ЗАКОН ПРО ЗАХИСТ ДІТЕЙ ВІЙНИ ПОЧИНАЄ ДІЯТИ

Право на отримання статусу «Дитина війни», за даними Пенсійного фонду та Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (ЄДАРП), відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», мають майже 7,5 мільйона громадян України, що народилися в період з 3 вересня 1927 року по 2 вересня 1945 року.
З-поміж цієї категорії громадян переважну частину становлять ветерани війни, які вже мають право на ці пільги. Окрім них, до числа дітей війни входять також особи, що мають право на пільги за іншими законами чи користуються відповідними знижками як члени сімей пільговиків, зокрема чорнобильці (ліквідатори та потерпілі від наслідків аварії на ЧАЕС) тощо. Тому суто за статусом «Дитина війни» пільгами на сьогодні можуть користуватися близько п’яти мільйонів українців.
На державному рівні єдиним офіційним джерелом інформації про пільговиків є ЄДАРП. А відтак це дозволяє виключити особисте звернення дітей війни до підприємств-надавачів послуг та не змушувати літніх людей вистоювати в чергах і збирати різні довідки.
Враховуючи, що з набранням чинності вищезазначеного закону до постачальників послуг упродовж короткого строку звернеться кілька мільйонів людей, Міністерство праці та соціальної політики зобов’язало свої підвідомчі органи (відповідні регіональні управління) забезпечити передачу списків дітей війни місцевим організаціям, які надають комунальні послуги.
Координацію цієї роботи на загальнодержавному рівні здійснюють центральні органи виконавчої влади. Тому Мінпраці звернулося до Мінпаливенерго, Мінбудархітектури з проханням доручити своїм підвідомчим структурам приймати зазначені списки як підтвердження права дітей війни на пільги з оплати комунальних послуг без особистого звернення користувачів цих пільг.
Однак, за інформацією Мінпраці, управління праці та соціального захисту населення ще не передали всі списки «дітей» підприємствам-надавачам послуг. Цю роботу вже завершено у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Київській, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Черкаській областях та в містах Києві і Севастополі.
Залишається відкритим питання із надавачами комунальних послуг, оскільки лише 70, 5 відсотка підприємств погодилися на підставі переданих їм списків нараховувати дітям війни плату зі знижкою за спожиті послуги. Тож ті з пільговиків, яким досі не зроблено перерахунок платежів за комунальні послуги та споживання електроенергії, мають звернутися до своїх ДЕЖів чи ЖЕКів і департаментів енергозбуту.