ЗАГРОЗА ПТАШИНОГО ГРИПУ НЕ МИНУЛА

Настала осінь, і багато українських селян з тривогою позирають на небо. Ні, вони не чекають дощу, вологи в ґрунті цього року достатньо, а молять Бога, щоб великі косяки диких водоплавних птахів (лебедів, гусей, качок), які летять з північних країн на південь, обминали їхні місця, не сідали відпочивати біля озер, річок і ставків, створюючи ризик зараження вірусом пташиного грипу свійської птиці.

На жаль, вакцини проти цієї хвороби поки що немає, тому вся можлива боротьба зводиться до профілактики, оперативного виявлення осередку небезпечної інфекції та знищення її носіїв, тобто спалення домашньої птиці, яка могла заразитися через воду (озера, ставка, річки) або під час безпосереднього контакту з грипозним диким птахом, і тим самим не дати вірусу поширитися.
Нагадаю, що в грудні минулого року спалах пташиного грипу несподівано виник у Криму, в приватних господарствах дев’яти адміністративних районів та на трьох птахофабриках, які належали товариствам з обмеженою відповідальністю. Рятувальникам МНС довелося вилучити в господарів тисячі голів домашньої птиці, спалити і закопати її. В нинішньому році вірус грипу було виявлено в бакланів у районі міста Іллічівська та на острові неподалік села Стрілкове Генічеського району Херсонської області. Крім того, минулої зими інфекція потрапила до Одеського зоопарку. І останній випадок спалаху пташиного грипу на сьогодні зареєстрований на Сумщині в селі Піски.
Оскільки над територією України споконвіку проходить частина головного міграційного шляху диких птахів (Північне Приазов’я, вздовж Дніпра, далі на північ розгалужується), а Азово-Чорноморський басейн є місцем їхньої зупинки та зимівлі, існує загроза виникнення осередків пташиного грипу наприкінці нинішнього року й на початку наступного. Торік взимку у Криму було виявлено майже мільйон перелітних птахів. Спеціалісти вважають, що весною близько 5 відсотків з них хворіли на грип. Цілком вірогідно, що серед тих птахів, які летітимуть нинішньої осені назад у північні країни, хворими можуть бути до 50 відсотків. Головним чином з числа молодих, ослаблених, які вперше стали на крило. Найбільша загроза є з боку диких птахів породи гусячих.
Що ж роблять відповідні державні органи для запобігання випадків спалаху пташиного грипу в Україні, а в разі виникнення таких осередків – швидкої ліквідації їх? Головний спеціаліст управління забезпечення протиепізотичної роботи Державного департаменту ветеринарної медицини України Дмитро Мороз повідомив журналістам на засіданні Національного прес-клубу реформ, що уряд заборонив ввозити до нашої держави домашню птицю та продукцію птахівництва з країн, де зареєстровано спалахи пташиного грипу. Посилено також контроль за перевезенням цієї продукції всередині України. Постійно здійснюється лабораторний моніторинг як дикої, так і домашньої птиці з приватного сектора. Контролем охоплено 66 видів диких птахів, 9 видів – синотропних (місцевих), 8 видів домашньої птиці в господарствах. Нинішнього року проведено близько 180 тисяч досліджень на виявлення вірусу грипу серед свійської птиці і майже 10 тисяч – серед диких перелітних птахів. Затверджено план дій на випадок спалаху хвороби, у всіх регіонах проведено відповідні навчання, тренінги.
Головними переносниками пташиного грипу вважаються дикі водоплавні птахи, тому Мінагрополітики добилося заборони осіннього полювання на них цього року в зонах найбільшого ризику. Це: АР Крим, Дніпропетровська, Миколаївська, Сумська, Чернігівська, Харківська, Херсонська області. Вирішується питання про введення такої заборони на території всієї нашої держави.
Працівники МНС також не сидять склавши руки, добре розуміючи, що збудник пташиного грипу є високопатогенним і може мутувати. Якщо сьогодні, за висновками вчених-медиків, його вірус торкається лише верхніх дихальних шляхів людини і не проникає нижче, то завтра він може змінитися й вражати внутрішні органи. І тоді вже буде недалеко до спалаху пандемії, подолання якої коштуватиме людству не менше трильйона доларів.
Нині Міністерство з надзвичайних ситуацій спільно з регіональними санепідстанціями та ветеринарними службами головну увагу приділяють запобіжним заходам – тренінгам, навчанню, контролю за дотриманням правил профілактики в усіх птахогосподарствах та приватному секторі. Налагоджено оперативний обмін інформацією для швидкої локалізації хвороби в разі її спалху. Утворено спеціальні мобільні групи, які завжди готові до реагування. Є рятувальні загони, в завдання яких входить оперативна ліквідація надзвичайної ситуації, насамперед вилучення і спалення хворої та здорової домашньої птиці в районі спалаху вогнища пташиного грипу. Через МНС здійснюються й компенсаційні виплати за знищену птицю. Про це розповів журналістам Віталій Маринюк – заступник директора Департаменту охорони здоров’я медико-біологічного захисту МНС України.
Про небезпеку зараження вірусом пташиного грипу не повинні забувати ні сільські, ні міські жителі. Адже встановлено, що людина може захворіти від контакту з хворою живою домашньою птицею або диким птахом. Тому пернату живність слід тримати в закритих загонах (особливо в періоди міграції перелітних птахів), не забувати про захисний одяг, обов’язково мити руки після кожного контакту з птицею або з її м’ясом під час приготування страв. Не зайвим буде й миття яєць перед вживанням чи використанням. Нагадаю, що збудник грипу гине за кілька хвилин під час термічної обробки пташиного м’яса (не нижче плюс 70 градусів). Отже, усіх перелічених заходів треба обов’язково дотримуватися, і тоді ризик заразитися небезпечним грипом зводиться до нуля.