ОПЛАТА КОМУНПОСЛУГ

У РАЗІ ТИМЧАСОВОГО НЕПРОЖИВАННЯ
В КВАРТИРІ
Поясніть, будь ласка, чи маю я сплачувати за житлово-комунальні послуги, якщо тимчасово не проживаю в своїй квартирі?
Ніна ГЕРАСИМЧУК
            м. Любомль, Волинська область

Статтею 66 Житлового кодексу Української РСР у редакції зі змінами, внесеними законом України «Про внесення змін і доповнень до Житлового кодексу Української РСР» від 06.05.1993р. №3187-ХІІ, встановлено, що плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється, виходячи із загальної площі квартири (одноквартирного будинку).
Відповідно до п.2 статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках (до них належать і власники квартир у кооперативних будинках та викупних квартир) є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і повинні сплачувати свою частку витрат у загальних витратах на утримання будинку (житла) та прибудинкової території пропорційно до займаної площі.
Виходячи з вищенаведеного, витрати на утримання житла зобов’язані оплачувати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир.
Розмір тарифів (нормативних витрат, пов’язаних з утриманням будинків і споруд та прибудинкових територій) визначається, згідно з Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. №560.
Ці витрати не залежать від того — проживає особа в квартирі (власник або наймач) чи ні. Це витрати на утримання будинку та прибудинкової території. Перелік послуг, що можуть бути складовими тарифу (за рішенням органу місцевого самоврядування), наведено в додатку до згаданого Порядку. Оплата цих послуг повинна здійснюватися з моменту отримання права власника на квартиру.
Послуги з водо-, теплопостачання та водовідведення надаються споживачеві, згідно з «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою Кабміну України від 21.07.2005 р. №630. Правилами встановлено право споживача на зменшення розміру плати за відповідні послуги в разі тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім’ї на підставі його письмової заяви та офіційного документа, що підтверджує його/їхню відсутність (довідка з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби, відбування покарання). А також на несплату вартості послуг за період тимчасової відсутності споживача і членів його сім’ї (в разі відключення виконавцем холодної та гарячої води і опломбування запірних вентилів у квартирі (будинку садибного типу) та відновлення надання послуг шляхом зняття пломб за свій рахунок протягом доби за письмовою заявою).
Оплата послуг з теплопостачання здійснюється з моменту набуття права на квартиру, оскільки ця послуга надається незалежно від наявності мешканців у квартирі (в разі відсутності технічної можливості відключення квартири від мереж централізованого теплопостачання). Відповідно до статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до підпункту 6 пункту 1 статті 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», в разі несплати споживачем отриманих послуг балансоотримувач житлового будинку може звернутися до суду про стягнення боргу майном осіб, які відмовляються оплачувати рахунки за споживання послуг.
Міністерство будівництва, архітектури
та житлово-комунального господарства України

ПІЛЬГОВА ПЕНСІЯ ТРАКТОРИСТУ
Я народився 1950 року. З 1978-го по 1998 рік працював трактористом у колгоспі (потім переіменованому в КСП). Чи маю право піти на пільгову пенсію в 55 років? Нині я працюю на різних роботах.
Іван ЄВСЕЄВ
           с. Ново-Костянтинівка
           Братського району Миколаївської області

Відповідно до пункту «в» в статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пільгову пенсію (за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатом атестації робочих місць) мають трактористи-машиністи безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства — чоловіки після досягнення 55 років і за загального стажу роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
На пенсію за віком на пільгових умовах людина має право незалежно від місця останньої роботи.
Олександр ІВАНОВ,
юрист