КОНСУЛЬТАЦІЇ

НАДБАВКИ ТА РОЗРАХУНКИ
Скільки вже мовиться про хибність зрівнялівки в пенсійному забезпеченні звичайних трударів, але вона залишається. Скажімо, під час останнього підвищення одним до 419 гривень додали 11, а іншим до 355 — 18. Є такі люди, що все життя пробайдикували, стажу мають не більше 15 років, а є добросовісні трудяги, але всіх міряють однією міркою. Тож прошу пояснити мені, за якими розрахунками робиться добавка до пенсії за віком?
Микола ПЕТРЕНКО
           м. Ірпінь Київської області

Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії кожного пенсіонера залежить від набутого ним страхового стажу та заробітку, з якого сплачувалися страхові внески до Пенсійного фонду.
Для обчислення пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідувальний коефіцієнт страхового стажу (залежно від кількості відпрацьованих місяців) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої зарплати в Україні за відповідний період кожного місяця.
З метою встановлення мінімального розміру пенсії на рівні не нижче прожиткового мінімуму Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 23.12.2004 р. №2291-ІV внесено зміни до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно з якими мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлено в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (з 01.04.2006 р. — 359 грн.).
У подальшому розмір пенсії за віком підвищуватиметься одночасно із збільшенням розміру прожиткового мінімуму (з 1 жовтня — 366 грн.).
Водночас статтею 7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено один з головних принципів і загальнообов’язкового державного пенсійного страхування — принцип диференціації розмірів пенсії в залежності від тривалості страхового стажу та розміру зарплатні. Саме з метою вдосконалення диференціації розмірів пенсії абзацом 2 частини першої статті 28 вищезгаданого закону визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років у чоловіків та понад 20 років у жінок пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього закону, але не більше, ніж на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно особи, в яких більша тривалість страхового стажу та які одержували більшу зарплату, мають право на встановлення цього підвищення в розмірі більшому, ніж розмір такого підвищення для осіб з меншою тривалістю страхового стажу та меншим заробітком.
Крім того, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2006 р. №470 «Про підвищення пенсій у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати», для підвищення пенсій в 2006 році у зв’язку із зростанням середньої заробітної плати в Україні застосовується коефіцієнт 1,0734.
Пенсійний фонд України

ДОПОМОГА СИРОТІ
Поясніть, будь ласка, як правильно розрахувати державну допомогу дитині (12 років), повній сироті, яка перебуває під опікою. І хто повинен виплачувати цю допомогу?
Валентина БАРАНІВСЬКА
            м. Луцьк

Допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, виплачується в розмірі, що дорівнює різниці між встановленим прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним розміром одержуваних на дитину аліментів і пенсії за попередні шість календарних місяців.
Якщо опікун отримує аліменти чи пенсію на дитину, то розмір допомоги дорівнюватиме різниці між встановленим прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним розміром одержуваних на дитину аліментів (пенсії).
Якщо опікун не отримує на дитину аліменти чи пенсію, розмір дорівнюватиме прожитковому мінімуму для дитини відповідного віку. На дітей віком до 6 років з 1 січня 2006 року — 400 грн., з 1 квітня — 410, з 1 жовтня — 418 грн. На дітей віком від 6 до 18 років — з 1 січня — 514 гривень, з 1 квітня — 527 і з 1 жовтня — 536 гривень (стаття 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»).
Виплати здійснюють районні та міські управління соціального захисту населення.
Мінпраці України

ОПЛАТА ЗА ЛІКАРНЯНИМ
Моя донька 5 років навчалася в університеті. Після його закінчення влаштувалася на роботу, але, пропрацювавши кілька місяців, захворіла і взяла лікарняний лист. Як їй оплатять цей період непрацездатності?
Олена КУСТОВА
            м. Житомир

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», допомога через тимчасову непрацездатність (підтверджену лікарняним листом) виплачується залежно від страхового стажу (тобто періоду, протягом якого особа сплачувала внески до страхового фонду, і фактично він відповідає часу роботи). Так, особам, які мають страховий стаж до 5 років, допомога виплачується в розмірі 60 відсотків середньої зарплати (доходу), 80 відсотків — за стажу від 5 до 8 років і 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) — особам зі стажем понад 8 років.
Деяким особам допомога виплачується в розмірі 100 відсотків середньої зарплати (доходу) незалежно від відпрацьованих років. Зокрема, це чорнобильці 1-4 категорій, один з батьків або особа, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветерани війни та особи, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту», особи, віднесені до жертв нацистських переслідувань.
Якщо дочка авторки листа до вступу до вузу або під час навчання працювала і мала належним чином оформлену трудову книжку, то цей період також буде враховано (звичайно, за умови сплати страхових внесків).
Олександр ІВАНОВ,
юрист

БЕЗДОМНИХ ЗАХИЩАЮТЬ
Почув по радіо, що в Україні вперше запроваджується єдина система соціального захисту бездомних громадян. Розкажіть про це, будь ласка, докладніше.
Семен ФЕДОРЕНКО
            м. Тернопіль

З 1 січня 2006 року набрав чинності Закон України «Про основи соціального захисту бездомних громадян та безпритульних дітей», яким визначено ключові напрямки роботи з бездомними громадянами з метою запобігання розвитку бездомності та злочинності, забезпечення правового регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на реалізацію бездомними громадянами прав і свобод, передбачених Конституцією України.
У 2005 році Мінпраці спільно з відповідними громадськими організаціями та міжнародними проектами держав Австрії та Нідерландів визначило триступеневу модель (будинок нічного перебування, центр реінтеграції, соціальний готель) здійснення реінтеграції бездомних, розробило проекти нормативно-правових актів стосовно реалізації цієї моделі в областях. Соціальну адаптацію та реінтеграцію цих категорій громадян здійснюватимуть соціальні служби державних і недержавних установ та організацій.
Мінпраці України