Не знаю, завдяки чому Гена Балашов заробив свої гроші. Але кар’єру він точно зробив завдяки своєму вмінню обдурювати людей, «чесати язиком», «пудрити» мізки. Це пан Геннадій яскраво продемонстрував, коли з маловідомого дніпропетровського бізнесмена став одним з найскандальніших політиків-аферистів.
Неперевершений прилаштуванець, «улюбленець долі» – ці слова якнайкраще характеризують цю людину. В правоті цих слів переконує біографія Геннадія Балашова: закінчивши у 1979 році дніпропетровське ПТУ № 20 і влаштувавшись працювати слюсарем-будівельником спецуправління тресту «Дніпросантехмонтаж», вже за 15 років він став одним із засновників політичної партії «Міжрегіональний блок реформ», з якої, можна сказати, зродився кучмівський режим, а ще через кілька років – народним депутатом України третього скликання. Крім того, пан Балашов мав непоганий бізнес. Так, за даними Інтернет-порталу «Відкрита Україна», у 1988-1990 роках він – голова торгового кооперативу «Союз» при Дніпропетровському будинку торгівлі, у 1990-1992 роках – директор МП «Веролла», у 1993-1994 роках – президент фонду «Центр політичних ініціатив», з квітня по вересень 1994 року – фінансовий директор промислово-будівельної фірми «Москва-люкс» міста Дніпропетровська.
З вересня 1994 року по липень 1996 року – генеральний директор підприємства «Москва».
Вочевидь, такому успішному «українському янкі» в нашій країні апріорі відкритий шлях у велику політику. А що? Грошики є, підтримка певних політичних кіл, адміністративний ресурс Жовтневої райдержадміністрації в місті Дніпропетровську також забезпечені. Справа за невеликим – схилити на свій бік електорат. Це, звичайно, зробити було б не так вже й легко, враховуючи специфіку міста та силу конкурентів. Але отут і проявився неперевершений талант пана Балашова – вигадати таку програму, понаобіцяти таке, що навіть ідеологічно заанґажовані виборці без вагань віддадуть свій голос.
Отож Геннадій Балашов розпочинає свою передвиборчу кампанію. Іде він по 27-му одномандатному виборчому округу міста Дніпропетровська, що об’єднує частково Жовтневий і Бабушкінський райони міста. Балашов представляє Соціально-ліберальне об’єднання України (СЛОН), яке під час виборчої кампанії 1998 року запам’яталося лише своїм слоганом «Прислоняйтесь!»; в партійному списку, до речі, він – у першій десятці.
Та що, скажете ви, з того, Балашов – звичайний пересічний кандидат, навіть серйозних владних та фінансових важелів не має. Е, ні, далеко не простим кандидатом був пан Геннадій! А був він самим що не є прямим ставлеником місцевої влади. За чутками, його, Балашова, було потрібно просто відіслати якомога далі з Дніпропетровська, мовляв, засидівся він тут, аж надто засидівся. От і вирішили його відправити у довгострокове відрядження... до Києва, на депутатську роботу у Верховній Раді Україні. В колі кандидатів-конкурентів Геннадія Вікторовича панували не надто оптимістичні настрої: тихцем говорили, що ім’я переможця відоме заздалегідь, і що це ім’я – Геннадій Балашов.
Тим не менше, сама лише підтримка влади не гарантує перемоги. Тому неперевершений Гена вдається до того, що найкраще у нього виходить – обдурювати довірливий електорат. Пан Балашов обіцяв багато – починаючи від боротьби з недобросовісними чиновниками і закінчуючи запевненням, що в разі обрання його депутатом, він зробить єдину податкову ставку тривідсотковою. Але була в його передвиборчій програмі одна родзинка: пообіцяв Гена запровадити постійну систему разової виплати суми в 10 тисяч (!) доларів кожній молодій особі – хлопцям, начебто для відкриття свого власного бізнесу, дівчатам – на посаг. Цю суму молода особа повинна була, за задумом Балашова, отримати одразу по набуттю нею 18 років.
І йому повірили! Видно, чим фантастичніша обіцянка, тим більше вірять в неї. І це, мабуть, логічно, адже обіцяючи золоті гори, кандидат в депутати дає пересічному громадянинові надію, а з надією, як відомо, жити легше. Вже за те, що ти дав людині надію, за тебе голосуватимуть. За Балашова голосували. Люди різних професій, різного віку й різного достатку. На моїх очах якийсь дідусь ставив хрестик у бюлетені прямо біля столу для реєстрації, при цьому він запитав вголос свою дружину: «Голосуєм за Балашова, да? І за комуністов».
Балашов переміг, набравши 19 398 голосів, більше ніж у інших фаворитів – генерального директора відкритого акціонерного товариства «Дніпрошина» В’ячеслава Тютіна та полковника міліції В’ячеслава Чигринця. І покотив Гена в Київ, будувати нам «красівую страну» (між іншим, гаслом передвиборчої кампанії Балашова було «Ми хотім жить в красівой странє!» Гасло доповнював плакат, на якому зображено «щасливих» людей, в середині – молода парочка, що цілується). До речі, Геннадій Вікторович є ідейним творцем такої «популярної» в народі партії, як «Красива Україна» (а чому, наприклад, не «сексуальна»? – С. Б.).
Але яку країну він нам насправді збудував, не мені вам розказувати. Ясно, що обіцяних 10 тисяч «баксів» ніхто і в очі не побачив. Схопилися у славному місті Дніпропетровську, та вже було запізно.
А пан Геннадій з того не сумував, заробляв собі потихеньку на життя депутатською працею нелегкою. Як депутат нічим особливим не відзначався, схожий він був на звичайнісінького пристосуванця з тієї когорти «кучминих дітей», які галас зчиняють лише у разі, коли їхній бізнес хтось ненароком зачепить. Одне слово – нікудишній з Балашова виявився парламентар, так – ні риба, ні м’ясо.
Тим часом насувалася пора чергових виборів, й треба було вже думати, як залишитись в депутатському кріслі. Пан Балашов добре подумав і пішов на вибори разом із партією Міши Бродського «Яблуко». Паралельно він йшов кандидатом в депутати по 214-му одномандатному виборчому округу... Де б ви думали? – в Дніпровському (частково і Деснянському) районі міста Києва!
Фішкою передвиборчої кампанії Балашова цього разу стала обіцянка скасувати 20 відсотків ПДВ. Зрозуміло, що лише в разі обрання його депутатом. Кияни, однак, виявилися не настільки наївними, щоб повірити цьому аферистові. В результаті і сам Балашов, і його партія пролетіли мимо парламенту, як фанера пролітає повз паризькі дахи.
Здавалося, що тепер всі надовго забудуть Геннадія Вікторовича. Та сталося не так, як гадалося: за декілька років Балашов сплив, як ви думаєте, де? В «Братстві», у Діми Корчинського! Тепер пан Геннадій там, політичний експерт! Задаю питання: чому Балашов подався саме до екс-лідера УНА-УНСО? І одразу ж знаходжу відповідь: Балашов пішов до Корчинського як до свого колеги-політичного лузера. Корчинському була потрібна саме така людина, як Балашов (уявіть собі цей тандем: Діма – теоретик «православного тероризму», Гена – практик економіко-політичного шулерства).
Тепер Геннадій Вікторович тільки тим і займається, що читає разом з Дмитриком проповіді і, як дослівно вказано в листівках «Братства», «насаджує людиноненависницьку ідеологію націонал-фрейдизму». З приводу останнього формулювання знову мимоволі замислююсь: цікаво, і коли це колишній фінансовий директор фірми «Москва-люкс» став націоналістом? До речі, хочеться окремо поговорити про так звані «проповіді». Пощастило мені ознайомитися з кількома. Виникло відчуття: знаходжуся в Дніпропетровську передвиборної пори не такого вже й далекого 1998 року. Ось він стоїть переді мною в усій красі. Ми його вже списали на смітник історії, але ні, виявляється, ще «жив курилка!» І нікуди він не подівся. Просто зашифрувався від «непосвєщьонних». Але його красномовство, його неперевершений стиль, все, як і тоді, все при ньому. Ознайомтесь, будь ласка, лише з декількома цитатами з його «проповідей»:
«Нужно думать о СВОИХ ДЕНЬГАХ. Мы зациклились на обсуждении политиков. Что, нашего Лазаренка замучили, замордовали? Нет, у него всё замечательно. Вышел из тюрьмы, 300 000 000 капитала, молодая жена и ребёнок. Когда-то он поставил себе стратегическую задачу – хапать, хапать и хапать. Лазаренко, кстати, тоже любил бабушек. Давал по 20 гривен, чтобы за него голосовали».
«Если в стране есть денежные знаки, значит, у кого-то их слишком много». Вспомните, Остап Бендер постоянно охотился за деньгами. И ему не нужны были мелкие деньги. Он ставил стратегическую задачу: «Мне нужен миллион». Его спрашивали, а частями не подойдёт? «Нет». Это правильная задача. Нам нужен миллиард».
«Посмотрите в свой мобильный телефон. Сколько в нём записано номеров? А сколько из них нужных, стоящих? Чем больше – тем выше ваша стоимость. Поэтому выбросьте всяких «пусиков» и «котиков». В телефонной книге должны быть нужные люди. Иначе вы ничего не добьётесь в жизни. Такие правила эволюции. Человек – социальное животное. Одиночки не выживают. БРАТСТВО от разрушения должно перейти к созиданию. Найдите одну точку и долбите её, как дятлы. Пока у вас не вырастет клюв, которым можно пробить себе дорогу к яхтам и лимузинам, шикарным женщинам и великолепным мужчинам, роскошным квартирам, круизам и бриллиантам. И вы увидите, как вас будет любить Бог! Вы сможете построить свой храм с золотыми куполами».
«За что женщины любят мужчин? Женщины самообманываются отвечая: «Люблю, потому что люблю». На самом деле женщины любят за потенциал. Грубо говоря – за деньги. Подумайте, любая самка по своей природе ищет самца с хорошими генами: сильного, с острыми клыками, такого, чтобы мог прокормить щенят».
«БРАТСТВО это важный инструмент общения. Потому что ты не можешь задать нормальный вопрос своим преподавателям – они тебе не ответят. Не можешь спросить совета у своих родителей – они тебе его не дадут. Здесь ты можешь задать любой вопрос, и тебе ответят. Другое дело, как ты этим воспользуешься. Как ты будешь здесь общаться, что узнаешь. На какие вершины поднимешься, и в какие тупики попадёшь.
Истинно говорю! Те, кто ждёт Армагеддона, пусть ждут. Мы же стремимся в светлое, красивое будущее! В шикарный Армагеддон!»
Що тут коментувати: геніальне на межі з божевільним. Хоча сам Балашов хлопець далеко не «збрєндівший», навпаки, він абсолютно адекватно оцінює життя. Адекватно з погляду дрібненького капіталіста, який мріє стати олігархом. І, мріючи про це, малюючи в своїй уяві оповиті рожевим туманом пляжі Ріо-де-Жанейро, з книгою Ільфа і Петрова під лівою пахвою і з Дімою Корчинським під праву руку піде він, сердешний, у найми до якогось впливового політика. І тут я повинен наших шановних виборців одразу попередити: якщо на наступних виборах ви помітите Геннадія Вікторовича Балашова в списках Комуністичної партії України, не дивуйтесь – у Петі Симоненка просто не знайшлося політичних експертів.
Отак от. Що й казати, «лед тронулся, господа присяжные заседатели, лед тронулся!».
Сергій БАГРЯНИЙ
ПОЛІТИЧНИЙ ЕКСПЕРТ «БРАТСТВА»
попередня стаття
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ОЗНАЧАЄ ДОБРОБУТ
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ ОЗНАЧАЄ ДОБРОБУТ