ЄРОХІН ПЕРЕЙШОВ ДОРОГУ ВПЛИВОВИМ ЛЮДЯМ

Про зникнення наприкінці липня співробітника главку з боротьби з організованою злочинністю Романа Єрохіна преса повідомила лише через тиждень, і то досить скупо.

Лише 11 серпня ситуацію прокоментував міністр Луценко. З його слів, заарештовано двох учасників злочину, однак доля Єрохіна досі невідома. За інформацією «Теми», розвиток цієї справи обіцяє бути дуже гучним та може вивести на чергову банду перевертнів.
Отже, що відомо офіційно: приблизно 27 липня у Києві зник колишній заступник голови Донецького УБОЗу, а нині — керівник підрозділу з боротьби з незаконною конвертацією грошей УБОЗ України Роман Єрохін. Також повідомлялося, що 8 серпня було затримано двох підозрюваних у викраденні високого міліцейського чиновника. Мовляв, то після їх допитів знайшли закривавлений одяг Єрохіна та його мобільний телефон. Міліція відмовлялась коментувати інформацію до того часу, доки не прозвучали звинувачення на адресу міністра Юрія Луценка. Напередодні з’явилася інформація, де вказувалося, що Єрохін — «поплічник міністра» — нібито подарував Луценкові яхту і тепер УБОЗівця катують злі донецькі товариші, щоб вичавити компромат на нелюбого ними міністра (за іншою інформацією, Єрохін став «гаманцем» міністра і перевозив значну суму грошей у вільноконвертованій валюті).
І без цього досить сумнівну інформацію про яхту Луценко з радістю спростував: мовляв у його дружини стійка морська хвороба, тому яхта йому ні до чого.
Що стосується суті справи, ось як передала преса слова Луценка.
«Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявляє, що до справи про зникнення колишнього заступника голови УБОЗ Романа Єрохіна причетні депутати Верховної Ради з обох сторін.
Він розповів, що Єрохін займався розслідуванням економічних злочинів, зокрема конвертаційними центрами, що відмивають гроші.
Зі слів Луценка, у лютому Єрохін вийшов на слід «серйозного конвертаційного центру, який знаходиться при одній з фінансових установ у Донецькій області, яка є однією з найбільш підозрілих установ з відмивання брудних грошей в Україні».
«Замовником цього злочину є представник цієї фінансової установи. Він, якщо це буде підтверджено, має відношення до Верховної Ради».
Якщо ми встановимо замовника, це буде нищівний удар по методах формування партійних списків, яких не цураються політики і опозиції, і влади. Тому що у справі замішані представники ВР і з того, і з іншого боку», — наголосив Луценко.
Він також розповів, що виконавцями викрадення Єрохіна є два колишні працівники податкової міліції. Один з них прийшов з повинною.
Луценко розповів, що за їхніми свідченнями стало відомо, що Єрохіна, який зібрався до Донецька, до аеропорту мала підвезти службова машина.
«У машині його хотіли захопити двоє у чорних масках — працівники податкової. Коли Єрохін почав вириватися та виходити з автомобіля, у нього вистрілили: один раз у ногу, двічі у живіт. Від больового шоку він знепритомнів. Після цього його закували в наручники і відвезли в ліс поблизу одного з райцентрів Київської області», — розповів Луценко.
«Там організатор отримав його та розплатився з виконавцями великою сумою грошей, достатньо великою навіть для замовних вбивств», — додав він.
«Зараз ми маємо справу про викрадення. В нас не має підстав говорити, що Єрохіна вбито. Ми знаємо, що його важко поранено, але сподіваємося що він все ще серед нас», — сказав міністр.
Луценко звернувся через ЗМІ до «ключового свідка» у справі — колишнього співробітника МВС Владислава Крюковського з проханням прийти у міліцію.
«Його життю загрожує надзвичайна небезпека з боку замовника. Як міністр я обіцяю гарантію безпеки та чесне правосуддя, а також безпеку членів сім’ї», — сказав він.
Луценко також наголосив, що попри те, що йде у відпустку, він готовий приїхати до того, хто може вказати місце перебування Крюковського.
З приводу політиків, про яких побіжно згадав міністр, одне з наших джерел стверджує, що під час розкрутки цієї справи «на повну», під статтю підпаде добрий десяток депутатів від БЮТ. Чи ризикне влада та особисто Луценко завдати нищівного удару по відомій опозиційній силі — це питання політичних торгів. Але ми маємо намір розповісти про іншу силу, адже Юрій Луценко однозначно заявив, що «в справі замішані представники ВР і з того, і з іншого боку».
Але спочатку кілька слів про зниклого полковника УБОЗу Романа Єрохіна. За одностайними відгуками наших джерел, це був відчайдушний високопрофесійний офіцер, який рухався кар’єрними східцями виключно завдяки професіоналізму, а не інтригам. Займався найнебезпечнішою справою: боротьбою з конвертаційними центрами. Щоб було зрозуміло читачеві: «конверти» сьогодні діють повсюдно та виключно під потужним силовим та політичним прикриттям. Тут рахунок йде на мільйони, тут фігурують імена дуже відомих людей. Таких торкати не могли. Але Єрохін заліз доволі глибоко та, вочевидь, перейшов дорогу впливовим людям. Перед відправкою у Київ на його рахунку було кілька потужних «конвертів». Його стали «пресувати», виникла реальна загроза його життю. Офіцера треба було рятувати. З цієї причини з лютого 2006 року заступника керівника УБОЗ Донецька полковника Єрохіна було переведено у штат Головного управління з боротьби з організованою злочинністю МВС — у Київ. Він був не єдиним представником вугільного краю у штаті главку з боротьби з оргзлочинністю. Наприклад, у одній службі ГУБОЗ разом з ним працював Сергій Близников — теж з Донбасу. У Київ він потрапив разом з Анатолієм Волощуком, який призначив перевіреного донецького бійця заступником керівника УБОЗу ГУ МВС у Київській області. З оперативних даних він — чи не ключова фігура у справі про напад та викрадення Єрохіна. Хоча Близников змінив донецьку прописку на київську, він і досі залишається впливовою фігурою на батьківщині пива «Сармат».
Близников з перших днів зацікавив слідство, але його арешт відкладався: треба було заарештувати та «поколоти» останніх учасників банди «перевертнів», які викрали Єрохіна. Хоча, судячи зі всього, на їхній совісті не лише цей злочин. Бо навіщо тоді цілий арсенал з 19 стволів, який, за даними міліції, здали слідству двох заарештованих членів банди?
Близников підозрюється як керівник викрадення. А це довести процесуально складніше, аніж провину виконавця. Але зі всього списку підозрюваних за ґратами поки перебувають лише двоє податкових міліціонерів. У списку підозрюваних також офіцери Бєда, Скворцов, Ілічевський… — всього шість осіб. І ще досить цікавою виглядає в цьому списку персона такого собі Кличковського, який також служив у УБОЗі Київської області, потім керував Ірпінським РУВС, звідки йому довелося піти на пенсію. Разом з Близниковим він — один з головних кандидатів на арешт. І ось що цікаво: вся ця бригада родом з Шахтарська та Тореза.
Ці люди опинилися у Києві після переведення колишнього начальника ГУВС Донецька генерал-майора Анатолія Волощука, який очолив ГУВС Київської області напередодні виборів 2004 року. Після революції Волощук «пішов на відпочинок», придбавши апартаменти у Києві на оболонських Липках та побудувавши у столиці віллу для сина.
Члени його команди у більшості випадків зберегли мундири. Щоправда, не пощастило підполковнику Ігорю Герасименку, який опинився за ґратами. У 2001 році він служив заступником керівника Управління карного розшуку УМВС України Донецької області брав найактивнішу участь у фальсифікації справи Александрова.
У цей час Герасименко звинувачується у фальсифікації справи Вередюка та його вбивстві влітку 2002 року. За оперативними даними, Герасименко є безпосереднім виконавцем отруєння Вередюка, що слідством не доведено. Проходить обвинуваченим у карній справі про отруєння співробітника міліції. У ході оперативних заходів було задокументовано телефонну розмову Герасименка з невідомим, у якій він просив останнього «та сама (отрута), що і для Вередюка». Також існують обґрунтовані підозри, що Герасименко є отруйником Кушніра — лідера банди, на рахунку якої цілий ряд резонансних вбивств, у тому числі Гетьмана, Щербаня, Аліка Грека. Герасименко відвідував Кушніра у лікарняній камері СІЗО, коли останній був під крапельницею. Незабаром після цього Кушнір раптово помер.
Потім Герасименка перетягли у ГУМВС Київської області під крило Анатолія Волощука. Анатолій Волощук фігура незвичайна. Принаймні у вузькому колі однодумців він стверджував, що у випадку перемоги Януковича на виборах, той віддасть йому Міністерство внутрішніх справ. Не склалося.
Волощук є кумом Косого, у миру — Михайла Михайловича Ляшка — лідера потужного донецького ОЗУ, його адміністративне зростання почалося з посади керівника Пролетарського райвідділу Донецька — саме в цьому районі народилась та зростала грізна банда Гіві (Немсадзе), якого сьогодні безуспішно шукають українські правоохоронні органи.
Виходячи з кола підозрюваних у справі Єрохіна, нескладно здогадатися, від кого могло поступити замовлення на викрадення УБОЗівця. Отже, розкручування цієї справи може вивести слідство на зовсім захмарні імена. А ось ця обставина змушує сумніватися у тому, що справі дадуть хід. Реальність свідчить, що у подібних справ одна «перспектива»: у найкращому випадку — засудження виконавців, а частіше — перехід у категорію вічних «висяків».
Іван СТЕПАНОВ,
за матеріалами інтернет-видань