ЧОМУ ДІЄТИ ВИХОДЯТЬ З МОДИ

Серед наших сучасників чимало тих, хто постійно цікавиться дієтами і постійно випробовує їх на собі. Що за цим стоїть? «Як що?— здивується хтось. — Бажання позбутися зайвої ваги, бути здоровим, красивим». Виявляється, не лише це. Чимало психологів стверджують, що проблема повноти для багатьох — звичайнісінький комплекс, який деякі люди доводять до рівня нав’язливої ідеї.

НЕ «ВОЮЙТЕ» З ЖИРОМ — Є ЦІКАВІШІ ЗАНЯТТЯ
Таким людям насамперед можна порадити відкинути всілякі думки щодо своєї повноти, нарешті зацікавитися собою як особистістю. Що, скажіть, для вас важливіше: тіло чи душа? Скільки можна думати, навантажувати близьких розмовами про свої зайві кілограми? Чи не настав час просто жити?
Дієтолог Ольга Савчук радить значну енергію, яку повна людина витрачає на боротьбу з жиром, витратити на щось конструктивніше: наприклад, на вивчення іноземної мови чи ще краще літератури свого народу, а може, й тієї країни, яка подобається. Та чи мало в світі різних занять, які розвивають менталітет, витончують почуття…
Багато хто заперечить, мовляв, неможливо не звертати увагу на свою фігуру, якщо вона не гарна, викликає або співчуття або навіть осуд оточуючих.
ПЕРЕЇДАННЯ — В ГЕНАХ НАШОГО НАРОДУ?
Що робити цим людям? Ольга Савчук радить: лише не сідати на дієти. «Біда полягає в тому,  — розповідає дієтолог, — що так звані маятникові дієти (сіла на дієту — втратила вагу, зійшла з дієти — набрала вагу) не лише не допомагають схуднути, а навпаки небезпечні для здоров’я. Вони можуть викликати ожиріння швидше, ніж якби ви ніколи не намагалися скинути вагу».
Чим це пояснити? Тим, що постійне перебування на дієті призводить до поступової втрати вродженого інстинкту щодо їди. Постійно голодуючи, такі люди не можуть визначити поріг ситості. Тому й виходить: людина в добрій формі, поки обмежує себе в деяких продуктах, а тільки починає «нормально харчуватися» — одразу набирає вагу.
Невже немає засобів набути стабільну вагу і тримати її постійно. І основний з них — переглянути своє ставлення до їжі.
Так, тут все просто: ми повинні їсти для того, щоб жити, а не навпаки. Та багато хто із нас зводить своє життя переважно до цього: що поїсти, в що вдягнутися… Та як можна не любити поїсти — їжа ж буває такою смачною… У цьому — і вся причина. Багато кого з нас ще в дитинстві привчили постійно жувати щось смачненьке: то тістечко, то булочку. Сьогоднішні школярики смакують іншим: сухариками, чипсами, жувальними гумками. Багато хто із них увечері переїдає. У нашого народу це в генах — переїдати. Порівняйте, як пригощають на застіллях в Англії чи Франції, а як у нас? Там на столах стільки місця лишається поміж виставлених страв, у нас тарілки в два поверхи. Хтось скаже: це від нашої щедрості. А може, це наслідок нашої історії? Після отих численних голодівок, які переживав наш народ, ми втратили поріг ситості?..
Та як би там не було, щоб триматися в нормальній формі, важливо знати міру — не переїдати. Науковці стверджують: якщо ваша вага перевищує норму на 20-40 відсотків, можна легко схуднути без дієт. Для цього небагато треба: відмовитися від звички їсти на ніч, а ще гірше вночі, коли маєте пристрасть в цей час дивитися телевізор.
Одне слово, тим, хто прагне схуднути, не на дієту потрібно сідати, а змінювати своє мислення щодо харчування і власного тіла. Оскільки тіло невід’ємна частина людини, воно сприймає всі наші думки й емоції. Отож для початку його потрібно хоча б трішки «приручити».
Щодо цього Ольга Савчук дає декілька порад.
Перша: хоча б два-три рази на тиждень займайтеся фізичними вправами. Виконуйте їх до тих пір, поки не спітнієте. Головне — робіть їх з радістю, не через силу.
Друга. Півдня на тиждень приділяйте увагу лише собі і своїм інтересам: проводьте час так, як вам захочеться. Цих півдня — ваші і лише ваші.
Третя: з’їдайте по одному яблуку на день.
Четверта: заведіть щоденник — він допоможе вам правильно спланувати своє життя, а отже, уникнути багатьох незапланованих випадковостей. Такі прості поради неодмінно допоможуть збудити інтерес до своєї особистості, додадуть впевненості. А ця якість, звісно, всьому сприяє, у тім числі й досягненню гармонійного зовнішнього вигляду.

Насамкінець пропонуємо тест, з допомогою якого ви зможете визначити, як ви ставитеся до їжі.
1. Чи просите добавки в гостях, щоб у такий спосіб виразити вдячність господині?
2. Чи входить у ваші правила обов’язково з’їдати все, що поклали на тарілку?
3. Що зазвичай вибираєте: застілля чи прогулянку з друзями?
4. Чи маєте звичку їсти на ходу?
5. Коли у вас поганий настрій, ви вживаєте велику кількість їжі?
6. Коли збуджені, ви з’їдаєте більше, ніж зазвичай?
7. Чи берете добавку навіть якщо ситі?
8. За телевізором чи за книжкою сидите з тарілкою чогось смачненького?
9. Їсте швидше за тих, хто з вами за столом?
10. Коли вам нічого робити, ви зазираєте в холодильник?

Якщо ви відповіли «так» на всі запитання, крім останнього, то знайте: зайва вага у вас пов’язана з вашими звичками і ви їсте зовсім не тому, що маєте почуття голоду.
Якщо ви погодилися із першим і сьомим запитанням, це означає, що ви їсте навіть тоді, коли ситі. Твердо відмовляйтеся від зайвої порції!
Ваші «так» на 4,8, 9 запитання означають, що потрібно негайно змінити стиль їди: коли їсте на ходу, не можете контролювати кількість їжі.
Ваші «так» та 3,5, 6 і 10-те запитання вказують на те, що вами керує не апетит, а настрій. Пам’ятайте, кращий засіб від нудьги і знервованості — рух.
Відповідь «так» на останнє запитання вказує на те, що вам потрібно згадати все, що ви з’їли вчора. Картина буде не дуже радісна: скільки всього зайвого! Згадайте про вчорашню слабкість — стримаєтеся сьогодні.

Тетяна ОЛІЙНИК