ДОРОГА ДОВЖИНОЮ 130 ЛІТ

Один із найстарших мистецьких закладів України Львівський коледж декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша святкує своє 130-річчя. До ювілею він підготував дві виставки.

У Національному музеї показували «студентське обличчя» коледжу – експозицію робіт його учнів усіх років. Серед «родзинок», зокрема, академічний рисунок Героя України, директора Львівської картинної галереї Бориса Возницького. Ця робота в ті далекі роки була відзначена п’ятіркою. А в Музеї етнографії та художнього промислу експонували твори викладачів коледжу – Р. Безпалківа, С. Гриньківа, Т. Драгана, М. Ковальскої, С-Ф. Костирка, Т. Левківа, Г. Савки.
Привітати «трушівців» прийшло дуже багато митців. «Мелодія» Мирослава Скорика дуже популярна і чудово виконана камерним оркестром Львівської музичної академії імені М. Лисенка стала прологом ювілейних урочистостей. Радо зустрічали й тріо бандуристок «Червона калина» під керуванням заслуженої артистки України Марії Сороки. Вітання з нагоди ювілею, як кажуть, лилися рікою. Імпрезі додавали ностальгії екскурси в минуле та спогади спудеїв подаленіших років.
«Коли дивлюся на своїх стареньких бородатих викладачів, згадую слова одного з них – Степана Івановича Костирка: «Чого сидиш і дивишся? Бери пензля і малюй». До речі, його акварельна панночка студентських років, що експонується тепер у Музеї етнографії та художнього промислу, – соковита, як сонце, що сходить. Степан Іванович вважає, що акварель треба малювати на одному диханні, сконцентрувати всю мистецьку потенцію і вибухнути, вчасно вливши «сік» у напіввологе полотно».
Борис Возницький згадує ті часи, коли в училище вступала обдарована молодь: «Зеновій Кецало прийшов сюди ще до перших «совєтів». При них – Микола Батіг, за німців – Володимир Патик, а за других «совєтів» – я. Для мене це були найстрашніші часи, але дуже творчі. Потрапити до училища мені вдалося тільки завдяки тому, що прийшов на іспит у військовій формі».
У сучасному Львівському коледжі декоративного і ужиткового мистецтва імені І. Труша вчились і працювали художники, імена яких увійшли в історію українського та європейського мистецтва: Лев Гец, Олена Кульчицька, Антін Манастирський, Іван Севера, Євген Дзиндра, Роман Сельський, Софія Караффа-Корбут, Зеновій Флінта, Віра Свєнціцька.
Божена ГОРОДНИЦЬКА
м. Львів