КОРПОРАТИВНІ ПРАВА

Поясніть мені, будь ласка, поняття «корпоративні права», згідно з законодавством України.


Ярослав ЛОБОДА
          м Тернопіль


Відповідно до статті 167 Господарського кодексу України, корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарською організацією, отримання певної чатки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої, відповідно до закону, а також інші правоповноваження, передбачені законом та статутними документами.
Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та /або їх здійснення.
Згідно зі статтею 168 Господарського кодексу України, корпоративні права держави здійснюються визначеними законом центральними органами влади та уповноваженими особами в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Слід також зазначити, що, відповідно до статті 170 Господарського кодексу України, уповноваженою особою з управління корпоративними правами держави може бути громадянин або юридична особа, що визначена за результатами конкурсу, з якою відповідний центральний орган виконавчої влади укладає договір, доручення з управління корпоративними правами держави.
Порядок проведення конкурсу з визначення уповноваженої особи на виконання функцій з управління корпоративними правами держави встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Необхідно також зазначити, що статтею 171 Господарського кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів для здійснення необхідних заходів з управління корпоративними правами держави, координації органів виконавчої влади в цій сфері та надання необхідних відомостей іншим органам державної влади (відповідно до законодавства України), формує і веде реєстр корпоративних прав держави.