КОНСУЛЬТАЦІЇ

ПЕНСІЯ ПОТЕРПІЛОГО ВІД АВАРІЇ НА ЧАЕС
Прошу пояснити мені, який нині порядок нарахування мінімального розміру пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з роботою щодо ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС?
Сергій РИБАЛКО
            м. Вінниця

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням людини із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком; по ІІ групі – 8 мінімальних пенсій; по ІІІ групі – 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно з постановою Кабміну від 03.01.2002 р. № 1, розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 статті 54 Закону, проводиться, виходячи з розміру 19 грн. 91 коп. З 01.09.2004 року на підставі постанови Кабміну від 13.07.2004 р. № 894 збільшено на 12 відсотків пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, державної допомоги та сум індексацій), призначені відповідно до ч.4 статті 54 Закону.
Відповідно до постанови Кабміну від 27.12.2005 р. №1293, з 01.01.2006 року збільшено розмір пенсій, призначених згідно зі статтею 54 Закону: в 3,5 раза – пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році та пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їхніх сімей; в 2,5 раза – пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсії у зв’язку з втратою годувальинка внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їхніх сімей.
Збільшення розміру пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
При цьому мінімальний розмір пенсії, передбачений ч.4 статті 54 Закону, не може бути нижчим, зокрема для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, І групи – 540 грн., ІІ групи – 500, ІІІ групи – 467 гривень.
Пенсійний фонд України

ПІЛЬГА ОДНА
Я маю статус ветерана війни, а моя дружина – «дитини війни». Але ні надбавки до пенсії, ні 25-відсоткової пільги на оплату комунальних послуг їй не дають. Чому так?
Леонід ЗАЙЧУК
           м. Стрий Львівської області

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту», автор листа користується 50-відсотковою знижкою з оплати житлово-комунальних послуг як учасник війни. Ця пільга поширюється і на його дружину як на члена сім’ї пільговика. Крім того, вона має статус «дитини війни».
Відповідно до пункту 6 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. №117, пільговик, який має право на конкретну пільгу, згідно з кількома законами України, включається до реєстру як пільговик, що користується цією пільгою, згідно з одним Законом України за його вибором. Тобто дружина автора листа може отримувати пільгу на житлово-комунальні послуги в розмірі 50 відсотків як член сім’ї пільговика або, за бажанням, перейти на пільгу з оплати комунальних послуг у розмірі 25 відсотків.
Разом з тим за результатами виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2006 року Верховною Радою буде розглядатися пропозиція щодо подальшого поетапного впровадження статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка передбачає підвищення пенсії або щомісячного довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, дітям війни на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У разі ухвалення цієї пропозиції надбавка до пенсії буде нараховуватися автоматично без особистого звернення людини до Пенсійного Фонду.
Мінпраці України
ВІДМОВА
ВІД СПАДЩИНИ
Мій батько заповів будинок нам з дочкою на двох. Однак дочка відмовилася від спадщини на мою користь і надіслала відмову поштою, оскільки живе в іншому місті. Чи законний такий документ?
Юлія БОНДАРЕНКО

Відповідно до інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, письмова заява про прийняття спадщини та відмову від неї подається спадкоємцем особисто до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Однак, якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчено, надходить поштою, то вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або прибути особисто до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. При цьому справжність підпису на такій заяві має бути підтверджена нотаріально.
Олександр ІВАНОВ,
юрист

ПЕРЕВЕДЕННЯ ВКЛАДУ
Маю необхідність перевести на своє ім’я вклади в ощадному банку моїх батьків, які померли в 1993 році і заповіли їх мені. Чи можу я це зробити?
Іван КОЗАК
           м. Корець Рівненської області

Так, це можливо, адже вклади, внесені в банк до 2 січня 1992 року, з яких у банку не було заповідального розпорядження та в заповіті не зроблено спеціальної вказівки про вклад, переоформлюються на ім’я спадкоємця на підставі свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом, ощадної книжки, паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Дерощадбанк України