ПОДІЛ МАЙНА ПОДРУЖЖЯ

Юридична консультація

Проживала в кооперативній квартирі площею 19 квадратних метрів. У 1987 році прописала до себе чоловіка, який до того мешкав не в Києві, у 1988 році я розширила квартиру до площі 31 кв. м з відповідною доплатою в житловий кооператив. У 1993 році свою однокімнатну квартиру площею 31 кв. м приватизувала на себе одну. Нині чоловік розлучається зі мною і вимагає виплатити йому половину вартості моєї квартири. Чи має він на це право?
Наталія ГУРЕНКО
          м. Київ

          Житловим та Цивільним кодексами України передбачено, що в разі припинення сімейних стосунків із власником квартири колишні члени сім’ї не втрачають права користування займаним приміщенням.
          Право користування житловим приміщенням урегульовано житловим законодавством, згідно з яким ніхто не може бути виселений із займаного житлового приміщення або обмежений у праві користування ним інакше, як з підстав та в порядку, передбачених законом (ч.3 ст.9 ЖК України).
          Виселити колишнього члена сім’ї з квартири власник може за наявності підстав, передбачених ч.1 ст.116 ЖК України, а саме, якщо він систематично руйнує чи псує житлове приміщення, використовує його не за призначенням або постійно порушує правила співжиття, що робить неможливим для інших проживання з ним в одній квартирі, а заходи запобігання та громадського впливу виявилися безрезультатними.
          Крім того, за сімейним кодексом України, кожна річ, придбана під час шлюбу, окрім речей індивідуального користування, є об’ктом права спільної власності подружжя. Розірвання шлюбу не є обов’язковою умовою припинення права спільної власності подружжя на майно. Частини майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначене домовленістю між ними або шлюбним договором.
          Тож Ваш чоловік має право на поділ житла та майна, нажитого вами у шлюбі, або грошову компенсацію. Тим більше, що квартиру Ви розширили вже разом з чоловіком.

Олександр ІВАНОВ,
юрист