Юридичні консультації

НОВЕ В ОПОДАТКУВАННІ СПАДЩИНИ ТА ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ;
ЗМІНИ ДО ЗЕМЕЛЬНОГО КОДЕКСУ;
ЗБІЛЬШЕНО РОЗМІР ВІДШКОДУВАННЯ КОШТІВ ЗА ВКЛАДАМИ

НОВЕ В ОПОДАТКУВАННІ СПАДЩИНИ ТА ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ
          Ухвалений нещодавно Верховною Радою та підписаний Президентом України Закон «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» щодо оподаткування спадщини, головним чином спрямований на захист інтересів спадкоємців першого ступеня споріднення.
          Після набуття чинності цим законом спадкоємці, які є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, під час отримання будь-якого об’єкта спадщини не сплачуватимуть за це жодного податку (поки що діти за отриману спадщину від батьків сплачують п’ятивідсотковий податок і навпаки). Якщо спадкоємці не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, то вони під час отримання спадщини сплачуватимуть за це податок на загальних підставах (26 відсотків).
          Не підлягатимуть оподаткуванню доходи, як кошти або майно, подаровані одним з подружжя іншому, в межах їхньої частини спільної часткової чи спільної сумісної власності. А також подаровані батьками дітям (у тому числі зачатим за життя та народження після смерті одного з батьків чи обох) і дітьми — батькам, у межах їхньої частини спільної часткової власності, згідно з законом.
          За новим законом, дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на цій земельній ділянці), не оподатковуватиметься, якщо загальна площа такого житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати, садового будинку не перевищує 100 квадратних метрів.
          У разі, якщо площа згаданого нерухомого майна перевищує 100 квадратних метрів, то частина доходу, пропорційна сумі перевищення, підлягатиме оподаткуванню за ставкою в розмірі одного відсотка від вартості об’єкта нерухомого майна.
          Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш ніж одного з об’єктів зазначених вище (або іншого об’єкта нерухомості), підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
          У тому ж порядку оподатковуватиметься дохід від продажу об’єкта незавершеного будівництва.
          Дохід від продажу нерухомості визначатиметься, виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості об’єкта нерухомого майна, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку, відповідно до законодавства. Доходи від операцій з продажу нерухомого майна, здійснювані фізичними особами — нерезидентами, оподатковуватимуться згідно з порядком оподаткування таких доходів, визначених для резидентів.
          Під час продажу рухомого майна (легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера або моторного (вітрильного човна) не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуватимуться за ставкою в розмірі одного відсотка від вартості такої нерухомості за умови сплати (перерахування) ним суми державного мита до бюджету або суми плати нотаріусу за нотаріальне посвідчення відповідного договору.

          Ухвалені зміни набувають чинності з 1 січня 2007 року.

ЗМІНИ ДО ЗЕМЕЛЬНОГО КОДЕКСУ
          Внесено зміни до Земельного кодексу України щодо відчуження земельних ділянок. Згідно з цим законом, угоди, укладені під час дії заборони на відчуження земельних ділянок та паїв, вважаються недійсними з моменту їх укладання. Тобто до 1 січня 2007 року продавати земельні ділянки (чи інший спосіб відчуження, крім передачі у спадщину) забороняється.

ЗБІЛЬШЕНО РОЗМІР ВІДШКОДУВАННЯ КОШТІВ ЗА ВКЛАДАМИ
          Відповідно до статті 3 Закону України «Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб» адміністративна рада фонду вирішила збільшити розмір відшкодування коштів за вкладами (включаючи відсотки) за рахунок свого фонду з 2000 до 8000 гривень. Йдеться про грошові вклади населення, зроблені в українські банки після 1992 року. Таку граничну суму буде виплачено вкладнику в разі банкрутства банку.

Це рішення набуло чинності з 18 лютого 2006 року.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб