НАДЗВИЧАЙНА СИТУАЦІЯ З ЕКС-МІНІСТРОМ МНС РЕВОЮ

Схоже, новітнє гасло «Бандити НЕ будуть сидіти у тюрмах», яке влада підтверджує власними діями протягом останнього року, інколи не спрацьовує.

Зокрема, не пощастило колишньому міністрові Міністерства надзвичайних ситуацій Г.В. Реві. Орли Луценка встановили численні зловживання в МНС за його керівництва на загальну суму 67 мільйонів гривень. У міліціянтів, ясна річ, виникають слушні запитання до колишнього керівника відомства. Проте пошуки Реви не дають результатів. Маємо ще одного «політичного» вигнанця?
В перші дні 2006 року столична прокуратура за матеріалами служби з боротьби з економічною злочинністю порушила кримінальну справу за ч.2 ст.364 Кримінального Кодексу (за фактом зловживання владою та посадовим становищем керівниками МНС, що призвело до тяжких наслідків). Для довідки: ця стаття передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 8 років. Йдеться про період 2003-2005 років. Загальна сума збитків держави (отже — чиїхось прибутків) — 67 мільйонів гривень.
До структури МНС окрім центрального апарату та центральних органів в областях, районах та містах входять: чотири Держдепартаменти (пожежної безпеки, страхового фонду документації (10 підрозділів), промислової безпеки, безпеки праці та гірничого нагляду (30), адміністрація зони відчуження і зони безумовного відселення (17), Державні служби — гідрометеорологічна та пошуково-рятувальна, Державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки, 5 вищих учбових закладів, 2 НДІ, 20 окремих держпідприємств. 

РЕВА-ПОЖЕЖНИК
Найбільше вражає своєю нахабністю епізод, що стосується закупівлі МНС 92 пожежних машин. Збитки держави по цьому епізодові склали 6,7 мільйона гривень.
Отже, 31 січня 2004 року наказом міністра Г.В. Реви було затверджено паспорт бюджетної програми на 2004 рік. Ним передбачалося придбання 176 пожежних машин, на що з бюджету надійшло 30 мільйонів гривень. Погодьтеся, не убудь-якого міністра трапляються такі знаменні події: «освоїти» 30 мільйонів! До того ж радість у Реви була подвійною: потреби очолюваного міністерства не передбачали такої кількості техніки: можна було обійтися  вдвічі меншою кількістю, отже — скоротити витрати бюджету. Але чомусь у цьому випадку держава проявила дивовижну щедрість. Надалі мала б відбутися нудна процедура закупівлі машин — у суворій відповідності до Закону «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».
Отже, у «Віснику державних закупівель» було розміщено оголошення про відкриті торги з закупівлі 176 пожежних машин для МНС за умови їхньої поставки до кінця 2004 року. Вже у вересні тенедерний комітет МНС  визнав трьох переможців: «НВК «Енергосоюз», «Торговий дім «Нафтогазінвест», «Укрпожсервіс». Також було вирішено: укласти угоду із постачальниками лише після виїзду у місця її виготовлення.
Однак далі відбуваються дивні речі. Один з трьох переможців тендеру: «НВК «Енергосоюз» не був повідомлений про перемогу у конкурсі, його назва не фігурувала у переліку переможців, яких оприлюднив «Вісник державних закупівель».
Очевидно, ця «помилка» була організована на користь іншого учасника тендеру, який отримав чималу частину замовлення від «Енергосоюзу». Отже, ім’я переможця, який виграв двічі — «ТД «Нафтогазінвест». Саме з ним безпосередньо міністр Г.В.Рева уклав договір на поставку додаткової партії машин, причому не тієї моделі, що була передбачена умовами тендеру. За цією угодою «ТД «Нафтогазінвест» мусив поставити МНС 92 авто. Кінцевий строк поставки — 1 грудня 2004 року. Загальна сума контракту: 25,1 млн.грн (тобто 272,9 тис.грн. за одну пожежну машину). МНС зобов’язалося зробити передоплату у 20,2 млн. грн. й свої зобов’язання негайно виконало, що, зазначимо, суворо заборонено під час державних закупівель. Чого не скажеш про постачальника — «ТД «Нафтогазінвест».
Отже, слідство констатує: станом на 11 березня 2005 року «ТД «Нафтогазінвест» поставив МНС України лише 5 (з 92) пожежних машин загальною вартістю 1,3 млн. грн. — попри грандіозну передоплату, яку протизаконно здійснило відомство пана Реви. Отже, нині міністерство недоотримало 87 пожежних машин!
Слідству не важко було засвідчити передбачуваний факт: «ТД «Нафтогазінвест» за своєю адресою (Київ, пр.Перемоги, 118) відсутній, службові особи товариства від явки до слідчих органів ухиляються. Також з’ясувалося: «ТД «Нафтогазінвест» — фіктивна фірма, яка протягом 2004-2005 років здійснила єдину зовнішньоторгову операцію: імпорт єдиної пожежної автоцистерни російського виробництва. Отже, до укладення угоди із МНС, «ТД «Нафтогазінвест» не здійснював зовнішньоекономічної діяльності й фактично не приступав до виконання своїх зобов’язань за контрактом. Власне, умови укладення контракту передбачають обов’язковий виїзд чиновників на місце виробництва техніки, що закуповується, аби не нарватися на фірму-одноденку. Але МНС, сплативши авансом 20 мільйонів гривень, не стало опікуватися такими дрібницями. Чи не дивно?..
Фактично це була фірма-прокладка. Адже різниця у вартості між закупівельною ціною виробника (російської «Пожтехніки», що має завод у місті Торжок) та ціною «ТД «Нафтогазінвест», склала 73,6 тис. грн. за кожну машину. А всього їх у контракті з МНС зазначено 92. Загальна сума завищення вартості закупівлі — 6,7 млн. грн.
Очевидно, це був гарантований «боковик» по цьому контракту. Але надалі відбувся примітивний «кидок» МНС на чималеньку суму майже у 20 млн. грн. Можливо, рішення не виконувати зобов’язань за контрактом панові Реві прийшло в голову, коли стало зрозумілим, що із перемогою Помаранчевої революції йому вже не залишитись міністром. Отже, він вирішує зробити багатомільйонний «хапок», кинувши міністерство, владу над яким він вже втрачав...

РЕВА-ДАЧНИЙ БУДІВЕЛЬНИК
Наступний епізод, виявлений правоохоронними органами, містить не такі значні, як у попередньому, суми розкрадань, проте він не менш цинічний за змістом. Черкаська прокуратура порушила кримінальну справу за вже знайомою нам ч.2 ст.364 КК за фактом зловживання службовим становищем посадовими особами Черкаського інституту пожежної безпеки. Найбільш перспективними персонами для слідства є ректор інституту генерал-майор М.Шкарабура (якого слідчі відшукали у далекому Дніпропетровську), а також колишній голова Черкаської ОДА В.Льощенко. Слідство встановило, що посадові особи цих двох інституцій з кінця 2003 по липень 2004 року організували відправлення 212 курсантів інституту на будівництво приватних осель в елітних селищах Конча-Заспа та Пуща Водиця, що на Київщині, а також в лісовому масиві, розташованому поблизу. На транспорт для перевезення курсантів та сухі пайки було незаконно витрачено 22,8 тисяч державних гривень.
Що можна будувати такою силою-силенною курсантів-будівельників, має детально з’ясувати слідство. Але за попередніми даними така увага до будівельних потреб з боку ректора пожежної установи, що підпорядковується МНС та голові Черкаської ОДА пояснюється тим, що серед мешканців Кончі-Заспи, яким надавалася безкоштовна будівельна допомога, були громадяни Л.Д. Кучма, І.М. Бакай, В.В. Медведчук, Г.М. Суркіс та ЗАТ «Футбольний клуб «Динамо-Київ». Ділянки, на яких саме була задіяна рабська сила, встановлені. Тепер перед слідством стоїть завдання встановити їхніх реальних власників.
Курсантів поселили в санаторії «Пролісок», що неподалік. За їхнє проживання платили готівкою невстановлені особи. За свідченнями колишнього та нинішнього ректорів Черкаського інституту пожежної безпеки, саме міністр з надзвичайних ситуацій Рева причетний до направлення студентів на дачне будівництво. Але тут слідство спіткала прикра невдача: визначити місце перебування Реви не вдається. Невже й він оселився десь на дачі у Підмосков’ї? 

РЕВА-АВІАРЯТІВНИК, ЗВ’ЯЗКІВЕЦЬ, УПРАВЛІНЕЦЬ...
Загалом, за результатами перевірки ГоловКРУ фінансової діяльності МНС, встановлено низку порушень Бюджетного кодексу. Зокрема, це стосувалося фінансування заходів з керівництва та управління у сфері надзвичайних ситуацій, проведення авіаробіт з пошуку та рятування, виконання програми розвитку зв’язку та вже згадуваної оборудки із закупівлі пожежних машин. Всього, за підрахунками слідчих органів, за часів царювання міністра Реви, МНС втратило 67 мільйонів бюджетних гривень. Зокрема, у сфері державних закупівель — на суму 47 млн.грн., втрата дохідної частини спецфонду МНС — 737,6 тис. грн., а незаконне розтринькування бюджетних коштів та розкрадання майна склали 1,1 млн. грн.
Назагал, протягом 2005 року проти чиновників МНС прокуратура порушила 45 кримінальних справ за скоєння 56 економічних злочинів. 35 справ стосуються хабарників. А з початку цього року порушено ще 13 справ за 26 злочинами, 23 з яких — хабарництво. Як правило, хабарі вимагають за надання або продовження дії дозволів, за непритягнення до адмінвідповідальності та за безперешкодне здійснення комерційної діяльності. Домінують зловживання службовим становищем, а також злочини проти власності або просто кажучи — крадійство. Як бачимо, зміна керівника ще не означає зміни системи координат у діяльності відомства. Втім, для екс-міністра Реви це не є виправданням. Отже, ще одним українцем у списках Інтерполу стане більше?