«ЦЕ ПРОСТО СУВЕНІР»

          Виявляється, без перешкод можна брати з собою сувенірні вироби, предмети культурного й ужиткового призначення, серійного і масового виробництва. А от щодо культурних цінностей, то такий дозвіл має дати Міністерство культури й туризму. Немає заборон на вивезення за кордон творів сучасного мистецтва: живопису, пластики, малих форм, авторської графіки, гобеленів, виробів декоративно-ужиткового мистецтва з кераміки, фарфору, фаянсу, скла, дерева, металу, текстилю та інших матеріалів — предметів народних художніх промислів, сувенірів, придбаних у торгівельній мережі. Але створених лише після 1950 року.
          Те ж саме стосується вітчизняних та зарубіжних предметів побуту масового й серійного виробництва. Без перешкод можна вивезти сучасні предмети релігійного призначення різних конфесій. Тобто виготовлені друкованим способом ікони, а також хрести, лампади, шандали тощо тиражного виробництва.
         Нині епоха техніки, тож чимало технічних засобів та сучасних моделей купують люди. Їх можна везти за кордон, але тільки ті, що не мають історичної цінності, тобто не належали колись видатним особам, політичним діячам або ж не пов’язані з історичними подіями. Також обмеження стосується ексклюзивних моделей, які не були в серійному виробництві або ж випущені у малій кількості.
          А ось годинники (різні), виготовлені після 1950 року, платівки (починаючи з № 285 для «Моно» і № 739 «СТЕРЕО») виготовлені після 1960 року; музичні інструменти — фабричні, серійні вітчизняного та зарубіжного виробництва, виготовлені після 1950 року за наявності документів — фабричного паспорта, торгової квитанції, чека, ярлика митники дозволяють провозити. Це ж стосується знаків поштової оплати України, виданих після 1991 року, друкованих творів після 1945 року, значків, пам’ятних знаків, настільних медалей, ювілейних та пам’ятних монет, банкнотів, що не є засобом платежу (крім вітчизняних та зарубіжних монет із дорогоцінних і недорогоцінних металів, паперових грошових знаків до 1960 року включно). А якщо ви, приміром, маєте державні нагороди, то можете їх узяти з собою, але не забудьте про орденські книжки до них.