Консультації

РОЗМІР АЛІМЕНТІВ
Поясніть, будь ласка, як визначається розмір аліментів для дитини?
Валентина РЯБА
м. Острог, Рівненська область

Відповідно до частини другої статті 182 Сімейного кодексу України, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього кодексу.
Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом (частина перша статті 183 вказаного кодексу).
Частиною першою статті 192 зазначеного кодексу встановлено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути зменшено чи збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального чи сімейного становища, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.
Якщо місце проживання батьків невідоме або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, то дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Держбюджету України (частина 5 статті 181 Сімейного кодексу України).
Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затверджено постановою Кабінету Міністрів від 22.02.2006 р. № 189.
Воднораз умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що, відповідно до закону, підлягають примусовому виконанню в разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження». Згідно зі статтею 5 вказаного закону, державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення у спосіб і порядок, які визначені виконавчим документом.
Таким чином, питання визначення чи зміни розміру аліментів вирішується в судовому порядку.
Мін’юст України 


СПАДКОЄМЕЦЬ НЕПРЯМОЇ ЛІНІЇ СПОРІДНЕННЯ
Рідна сестра моєї бабусі заповіла мені все своє майно, «де б воно не було та з чого б не складалося. І взагалі все те, що мені буде належати на день смерті, і на що я за законом матиму право, в тому числі належну мені на праві власності квартиру». Після її смерті квартиру за заповітом я отримала, а ось гроші (належні 500 гривень на поховання) з вкладів померлої в Ощадбанку мені не дають. Не дозволяють також погасити за рахунок цих вкладів мою заборгованість за комунальні послуги. Кажуть, що в заповіті не сказано про вклади чи ощадкнижки. То чи маю я, все ж таки, право на володіння цими вкладами?
Ірина ПАНАСЕНКО
м. Київ

Відповідно до статті 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Тобто майно, грошові заощадження, право на володіння земельною ділянкою тощо переходить до спадкоємця.
Якби авторка листа була спадкоємцем прямої лінії споріднення, у неї не виникло б жодних проблем з одержанням спадщини. Тобто якби покійна доводилася їй матір’ю, рідною сестрою або дочкою. Для цього не потрібно було б навіть заповіту. Шкода, що в заповіті конкретно не перелічено все, що спадкодавець передав у спадок своїй родичці, і це породило певну невизначеність, за яку й «учепилися» працівники Ощадбанку. Тому раджу Тетяні Борисівні звернутися до суду. Його рішення (сподіваюсь позитивне) усуне юридичні зачіпки, пов’язані із заповітом, і стане підставою для забезпечення законних прав спадкоємця в повному обсязі.
Олександр ІВАНОВ, юрист 


ПЛАТА ЗА ЛІКИ
Перебуваючи на стаціонарному лікуванні в лікарні за місцем проживання, мені довелося сплачувати за ліки, процедури тощо. Наскільки дії медичних працівників були правомірними?
Оксана ГАВРИЛОВА
м. Дніпропетровськ

Вимоги медичних працівників щодо оплати лікування, обстеження та ліків порушують права людини, закріплені Конституцією України (стаття 49). Ці дії треба оскаржити письмово. Для цього необхідно написати заяву (або скаргу) на ім’я головного лікаря медичного закладу. Якщо головний лікар відмовив у розгляді заяви або не задовольнив її, слід звернутися до районного управління охорони здоров’я або одразу до Головного управління охорони здоров’я та медичного забезпечення. Заяву треба складати в двох примірниках, де вказати про порушення ваших прав та бездіяльність головного лікаря. На підставі Цивільного процесуального кодексу України (стаття 119) можна звернутися з позовом до суду.
Надія АНТОНОВА, юрист 


ТЕМНИЙ ПІД’ЇЗД
У нашому будинку вже багато років не освітлюється під’їзд. Через це я отримала травму. Хто повинен відповідати за освітлення будинків і до кого можна звернутися за захистом?
Світлана КОГУТ
м. Харків

Забезпечувати освітленням під’їзди та території навколо будинків — безпосередньо функція ЖЕО. Цивільний кодекс України вимагає усунення небезпеки життю, здоров’ю або майну людини (стаття 1163). Треба написати скаргу на бездіяльність посадових осіб ЖЕО до районного управління житлового господарства. Одночасно можна звернутися до міського управління у справах захисту споживачів. Матеріальна та моральна шкода, отримана через травму, повинна бути відшкодована.
Надія АНТОНОВА, юрист