«ТАЄМНА ВЕЧЕРЯ», ПІД ЧАС ЯКОЇ МОГЛИ ОТРУЇТИ ЮЩЕНКА

Отруєння Віктора Ющенка змінило не лише його зовнішній вигляд і навіть не тільки перебіг найдраматичніших президентських виборів — а, можливо, хід всієї української історії.

Політтехнологи зізнаються, що отруєння було чи не вирішальним фактором перемоги Ющенка. Більше того, ті події змінили психологію й світогляд Віктора Андрійовича.
Втручання у його здоров’я досі не розслідувано, але сам Президент переконаний — вбити його намагалися на дачі заступника голови СБУ Володимира Сацюка, яка розташована на Осокорках. Відбулася ця «таємна вечеря» у розпал виборів, 5 вересня 2004 року, і мала призвести до порозуміння між таборами, що протистояли один одному.
У розпорядження редакції потрапила фотографія з цього нічного побачення лідера тодішньої опозиції та керівників спецслужб.
На них компанія «Ющенко–Сацюк–Смєшко» проводить час за чашкою чаю з коньяком. Фото зроблено ще одним учасником вечері Давидом Жванією, який відразу після тих подій втратив статус фаворита Віктора Андрійовича. Це фото було показано 20 березня в ефірі німецького телеканалу АRD у фільмі, присвяченому Помаранчевій революції.
Цю, а також деякі інші фотокартки вечері за участі Ющенка поширював адвокат Володимира Сацюка, клієнт якого наразі перебуває у міждержавному розшуку — але не в справі про отруєння, а в зв’язку з підробкою документів для отримання військового звання.
Сацюк зник після того, як суд позбавив його депутатства і, відповідно, імунітету. Як відомо, тривалий час він суміщав посаду другої особи в Службі безпеки з мандатом від фракції СДПУ(о). За деякою інформацією, нині Сацюк проживає у Білорусі.
Отруєння Ющенка підтвердили: Free University Institute for Environmental Studies, CALUX, BioDetection Systems, Amsterdam, The Netherlands; RIKILT, BioDetection Systems bv (BDS).
Розробляти Сацюка як отруйника Ющенка слідство почало майже відразу — на його дачі проводились обшуки, відбувалися допити, були навіть вирізані коліна водостічних труб для експертизи на наявність там діоксину.
За даними джерел, вечерю Ющенка з першими особами СБУ обслуговували троє осіб — двоє постійних помічників Сацюка і його друг, який начебто мав стосунок до УБОЗ.
Ющенко неодноразово заявляв, що в той день ніде не їв з окремої тарілки, окрім як на дачі Сацюка.  Тож, не виключено, що саме там і могло трапитися отруєння.
Більше того, як видно з фото, біля Ющенка стоїть тарілка з борщем. А діоксин потрапив у його організм, розчинений в жирах — наприклад, у сметані або майонезі.
Противники цієї версії вважають, що скоювати такий злочин у власному помешканні ризиковано хоча б тому, що отрута може дістатися не лише адресату. Але, з іншого боку, саме з огляду на те, що отруювати на своїй же дачі небезпечно й абсурдно, це є дуже сильним аргументом самозахисту — у разі, якщо це дійсно трапилося там.
На відміну від Ющенка, сумніви стосовно замаху на нього саме на дачі Сацюка висловлював Давид Жванія, який і був ініціатором цього неромантичного побачення.
«На мій погляд, на цій зустрічі індивідуального отруєння відбутися не могло», — розповідав він.
«Тобто отруїлися б усі. Всі їли з одного столу, пили з однієї пляшки. А з іншими особами, крім нас трьох (Сацюк, Смєшко та сам Жванія), Віктор Андрійович контакту не мав», — відновив події Жванія.
У той легендарний вечір, як видно з фото, Ющенко і його візаві також їли фрукти — гарбуза, виноград, персики, сливи, груші.
«Ми розсталися нормально, усе було чудово. Я завіз Ющенка додому. Ми були на одній машині. З ним було все в порядку», — переконував Жванія.
Першою щось недобре запідозрила дружина Ющенка. Поцілувавши чоловіка, коли він прийшов додому з цієї вечері, вона відчула «якийсь дивний присмак металу на губах», але Ющенко заспокоїв її, сказавши, що нічого незвичайного не відбувається. Однак наступного ранку почав скаржитися на нудоту, страшні головні і шлункові болі. Не допомогла сауна, запропонована Іваном Плющем. Через кілька годин від болю Ющенко вже не міг встати з ліжка.
Ігор Смєшко, тодішній глава СБУ, переконував, що Ющенко почував себе недобре ще до вечері. Але керівник охорони кандидата в президенти Ющенка Євген Червоненко це заперечує.
Про «таємну вечерю» він розповів таке: «У той вечір мені була дана команда, я зняв усі системи охорони, Ющенко пересів в іншу машину. Наказ давав офіцер держохорони, що був невідступно з Ющенком — ця людина була закріплена за ним як за екс-прем’єром». «Розумієте, у силу того пресингу, що йшов з боку влади, Ющенко мав право зустрічатися з багатьма керівниками. Точно так само генерали і полковники давали мені інформацію, допомагали», — поділився Червоненко спогадами.
«Тому тоді багато хто зустрічався з Ющенком, я не ставив зайвих питань (перед зняттям охорони 5 вересня). Я солдат. Я три рази перепитав команду: «Зняти всі системи захисту?»
Щоб врятувати майбутнього Президента, в ніч на 10 вересня Червоненко і Третьяков найняли спеціальний літак, щоб доставити Ющенка у Відень. Є інформація, що цей літак належить відомому тенісисту Андре Агассі, і в цей час він був у розпорядженні чартерних компаній. Тільки на борту літака Ющенко розповів начальникові своєї служби безпеки про те, де він був п’ять днів тому.
У Відні Ющенка зустрічав лікар «Рудольфінерхаус» Микола Корпан, до якого порадив відвести лідера «Нашої України» Іван Плющ.
Кілька днів Ющенко провів у реанімації, а його палата була взята під охорону австрійськими спецслужбами. Болі були настільки нестерпні, що, за деякими свідченнями, Віктор Андрійович просив себе умертвити. Одну з ночей Червоненко провів на колінах під палатою.
«О другій годині ночі мене везуть у реанімацію, Женя Червоненко падає на коліна й починає молитися. Він віруючий, але не християнин. Він забув, хто він такий взагалі, і стоїть, молиться на колінах», — згадував пізніше Ющенко про ті події.
«Ми вводили сильні препарати морфіни, дозування яких відповідає 20 ампулам морфію», — розповідав президент «Рудольфінерхаус» Мікаель Цимпфер. Однак, за його словами, Ющенку стало легше тільки після введення катетера у спинний мозок. З цим катетером у спині Ющенко повернувся до України, щоб врятувати свою виборчу кампанію, та навіть провів мітинг у Львові...
...Наслідки таємничих подій вересня 2004 року шокували світ. Ющенко перетворився на легенду, а його отруєння поповнило перелік нерозкритих злочинів у світовій історії, поруч з убивствами Джона Кеннеді та Улофа Пальме.