Консультації

БЕЗ ПОДВІЙНИХ ПІЛЬГ
Я учасник війни, отримую відповідні пільги, і водночас за віком є дитиною війни. Чи підвищать мені пенсію як дитині війни?
Микола ГОНЧАР
          м. Умань, Черкаська область
Згідно з частиною другою прикінцевих положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни», особам, які мають право на пільги відповідно до цього закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту», пільги надаються за їхнім вибором, згідно з одним із зазначених законів.
Отож автор листа має право отримувати пільги (в тому числі й підвищення до пенсії), відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту» або згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Воднораз слід зазначити, що стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо підвищення пенсії нині призупинена.
Мінпраці України

РЕЄСТРАЦІЯ МЕШКАНЦІВ КВАРТИРИ
Поясніть, будь ласка, як здійснюється реєстрація нових мешканців у приватизованій квартирі?
Олена ГУЛЬЧУК
           м. Троянів, Житомирська область
На виконання Указу Президента України від 11.01.2002 р. №12 «Про заходи щодо реєстрації фізичних осіб» постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 р. № 35 зі змінами, внесеними, згідно з постановою від 12.12.2003 р. №1965, затверджено Тимчасовий порядок реєстрації фізичних осіб за місцем проживання, який визначає механізм реєстрації та зняття з реєстраційного обліку фізичних осіб за місцем проживання, а також функції органів виконавчої влади, які в межах своєї компетенції забезпечують реалізацію цього механізму.
Відповідно до пункту 2 цього Тимчасового порядку, одним з принципів, на якому ґрунтується реєстрація фізичних осіб за місцем проживання, є вільне обрання місця проживання за винятком обмежень, що встановлені законами України.
Враховуючи вищенаведене, реєстрація фізичних осіб за місцем проживання проводиться з додержанням вимог, зокрема Житлового кодексу УРСР (ЖКУ) та Цивільного кодексу України (ЦКУ), а саме:
— статті 65 ЖКУ щодо необхідності письмової згоди всіх членів сім’ї, які проживають разом з наймачем, на вселення в займане ним житлове приміщення дружини, дітей, батьків та інших осіб;
— статей 358 і 368 ЦКУ щодо здійснення розпорядження майном, яке є у спільній, частковій або сумісній власності, за згодою всіх співвласників;
— статті 369 ЦКУ стосовно правочину щодо розпорядження спільним майном, вчиненим одним із співвласників, який може бути визнаний судом недійсним за позовом іншого співвласника.
Міністерство будівництва, архітектури
та житлово-комунального господарства


АВТОМОБІЛЬ ДЛЯ ІНВАЛІДА
З 1993 року перебуваю в черзі за автомобілем «Таврія» як інвалід першої групи з дитинства. Чи є в мене шанс придбати цей злощасний автомобіль, оскільки я 117-й в черзі по Волинській області? Адже за ці довгі роки черга рухається переважно за рахунок померлих інвалідів.
Іван МИКИТЮК
           с. Штунь Любомльського району
           Волинської області
Відповідно до пункту 28 порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабміну від 08.09.1997 р. № 999, інвалідам від загального захворювання з дитинства за наявності відповідних медичних показань, посвідчення водія та відсутності в них протипоказань до керування автомобілем продаж автомобілів здійснюється на пільгових умовах з оплатою 30 відсотків їхньої вартості.
Фінансування витрат на забезпечення інвалідів автомобілями здійснюється централізовано з Державного бюджету України, з дотриманням черговості, з урахуванням дати обстеження в органах медико-соціальної експертизи. Облік інвалідів, які мають право на забезпечення спецавтотранспортом, здійснюється регіональними управліннями праці та соціального захисту населення. Міністерство не має права змінювати черговість інвалідів або надавати будь-кому з них перевагу, оскільки це призведе до порушення прав інших інвалідів.
Мінпраці України

ДОПОМОГА НА ОЗДОРОВЛЕННЯ
Я працюю в дитячому садочку, за законом маю право на одноразову матеріальну допомогу на оздоровлення. Але жодного разу такої допомоги не отримувала ні я, ні мої колеги з обслуговуючого персоналу. Скажіть, будь ласка, хто зобов’язаний виплачувати нам ці кошти і чому не виплачує?
Ніна РІПКА
            м. Шаргород, Вінницька область
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 134 «Про впорядкування умов праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», яка діяла до 1 вересня 2005 року, та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року №1218 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (із змінами, внесеними постановою Кабміну України від 22.08.2005 р. № 790), дія якої розпочалася з 1 вересня 2005 року, керівник дошкільного навчального закладу має право надавати всім категоріям працівників, зокрема й обслуговуючому персоналу, матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в розмірі до одного посадового окладу на рік.
Надання зазначених видів допомоги здійснюється в межах фонду заробітної плати, затвердженого кошторисом закладу, за наявності коштів на їхню виплату. Тобто виплата матеріальної допомоги на оздоровлення обслуговуючому персоналу може здійснюватися за рішенням керівника лише в разі, коли такі кошти будуть закладені до фонду заробітної плати під час формування кошторису на бюджетний фінансовий рік.
Оскільки, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетного кодексу України, фінансове забезпечення діяльності закладів освіти, що перебувають у віданні територіальних громад (сіл, селищ, міст тощо), здійснюється з місцевих бюджетів, питання щодо фінансового забезпечення діяльності навчальних закладів, зокрема на оплату праці працівників, вирішується на рівні виконавчого комітету місцевої ради.
У зв’язку з цим адміністрація навчального закладу під час підготовки кошторису закладу на 2007 рік та наступні роки має своєчасно порушувати питання перед виконавчим комітетом органу місцевого самоврядування (сільською радою) щодо вишукування додаткових коштів для збільшення обсягу асигнувань на зарплату працівникам закладу, що перебуває в їхньому віданні з метою виплати передбачених складових зарплатні (надбавок, доплат, премій, матеріальної допомоги тощо).
Мінпраці України


ПОРЯДОК ЩЕ НЕ ВСТАНОВЛЕНО
Я вдова померлого інваліда війни. За законом, маю право на позику на будівництво будинку, але досі не можу її отримати. Кажуть, що немає відповідного розпорядження Міністерства праці та соціальної політики. Чи справді це так?
Євгенія САВЕНКО
           м. Івано-Франківськ
Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту» вдовам загиблих (померлих) інвалідів війни, учасників бойових дій та учасників війни, визнаних за життя інвалідами, передбачено одержання позики на індивідувальне (кооперативне) житлове будівництво з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва, а також одержання позики для будівництва або придбання дачних будинків і благоустрою садових ділянок.
На сьогоднішній день Міністерством опрацьовується порядок надання зазначеної позики ветеранам війни.
Мінпраці України

ДОВІДКА ПРО СТАТУС «ДИТИНА ВІЙНИ»
Маю статус «Дитина війни», звернувся до районного управління праці та соціального захисту населення з проханням видати мені відповідне посвідчення. Але мені відмовили й направили до військкомату — органу призначення військової пенсії. А там відповіли, що про такі посвідчення в них немає жодних розпоряджень.
Хто ж повинен видавати посвідчення особам, які одержують пенсії від Міністерства оборони України і не мають статусу «Ветеран ЗСУ»?
Іван ХАУСТОВ
            м. Харків
Статус «Дитина війни» надається пенсіонерам, які отримують пенсію в органах Пенсійного фонду України. Відповідна довідка видається органами праці та соціального захисту населення (за місцем перебування особи на пенсійному обліку), іншим пенсінерам — органами, де вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
Мінпраці України