БЛАГОСЛОВИ, МАМКО, КОСУ

У гуцульському селі Голови відроджено прадавній звичай закосичування, себто перше заплітання семирічних дівчат. Про це свято навіть сільські старожили забули, але пам’ятає колишня вчителька Олена Маротчак.

Цей звичай існував не тільки на Гуцульщині, а й по всій Україні. А в гуцулів було так: коли народжувалася дівчинка, її взагалі не можна було стригти. Вважали, що в довгому волоссі — її сила і здоров’я. Тому навіть після розчісування волосся, що залишилося на гребені, ретельно вибирали та спалювали. Бо ж не доведи, Господи, візьмуть його ворони, тоді дівчина в майбутньому ніколи не буде мати долі. Окрім того, на волоссі проводили різні магічні дії, і дівчинка могла не тільки захворіти, але й померти. Тому маленькі дівчатка ходили з розпущеним волоссям, бо ж яка мати бажає зла своїй дитині?
Після того, як дитинці сповнювалося сім (у деяких селах шість) років, їй уже заплітали косу на знак того, що вона переходить у старший вік. Тепер вона не просто дитина, а мамина помічниця. Перше закосичення відбувалося влітку або восени. Обряд проводили матері під наглядом старших жінок. Чоловіків у хату не пускали. Дійство відбувалося в домівці тієї газдині, в якої було найбільше дочок, що вдало повиходили заміж.
Сьогоднішнє закосичення відбувається в школі, куди вже почали сходитися мешканці села Голови. Молодички заплітають волосся дівчаток у «вилки» —дві коси, які з’єднуються внизу докупи.
Колись під час першого закосичування волосся дівчаток змащували медом, щоб воно у косах не вибивалося і трималося купи. Тепер уже цього не роблять, проте деякі газдиньки ще використовують мед як маску для волосся — тоді воно дуже пишне. Одне слово, «рости коса до пояса, від пояса до п’яти, щоб була така, як ти».
Галина ПЛУГАТАР
с. Голови Івано-Франківської області
Фото Степана Філіпчука