ОДНА ДИТИНА НА ДВОХ

Ми з чоловіком розлучені. Маємо десятирічного сина, який живе зі мною. Але чоловік хоче забрати його до себе. Що робити? Оксана КУНИЦЬКА м.Харків

Насамперед слід наголосити, що місце проживання дитини визначається за спільною згодою батьків та самої дитини, оскільки хлопчику вже виповнилося 10 років. Якщо авторка листа не може дійти згоди щодо того, з ким із батьків буде проживати син, то нехай спробує укласти з чоловіком договір про здійснення батьківських прав та виконання обов’язків. Коли і з цього нічого не вийде, то можна звернутися до суду.
Під час вирішення таких справ суд бере до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення (ст.161 Сімейного кодексу України). Але в будь-якому разі суд не може передати дитину на проживання з тим із батьків, хто не мав самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, може своєю аморальною поведінкою зашкодити розвиткові дитини. Не варто забувати про можливість суду визнати, що жоден з батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку. У цьому випадку на вимогу баби, діда або інших родичів, залучених до участі у справі, дитина може бути передана комусь з них. Якщо ж дитина не може бути передана і жодній з цих осіб, то суд на вимогу органу опіки та піклування вправі ухвалити рішення про відібрання дитини в особи, з якою вона проживає, і передання її на опіку до органу опіки та піклування.
Юлія ЄЛТУНОВА,
юрист
КОМУ
ПРИЗНАЧАЮТЬСЯ СУБСИДІЇ
Розкажіть, будь ласка, хто нині має право на житлову субсидію, скільки сплачує за комунальні послуги її отримувач?
Ольга КАЧАН
           м. Житомир
Право на призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг мають сім’ї, в яких розмір плати за житлово-комунальні послуги в межах норм споживання з урахуванням пільг перевищує обсяг визначеного Кабміном України обов’язкового відсотка платежу (15 чи 20 відсотків середньомісячного сукупного доходу).
Сім’ї, яким призначено житлову субсидію, сплачують за житлово-комунальні послуги в межах норми володіння чи користування загальною площею житла та нормативів користування комунальними послугами 20 відсотків середньомісячного сукупного доходу. Сім’ї пенсіонерів та інших непрацездатних громадян, а також родини, до складу яких входять неповнолітні діти, інваліди І та ІІ групи, сплачують за ці послуги 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу, якщо розмір їхнього доходу на одну особу не перевищує 50 відсотків мінімуму.
Під час призначення житлової субсидії враховується майновий стан громадян. Зокрема, субсидія не призначається, якщо:
— серед зареєстрованих на житловій площі є працездатні особи, які не працюють, не навчаються, не перебувають на обліку у службі зайнятості як такі, що шукають роботу;
— у володінні зареєстрованих на житловій площі або членів їхніх сімей є додаткове житлове приміщення або транспортний засіб, що перебуває в експлуатації не більше 10 років;
— житлове приміщення придбане не більше року тому.
Субсидія призначається на шість місяців. У разі, якщо за опалення громадяни сплачують протягом опалювального періоду, субсидія призначається на цей період.
Якщо в житловому приміщенні зареєстровані і проживають тільки пенсіонери, які не працюють, та інші непрацездатні громадяни, джерелом існування яких є лише доходи від особистого селянського господарства, пенсія й інші соціальні виплати, субсидія за їхнім бажанням призначається на 12 місяців.
У разі затвердження нових тарифів і цін на житлово-комунальні послуги: перерахунок діючих субсидій провадиться без звернень громадян з місяця, в якому відбулася зміна тарифів; нові субсидії призначаються протягом двох місяців з часу підвищення розміру платежів (з метою уникнення черг громадян, які звертаються за призначеням субсидій).
Для призначення житлової субсидії слід звернутися до районного управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання (в сільській місцевості — до уповноваженого сільської ради).
Мінпраці України