Визначення розміру державної соціальної допомоги залежить від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Сума виплати прив’язана до прожиткового мінімуму, встановленого на дату звернення за допомогою, затвердженого на відповідний рік. У разі збільшення прожиткового мінімуму збільшується й допомога.
Раніше (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 р. № 261) перерахунок державної соціальної допомоги здійснювався з наступного (від дати введення нового прожиткового мінімуму або рівня його забезпечення у випадках, встановлених законом) місяця, тобто фактично адресат отримував збільшену допомогу через місяць.
Одночасно пенсійні виплати перераховувалися з дати, якою встановлювався новий рівень прожиткового мінімуму. Саме з метою усунення нерівності в порядку перерахунку виплат до згаданої вище постанови Кабміну № 261 були внесені поправки відповідно до Закону «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам».
Ухвалені поправки дають можливість обчислювати розмір державної соціальної допомоги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму (рівень забезпеченості), а не з місяця, що настає за тим, в якому відбулося збільшення прожиткового мінімуму.