ПІРАМІДИ З ПОГРАБУВАННЯМ НАПЕРЕД

Пригадались вони у зв’язку із скандалом довкола обвалу ще однієї «піраміди», вибудованої за принципом «лохотрону». Йдеться про будівельну «контору» «Еліт-центр», засновники якої звабили людей дешевим елітним житлом, зібрали з них грубі гроші, а далі наче крізь землю провалилися. Читачі, певно, обізнані з цією непривабливою для столичної влади історією (частина документації «Еліта-центру» проходила через київську мерію), але в даному разі хочу наголосити на іншому аспекті проблеми.

Ми з вами ще не забули про бурхливу діяльність багатьох подібних «пірамід» і довірчих товариств (вони ж трастові компанії), що, мов гриби після благодатного дощу, масово виростали в перші роки української незалежності. Точніше — за часів президентства Леоніда Кравчука. Найгучнішою такою «пірамідою» стала тоді трастова компанія «Омета Інстер ХХІ», серед огранізаторів якої були Медведчук, брати Суркіси, Богдан Губський, колишній голова київського міськвиконкому Валентин Згурський та ще двійко бідових «нових українців». Хлопці нажили величезні статки на довірливості співвітчизників, які понесли в ту «Омету…» свої майнові сертифікати, вклали чималі гроші в акції, сподіваючись на обіцяні їм дивіденди. Компанія луснула, «лохонувши» десятки чи й сотні тисяч людей, позбавивши їх і важким трудом надбаних заощаджень, і будь-яких надій на їхнє повернення, — і що ж? Шахраї не тільки не постали перед законом, а й завдяки награбованому капіталу вибились у «великі люди».

Чому так сталося? Бо виникнення «пірамід» ішло в ногу з розквітом корупції; іншими словами — зрощенням криміналітету з державним чиновництвом усіх рівнів і на всіх гілках влади, аж до найвищих. Звідки раптом у вчорашнього компартійного функціонера Кравчука взялися грошенята на придбання «хатинки» у Швейцарії? Та звідти ж: із корупційного квітника, ним же дбайливо й доглянутого.

І таких «квітникарів» у незалежній Україні розвелося без числа! В народі кажуть: рука руку миє. Або ще: крук крукові ока не вийме. Круки-злочинці масово злетілись у владу, скупили голоси виборців, засиділи найголовніші державні «гнізда», нанесли яєць і висиділи нову генерацію собі подібних. То ви хочете, щоб вони допустили оковиймання? Щоб їх поскуб чи обпатрав закон? Та вони самі собі закон, і самі «квітникарі» в законі!

Але весь фокус у тому, що доки вони безкарно правлять свій неправедний бал, доти будуть можливі нові й нові «піраміди» — от як і свіжо-скандальний «Еліта-центр». Будьте певні: його організатори так само вийдуть сухими з води, бо в цю історію «замазані» такі відомі персоналії, що коли її добряче копнути — багато в кого з нас, довірливо-наївних, відвисне від подиву щелепа. А який же дурень дасть нам таку нагоду? Дурних немає — поженилися. Точніше — давно пішли у владу. І не бажають з неї виходити. «Лохотрон» триває!