ВИБУХИ ПІД НОВОБОГДАНІВКОЮ. ТРЕТЯ СЕРІЯ

Минулих вихідних над головами селян Новобогданівки знову свистіли снаряди — втретє за останні 28 місяців!

У суботу, о 14.10, перший вибух був таким потужним, що шибки задрижали навіть у Мелітополі, до якого — понад два десятки кілометрів! Упродовж кількох годин вибухи лунали з періодичністю 5-6 на хвилину. Інколи в повітря злітали і реактивні снаряди до установки «Град». Один влучив і в хату подружжя Цибків, розташовану за п’ять кілометрів від бази... Господар Дмитро каже, що був на роботі, як дізнався, що його господарство горить — жінка звідкись зателефонувала. «З роботи мене відпустили, вогнеборці підсобляли... Але тільки й щастя, що самі з дітьми живі лишилися. Вся живність у хліві згоріла». «Торік не так страшно було — не так гучно. Ми вже тікали, бо хата горіла...», — каже його дружина Юлія. Не тільки в Юлі і Дмитра зруйновані якщо не хата, то хлів, у багатьох вогонь знищив сінники та інші кормові запаси. Безпосередньо на території військової частини зруйновано казарму, серйозні збитки завдано автопарку та адміністративному блоку. Весь особовий склад частини оперативно евакуювали на відстань 20 км від бази; був намір вивезти близько півтори тисячі тих сільчан, що були «під прицілом» у радіусі восьми кілометрів (а це — чотири села), однак в автобусах вдалося розмістити лише половину з намічених до вивезення.
Вже в неділю причиною НП фахівці називали не лише самозаймання пороху, а й людський фактор. Пожежу на той час гасили два спеціально обладнані танки і шість пожежних машин. Надвечір до складів дозволили підійти і автоцистернам, які подають воду безпосередньо на територію, яка є величезним попелищем. Вогнеборці виявляють мужність, про що свідчить бодай та обставина, що одну пожежну машину було продірявлено «дурним» снарядом — на щастя, постраждав лише метал, не люди.
Масштаб НП генерали побачили з гелікоптера, яким лише ризикнули облетіти територію артбази. Андрій Клюєв і Віктор Балога після побаченого дiйшли висновку: вибухи не припинилися, але вони порідшали, розриваються не реактивні, а звичайні, 120—150-міліметрові снаряди. Із семи встановлених джерел тління особливо небезпечним є одне, його локалізовують iз повітря.
Є й постраждалі. Травми різного ступеня, які не загрожують життю, мають три бійці від Міноборони і один від МНС, четверо бійців воєнізованої охорони, четверо піротехніків, одна мешканка Новобогданівки. Хоча до Новобогданівської лікарні звертаються й інші люди з легкими ушкодженнями. Незначна частина потерпілих розміщена в Мелітопільській центральній райлікарні.
Доречно нагадати, що під час першого артобстрілу, 6-19 травня 2004 року, в повітря злетіло «добра» на 2 млрд.363 млн. гривень, що становило третину річного бюджету Міноборони; майже 140 чоловік отримали тілесні ушкодження, 5 загинуло. Було евакуйовано більш ніж шість тисяч мешканців із 11 населених пунктів. Збитки селян перевищили 4 мільярди гривень. Другий «артсеріал» стався 23 липня 2005 року, однак пожежу загасили за три з половиною години.
Тепер ось — третя «серія»: боєприпаси порозкидало на 160 гектарів. Попри це Віктор Балога стверджує, що надто ризиковану роботу піротехніки все ж таки завершать до 2008 року.