«НОВА МУЗИКА В УКРАЇНІ»

Київ є учасником конкурсу на звання культурної столиці Європи 2010 року. Щоби це сталося, потрібно, звісно, докласти чимало зусиль не тільки київській владі, а й українським митцям.

          Київ є учасником конкурсу на звання культурної столиці Європи 2010 року. Щоби це сталося, потрібно, звісно, докласти чимало зусиль не тільки київській владі, а й українським митцям. Одним із тих, хто почав цю справу вже давно, є композитор і диригент Володимир Рунчак. За підтримки Гете-інституту в 1998 році він розпочав серію концертів «Нова музика». В рамках цього проекту симфонічні та камерні оркестри України, камерний ансамбль «Нова музика в Україні» під його орудою познайомили українську публіку з новими творами європейських та вітчизняних композиторів! Цьому сприяла Національна всеукраїнська музична спілка та посольства Швеції, Швейцарії, Австрії, Франції, Великої Британії, Угорщини, Німеччини і Польщі. 

          Слухачі познайомилися з творами Веберна, Пуленка, Ріма, Кельтерборна, Берга, Шенберга, Лютославського. Відбулося 300 прем’єр, де прозвучали також твори сучасних українських композиторів — В. Рунчака, Є. Станковича, В. Сильвестрова, К. Цепколенко, С. Пілютикова, О. Щетинського, І. Небесного.

          Мистецький проект «Нова музика в Україні» унікальний: 
          В. Рунчак розвіяв два міфи. Перший — що ніхто не хоче виконувати сучасну музику, другий — що ніхто не хоче її слухати. Твори самого В. Рунчака постійно виконують в Європі, репрезентуючи таким чином Україну. Ще на початку 1990-х років композитор здобув популярність в авангардних музичних колах Європи. А хорова його музика, попри виконавську складність, популярна серед слухачів, її залюбки виконують вітчизняні колективи «Глорія» і «Київ», а також європейські, зокрема Швейцарський камерний хор. Велике зацікавлення публіки викликав «Реквієм для сопрано, тенора і симфонічного оркестру», а також нещодавній концерт у Національній філармонії України, де прозвучали твори для баяна у виконанні Павла Фенюка, зокрема «Страсті за Владиславом». Додамо, що його твори обов’язкові в програмах Всеукраїнських конкурсів фаготистів, саксофоністів, флейтистів та баяністів.

          У свої 45 років Володимир Рунчак — один із найталановитіших і найуспішніших українських композиторів: маестро отримав три гран-прі на міжнародних конкурсах. Він давно вже європейська зірка. Однак від рідної держави митець не одержав жодного звання. Єдине, що прикре в цій складній ситуації, незацікавленість вітчизняних (на відміну від закордонних) студій звукозапису сучасною серйозною музикою. Компакт-дисків із записами талановитих українських композиторів немає. Зате шумить-розливається попса, цей мотлох, який засмічує інформаційно-культурний простір нашої держави.м. Київ