ЮЛІЇ ТИМОШЕНКО СТАВИЛИ НЕПРИЄМНІ ЗАПИТАННЯ

Перебуваючи з візитом у німецькій столиці, колишній український прем»єр Юлія Тимошенко висловила переконання, що Україна може зіграти важливу роль у питанні диверсифікації постачання енергоносіїв для Євросоюзу. Однак для цього, на її думку, Україні поки що бракує політичної волі.

Уваги до Юлії Тимошенко в Берліні вистачало. В конференц-залі фешенебельного готелю «Адлон» фактично не було порожніх місць. Німці ще добре пам’ятають минулорічний українсько-російський газовий конфлікт, відголоски якого докотилися до Західної Європи. Тепер депутати Бундестаґу, німецькі підприємці та експерти вирішили не втрачати можливість, аби послухати українського екс-прем’єра безпосередньо та познайомитися з її баченням проблеми енергетичної безпеки.
Німецька публіка, що зібралася в «Адлоні», почула мало втішного від Юлії Тимошенко. Порушивши питання Північноєвропейського газопроводу, вона, наприклад, висловила сумнів, що новий газогін надасть Німеччині додаткові енергетичні гарантії. Тим більше, що додаткові обсяги газу, як наголосила Тимошенко, Західна Європа може отримувати й через Україну. 
«Газопровід, який проходить через Україну не завантажений повністю, – зазначила вона. – Тобто, у нього є вільні потужності. Я хочу запитати бізнесменів, якщо є коридор, який недозавантажений, а зараз будується новий газопровід, скажіть будь-ласка, враховуючи зниження видобутку газу в Росії, чим заповнюватиметься цей газопровід? Що це за система? Як вона окуповуватиметься? Це що, політичний проект?»
Енергетичну незалежність Європи і України забезпечили б нові газопроводи із Туркменистану, Узбекистану та Казахстану через Каспій та Чорне море до Західної Європи, наголошувала лідер БЮТ. У цьому з нею повністю погодився депутат Бундестаґу, член комітету з міжнародних питань, Карл-Ґеорґ Вельманн. Ненароком він навіть зробив сенсаційну заяву: мовляв, впливові сили в Туркменистані готові говорити про будівництво такого газогону.
Депутат також запевнив, що європейці розмірковують над можливістю пов’язати газотранспортні системи Західної та Східної Європи однією мережею, щоб виключити можливість припинити газопостачання якійсь одній країні.
На берлінській зустрічі з Тимошенко жваво обговорювалося й питання щодо ціни на газ для України. Схоже на те, що німецькі політики не розуміють, чому Україна за 15 років незалежності не пристосувалася до світових цін на енергоресурси. На думку колишнього міністра оборони Німеччини Фолькера Рює, нічого для цього не зробив і уряд Юлії Тимошенко.
«Складнощі в українській політиці ви пояснюєте змінами Конституції, – звернувся він до неї. – Але фактом є те, що рік тому ваша коаліція розвалилася через нездатність провадити спільну політику Ющенка-Тимошенко і до чого тут конституція? Наступне – ви більше не належите до Радянського Союзу, то з якого дива хочете платити за газ за радянськими цінами? Чому уряд Тимошенко не виробив з росіянами довгострокового плану з підвищення ціни за газ як справді незалежна країна? Чому ви вважаєте, що роками можете платити за газ менші ціни, аніж це роблять країни-члени ЄС? Ви могли б уникнути будь-яких труднощів, якби Україна врешті приватизувала свої газопроводи. Газотранспортною системою могли б спільно володіти, наприклад, одна російська, одна українська та одна фірма з Європейського союзу.»
У відповідь лідер БЮТ заявила, що повністю підтримує перехід на світові ціни за газ, однак цей процес має відбуватися поступово. До того ж, вона нагадала, що ціна 50 доларів за тисячу кубометрів газу закріплена довгостроковими контрактами між Україною і Росією, в яких ідеться також про ціни за розташування в Україні Чорноморського флоту або передачу Росії частини українського ядерного палива. А тому, на думку Тимошенко, підвищення Україні цін на газ було елементарним одностороннім порушенням контракту.
Що ж стосується приватизації української газотранспортної системи, то тут, як зауважила Тимошенко, потрібна згода Верховної Ради, яку український парламент, на її переконання, поки що не дасть. Для більшості українських політиків газотранспортна система України залишається чинником стабільності в державі, констатувала лідер БЮТ.
Окрім виступу в готелі «Адлон» на запрошення Німецьким центром зовнішньої політики Юлія Тимошенко зустрілася із віце-заступником фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Андреасом Шокенгоффом, а також з членами та керівництвом комітету з зовнішньополітичних питань Бундестагу та зі статс-секретарем міністерства зовнішньої політики Ґернотом Ерлером.