільки захочемо». Проте тривожний дзвіночок для команди Юргена Клінсмана вже пролунав.
Група A. Гельзенкірхен. Польща — Еквадор — 0:2
Голи: Теноріо (24), Дельгадо (80).
Несподіванки чемпіонату не змусили довго чекати. Вже у другій зустрічі зафіксовано неочікуваний результат. Поляки не змогли належно психологічно настроїтися на гру з Еквадором, за що й поплатилися ганебною поразкою перед тисячами своїх вболівальників, які приїхали до країни-сусідки спостерігати за грою своєї збірної. Пропустивши гол у середині першої половини гри, поляки так і не змогли психологічно перебудуватися, аби перебрати ігрову ініціативу у свої руки.
До вісімдесятої хвилини вони грали так, наче у них було достатньо часу для виправлення ситуації. Коли внаслідок помилки польської оборони при створенні штучного «поза грою» еквадорці забили вдруге, тільки тоді наші західні сусіди, що називається, всерйоз взялися за справу, хоча й запізно. Щоправда, небезпечних нагод, які створили поляки протягом заключних десяти хвилин, вистачило б їм не тільки зрівняти рахунок, а й вийти вперед. Звісно, за умови їхньої реалізації. Та цьому завадив поспіх авральної ситуації.
Група B. Франкфурт. Англія — Парагвай — 1:0
Гол: Гамара (4, у свої ворота).
Після покарання поляків за надмірну самовпевненість викликала насторогу заява наставника збірної Англії шведа Свена-Горана Еріксона щодо обіцяної перемоги над Парагваєм. Завдання-мінімум англійці виконали. Втім, це стосується результату, а не самої гри, рівнем якої виявився невдоволений і сам наставник англійської збірної. Адже єдиний гол зустрічі став наслідком зрізки у свої ворота — перший автогол чемпіонату. Тобто, обіцяного Еріксоном погрому не відбулося.
Більше того, у зустрічі з далеко не зірковим Парагваєм розхвалені англійські «зірки» нічого особливого не продемонстрували. Майкл Оуен був не помітний і замінений на початку другого тайму. Безрезультативною метушнею запам’яталися Стівен Джерард та Пітер Крауч. Двійко небезпечних ударів Френка Лемпарда відбив парагвайський голкіпер. Девід Бекхем опинявся у центрі уваги, виконавши кутові та штрафні удари. Тільки одного разу це принесло результат, коли після його навісу Гамара спрямував м’яча у свої ворота. Загалом, ця зустріч нагадувала тяганину суперників, один з яких не міг, а інший не вмів забивати. Завдяки швидкому голу англійці обрали тактику гри з акцентом на оборону. Маючи перевагу, вони не підпускали парагвайців до своїх воріт, і самі особливо не йшли уперед. Словом, з Парагваєм англійці «відбули номер» без очкових втрат, але надалі чекають сильніші суперники…
Група B. Дортмунд. Трінідад і Тобаго — Швеція — 0:0
От, приміром, шведам не пощастило, як англійцям. Дебютант світових чемпіонатів представник Карибського басейну Трінідад і Тобаго не забивав у свої ворота. Навпаки, самовіддано оборонявся і в підсумку домігся сенсаційного результату. Перша нічия чемпіонату і перша гра без голів — такий підсумок протистояння Трінідад і Тобаго — Швеція. Причому острів’яни майже цілий тайм стримували атаки шведів граючи у меншості, оскільки у цій зустрічі було зафіксоване ще й перше вилучення чемпіонату — «відзначився» гравець Трінідад і Тобаго Евері Джон. Натомість попри чималі зусилля нічим не могли відзначитися в атаці «зоряні» шведи. Зокрема, Хенрік Ларсон та Златан Ібрагімович. Це саме той випадок, коли, кажуть, найшла коса на камінь. Роль останнього виконувала залізобетонна оборона остров’ян та їхній воротар з англійського «Вест Хема» 37-річний Шака Хіслоп.
Група C. Гамбург. Аргентина — Кот-Д’Івуар — 2:1
Голи: Креспо (24), Савіола (38) — Дрогба (82).
Ще більше пощастило маститим аргентинцям у зустрічі з іншим дебютантом світових форумів — африканським Кот-Д’Івуаром. Високий рівень гри цієї далеко не останньої за «зірковістю» команди не став несподіванкою. Навіть попри це аргентинцям довелося непереливки проти швидких і технічних дівуарійців. Латиноамериканці протиставили їм грамотну й помірковану гру, раціонально здобуваючи максимум користі з кожної ситуації. Не в приклад, суперникам, які «щедро» розтринькували небезпечні моменти й не використовували проникаючі проходи до штрафного майданчика аргентинців.
Протистояння цих суперників можна коротко охарактеризувати — клас проти завзяття. Цього разу перемога виявилася за першим. Втім, закономірною чи навіть переконливою її назвати не можна. Принаймні, один гол у івуарійців за красою і складністю комбінації вартий двох, що влетіли в їхні ворота. Креспо вдало зіграв на добиванні, а Савіола скористався невдало виконаним африканськими оборонцями штучного «поза грою». Натомість швидкі розлогі атаки гравців Кот-Д’Івуару за якусь мить залишали в статистах аргентинський півзахист і захист. І тільки брак точності й виваженості у завершальних стадіях рятували ворота латиноамериканців. Наприкінці зустрічі гравець лондонського «Челсі» Дід’є Дрогба зумів відзначитися, завершивши одну з багатьох розлогих комбінацій з використанням флангів. Проте розвинути успіх африканці не змогли — аргентинці відійшли в захист і відбили тривалий штурм суперників.
Група C. Лейпциг. Сербія і Чорногорія — Голландія — 0:1
Гол: Робен (18).
У цій зустрічі ми вперше побачили в грі представників українського чемпіонату — київського динамівця Горана Гавранчича та донецького гірника Ігоря Дуляя, які вийшли у стартовому складі збірної Сербії і Чорногорії. Втім, у матчі проти голландців вони особливо нічим не вирізнялися, власне, як і вся їхня команда. Попервах балканці створили кілька небезпечних моментів, проте безрезультатно, навіть… з користю для голландців. Осмілівши, Сербія і Чорногорія пішла вперед, оголивши тили. Цим одразу скористалися підопічні Марко Ван Бастена, які до цього кілька разів не могли здолати насичену оборону сербів і чорногорців. А от стрімкий контрвипад зі своєї половини поля голландці реалізували. Після пасу від центральної лінії вийшовши сам на сам з голкіпером відзначився нападаючий лондонського «Челсі» Ар’єн Робен.
Повівши у рахунку, голландці не відсиджувалися у захисті. Проте це не допомогло балканцям зламати хід гри. Значною мірою через те, що «помаранчеві» вміло тримали м’яч. Справді, краща оборона — це атака. У крайньому разі просто перепасовка на половині поля суперників. Чим ближче до завершення зустрічі голландців з сербами, тим частіше її можна було спостерігати на половині поля останніх.
Група D. Нюрнберг. Мексика — Іран — 3:1
Голи: Браво (28, 76), Зінья (79) — Голмохаммаді (36).
Поєдинок амбіцій і завзяття проти досвіду, класу та ще їхнього супутника — фарту. Перемога була за останніми, тобто мексиканцями. Натхнення і бажання іранців виграти нівелювалося їхніми прорахунками в обороні. Досвідчені нащадки ацтеків, учасники більшості фінальних турнірів чемпіонатів світу азіатам огріхів не пробачали. Після першого голу Омара Браво іранці спромоглися швидко поновити рівновагу. Натомість після другого голу під завісу зустрічі вони психологічно здалися, внаслідок чого невдовзі отримали третій — «контрольний» — гол, що ознаменував їхню поразку.
Група D. Кельн. Ангола — Португалія — 0:1
Гол: Паулета (4).
Типовій як для
стартових матчів фінальній частині боротьби гранда проти амбітного новачка особливо підтексту додала обставина протистояння колишніх колонії та метрополії. Стартова неорганізованість африканців спричинила швидкий гол у їхні ворота. Проте він не зашкодив бойовому настрою ангольців, їхньому прагненню брак класу компенсувати завзяттям. Добра фізична та технічна підготовка виявилася неефективною за відсутності виваженості й конструктивізму в завершальній стадії атак. Їх африканці провели чимало, проте безрезультатно. Ангола нагадала іншу африканську команду — Кот-Д’Івуар. З тією лише різницею, що у складі останньої є гравці високого європейського рівня здатні бодай раз засмутити воротаря іменитих суперників.
Група F. Кайзерслаутерн. Австралія — Японія — 3:1
Голи: Кехіл (84, 89), Алоїзі (90+2) — Накамура (26).
Напружена гра і перша вольова перемога чемпіонату. Причому здобута на останніх хвилинах зустрічі. Австралійці з самого початку захопили ігрову ініціативу — атакували, комбінували, раз по раз били по воротах. Японці тільки зрідка «огризалися». Проте, виявилося, досить продуктивно. Буквально другий контрвипад футболістів з острівної держави завершився голом у ворота країни-континенту. Щоправда, у тому епізоді гравець японської команди відштовхнув австралійського голкіпера. Момент викликав бурхливу реакцію наставника збірної Австралії голландця Гуса Хіддінка, який кинувся розбиратися з єгипетськими арбітрами.
Цьому матчу передувала скандальна ситуація, пов’язана з суддівством. Японська федерація «накручувала» єгипетських суддів звинуваченнями австралійців у грубій грі. У грі вийшло все навпаки. Японці забили, зігравши грубо проти австралійського воротаря, а суддя цього не помітив. Назрівав перший на чемпіонаті серйозний скандал навколо арбітражу матчу. Проте його завчасно «погасив» сам Гус Хіддінк, випустивши на заміну гравців, влучні удари яких принесли перемогу австралійцям. Півзахисник з англійського «Евертона» Тім Кехіл спочатку вправно зіграв на добиванні, а потім прицільно пробив поруч зі стійкою метрів з двадцяти. «Добив» японців у доданий час Джон Алоїзі. Є привід для радощів в австралійців, а також… росіян. Адже після цього чемпіонату Хіддінк очолить їхню національну збірну. Загалом, Австралія під орудою Хіддінка доволі потужна і перспективна команда. Відтак, особливо цікавими видаються її наступні поєдинки з фаворитами групи — Бразилією та Хорватією.
Група E. Гельзенкірхен. США — Чехія — 0:3
Голи: Колер (5), Росицький (36, 76).
Уроки футболу для американців — так найдоречніше охарактеризувати їхню зустріч з чехами. Три голи у ворота збірної США видаються хрестоматійними, наче з підручників футболу. Спочатку Ян Колер замкнув класичну флангову подачу. Незадовго до перерви Томаш Росицький, який нещодавно перейшов з дортмундської «Борусії» до лондонського «Арсенала», завдав прицільного показово-повчального удару метрів з двадцяти п’яти у кут воріт. Він же поставив завершальну — ні не крапку, а знак оклику, перегравши сам на сам воротаря американців. Відтак, чехи стали авторами першої на чемпіонаті перемоги з великим рахунком.
Окрім розгромного результату, очевидною була не менша ігрова й тактична перевага чехів. Коли вони відходили назад, то в американців не було жодних варіантів для розвитку атак. Натомість наступальні дії слов’ян повсякчас створювали проблеми для оборони суперників. Поступаючись, збірна США намагалася атакувати за принципом канадського хокею, закидаючи м’яч в штрафний майданчик чехів, а далі — як вийде. Зовсім інший вигляд і результат мали продумані атакувальні дії останніх. На тлі їхньої чіткої, відлагодженої, грамотної гри збірна США мала вигляд тактичних невігласів, гравці якої часто просто не розуміли куди потрібно бігти.
Група E. Ганновер. Італія — Гана — 2:0
Голи: Пирло (40), Якінта (83).
Безперечний фаворит екзаменував одного з африканських новачків чемпіонату. Ганійці поводилися, наче в гостях. Швидко долаючи половину поля біля воріт італійців, потім поспіхом розпоряджаючись м’ячем. Зрозуміло, за таких умов, не кращим чином. З переляку кілька разів не влучили у ворота італійців з вигідних позицій. Натомість апеннінці по-гросмейстерськи «розкатали» зухвалих новачків. Спочатку Андреа Пирло дальнім ударом поцілив у кут воріт, наче в лузу, побивши м’яч крізь частокіл своїх та чужих гравців. За кілька хвилин до фінального свистка вже помилку ганійців в обороні сповна використав Вінченцо Якінта.
Група G. Франкфурт. Корея – Того – 2:1
Голи: Лі Чун-Сун (55), Ан Чжун-Хван (72) – Кадер (31).
«Піонери» великого футболу продемонстрували як на свій рівень непогану гру. Гол нападаючого французького «Генгама» Мохамеда Кадера взагалі був взірцем найвищих стандартів. Проте далеко не все у виконанні збірної Того, яку охопили фінансові чвари, виявилося на такому рівні. Вилучення на початку другого тайму передовсім завдало африканцям дошкульного психологічного удару. Вони якось знітилися й одразу пропустили гол зі штрафного, а потім дозволили корейцям розвинути успіх. Хоча по самій грі не було помітно, що тоголезці грали у меншості.
Група G. Штутгарт. Франція – Швейцарія – 0:0.
Найобережніша гра чемпіонату. Якби існувала подібна номінація, то зустріч французів зі швейцарцями неодмінно претендувала на неї. Обидві команди діяли озираючись на свої тили. Така собі класична тягатина переважно в середині поля до першого голу, якого так і не було забито. Передовсім його очікували від французів. Проте «патріархальна» збірна трикольорових продовжила свою суху серію, розпочату ще на попередньому чемпіонаті. Склалося враження, що суперники вже напам’ять повивчали фінти й прийоми французів. Відтак, «зірки» Зідана та Анрі мали досить тьмяний вигляд.
Група F. Берлін. Бразилія – Хорватія – 1:0
Гол: Кака (44).
За досить рівної гри перемога виявилася за більш «зірковими» й дещо майстернішими бразильцями. Хорвати прагнули забити здебільшого використовуючи дальні удари. Бразильці більше комбінували. Тим не менше, їм вдалося забити дальнім ударом. А найнебезпечніші моменти біля воріт латиноамериканців виникали тоді, коли хорвати все ж таки наважувалися підійти до них поближче. Особливо цим відзначався Дадо Пршо, який на початку другого тайму ледь не зрівняв рахунок. Загалом, чинні чемпіони світу не вразили особливою «зірковістю». Хіба що Рональдиньо постійно фінтив, збираючи навколо себе по кілька гравців суперників. Переважна ж більшість «чарівників м’яча» сповідувала цілком європейський стиль гри.