Шановний Олександре Олександровичу!
Звернутися до Вас змусила непроста ситуація, що склалася довкола музейної галузі України.
Останнім часом почастішали випадки пограбувань музеїв, вилучення музейної землі, перепрофілювання приміщень, нецільове використання експонатів і колекцій... Про всі ці випадки часто пише преса, розповідають телеканали...
Свіжі випадки – вилучення місцевою владою землі у музею І. Козловського в Мар’янівці, нахабні намагання Новопетрівської сільради Вишгородського району забрати чотири гектари у Державного музею-заповідника «Битва за Київ у 1943 році» тільки підтверджують цю сумну тенденцію.
Держава просто не займається проблемами музеїв!
В структурі Міністерства культури і туризму діє маленький безправний відділ музеїв, який просто не в змозі відреагувати на весь той вал проблем, що буквально накрив українські музеї.
Наші вимоги створити повноцінне Управління музеїв Мінкульту, яке б реально вирішувало проблеми, виробляло стратегію розвитку галузі, створило б методику ведення музейної справи, виступало з законодавчими ініціативами, захищало музеї, залишаються без відповіді. На жаль. В міністерстві навіть не передбачено посада заступника міністра з музеїв! Там це курують абсолютно непідготовлені люди! Невже не можна знайти менеджера з досвідом роботи в музеях?
Драматична історія з нашими намаганнями повернути Україні унікальну колекцію козацьких регалій часів Нової Січі з музею Кубанського козацтва в США, показала, що ніхто в державі не займається розшуком і поверненням наших культурних цінностей з інших країн! Нагадаємо, що у відповідь на наші законні спроби вивчити ситуацію, налагодити співпрацю з Американським козацтвом, деякі гарячі голови з Росії направили в США дивну спецгрупу, яка пограбувала музей і вивезла частину регалій до Консульства Російської Федерації. Тільки дякуючи реакції преси, втручанню вищих посадових осіб США і Росії, пограбування було зупинено, регалії повертаються до музею, і все почнеться заново...
В парламенті лежить зареєстрований проект Постанови про створення спеціальної комісії з повернення культурних цінностей. Просимо пришвидшити процес її прийняття і залучити до цієї роботи структури МЗС.
Дуже просимо Вас сприяти у розробленні жорсткого закону чи постанови ВРУ про недоторканність землі, приміщень, колекцій державних музеїв України, передбачити реальне покарання для порушників! І зробити це треба якнайшвидше!
А поки що захистом музеїв займаються безправні і бідні директори музеїв та група журналістів-ентузіастів. Давайте, нарешті, продемонструємо державний підхід! Адже ми просимо так мало... І не для себе. Для всіх.
З повагою,
головний редактор журналу «Музеї України»
Віктор ТРИГУБ