ДИВА МОВЧАЗНОГО СВІТУ

22 червня, в самісінький пік антарктичної зими, світ відзначив День Антарктиди.

Нині на станції «Академік Вернадський» працює вже одинадцята українська експедиція. Наш кореспондент зустрівся з учасником п’ятої антарктичної експедиції, біологом-радистом, Павлом Тарасовичем, який нещодавно взяв участь у Третій міжнародній антарктичній конференції у Києві.
— На конференції, — розповідає він, — піднімалися питання досліджень в Антарктиді упродовж десяти років щодо основ вулканічного походження, дна океану, про тваринний світ, озонометрію, радіофізику тощо. Українцями зроблено багато у цих сферах. На конференції мав нагоду зустрітися з двома цікавими людьми – мандрівниками з великим стажем, які побували в різних кутках світу.
— Наскільки просунулися люди вглиб Антарктиди?
— Її територія, якщо подивитися на карту, схожа на мозок людини. Все зроблено так, ніби цей континент не хоче, щоб туди потрапляли чужинці. Мені важко судити. Але здається, що був у таких місцях, де раніше не ступала нога людини.
— Є багато фантастики, де Антарктида саме тому така «заморожена», що там приховується якась таємниця…
— От я бачив НЛО, і не сумніваюся, що вони стовідсотково є. Одного разу – повний місяць над морем був дуже великий, а з іншого боку така блискуча велика куля, схожа на ті, що крутили на дискотеках, коли на неї падало світло і відбивалися різнокольорові промінці. Вона висіла у небі цілу ніч. Тоді я взяв фотоапарат, щоб сфотографувати. Пішов – у мене закінчилася плівка, поміняв. Прийшов – сіли акумулятори, поміняв їх на заряджені – ті ще раз сіли, втретє поміняв – зробив 5 кадрів – і як ви думаєте? Усі п’ять кадрів чисті. Колеги казали, що це може бути метеорологічний зонд, який запустили англійці. Я приніс мапу, дивимося – у тій частині жодних ознак якоїсь присутності, пустеля…
— Хто мешкає в такому холоді, крім дослідників?
— Там більше трьох десятків станцій. Шість видів пінгвінів, яких і приручати не треба, вони такі цікаві, а деякі з них – такі, як пінгвіни Аделі – задерикуваті. Вони ще не навчилися боятися людей, а от котики, яких у минулому столітті жорстоко знищували заради цінних шкірок, можуть бути дуже агресивними… Чимало птахів, які у літні місяці страшенно поспішають висидіти і виховати потомство…
— Якісь дослідження показують, як впливає людина своєю діяльністю на цей материк?
— Метеорологи в Антарктиді – це та перша інформація, яку щоденно дає Гринвіч. Скажімо, рівень океану. Спеціальним приладом здійснюють заміри і потім аналізують, чи піднімається вода, чи опускається… Виявляється, є тенденція до підняття.
— Проте льодовики все-таки тануть?
— Тануть. Науковці піднімали питання про Гренландію, біля узбережжя якої і холодна, і гаряча течії. Так ось, є такі передумови, що вони можуть розійтися, і тоді Гренландія знову стане зеленою, а Великобританія – перетвориться на… Гренландію.
— Цікаво, які враження відчуває той, хто потрапив в Антарктиду вперше?
— Тих, хто був хоч раз – обов’язково тягне сюди знов і знов. Дуже своєрідна земля. Щодня оглядаєш цей мовчазний світ, застиглі тороси, і щодня відкриваєш для себе нове і дивне.