НАЙБІЛЬШОМУ БОЮ В ІСТОРІЇ УПА 62 РОКИ

Маловідомі сторінки національно-визвольних змагань все більше й більше відкриваються широкому загалові. Вони варті того, щоб про них знав український люд, бо ними можна пишатися, і зараз, коли Україна асоціюється переважно із досягненнями наших провідних спортсменів та естрадних зірок, як ніколи потрібно віднайти те, що дозволить нам з гордістю говорити про наш рід український. І в першу чергу про героїзм, звитягу українських борців за Свободу, і зокрема про бойові звершення воїнів УПА, що завзято боролися одночасно з двома найстрашнішими імперіями в історії 20 століття.
Бій під Гурбами-Антонівцями, був одним з найтриваліших і найбільших за своїми масштабами. Відбувся він у квітні — на початку травня 1944 року на межі сучасних Рівненської (Здолбунівського, Дубенського та Острозького районів) та Тернопільської (Кременеччина) областей. Основний ареал бойових дій охопив територію між селом Антонівці та урочищем Гурби (власне через це бій і отримав свою назву). В смертельному герці зійшлись п’ять тисяч упівців (відділи південної групи УПА-Північ «Богун» під командуванням командира Петра Олійника — «Енея» та з’єднання «Холодний Яр» УПА-Південь, очолюваного командиром Миколою Свистуном) і понад 35 тисяч (!) бійців каральних загонів НКВД, на боці яких була також авіація, танкові частини, бронепотяг, артилерія. Найзапекліші зіткнення точилися з 21 по 25 квітня.
Проявивши великий героїзм, знищивши понад 900 більшовиків, підбивши 5 танків, загони УПА прорвали вороже кільце на заході, в районі села Буща та вийшли з оточення (власні втрати — 150 убитих, 60 поранених та понад 100 полонених). Треба зауважити, що одним з героїв бою став ніхто інший як Василь Кук (полковник Василь Коваль), завдячуючи військовій майстерності якого упівцям вдалося вийти з оточення. Подіям 62-річної давнини присвячена книга Олега Тищенка та Ігоря Марчука «УПА. Гурби: квітень 1944», яку вперше було презентовано навесні 2003 року.
Українські патріоти з Молодіжного Націоналістичного Конгресу, вшановуючи пам’ять героїв Гурб, у тому ж таки 2003 році започаткували патріотичну молодіжну вишкільну теренову гру, яка дістала назву бою — «Гурби-Антонівці».
Цього року гра відбуватиметься вже вчетверте з 6 по 9 травня поблизу урочища Гурби, до участі запрошено всіх бажаючих. Під час відкриття гри планується вшанування героїв бою, зустріч з ветеранами УПА, а також, цілком можливо, відвідини штабу УПА, що перебував поблизу села Антонівці.

Сергій ПАРХОМЕНКО-«БАГРЯНИЙ»