КОНСУЛЬТАЦІЇ

ОПЛАТА ДОДАТКОВОЇ ВІДПУСТКИ
Я учасник ліквідації аварії на ЧАЕС. Минулого року не отримав відпускні гроші за чорнобильську відпустку. На роботі пояснили, що тепер слід звертатися до районного управління праці та соціального захисту. Але там мені сказали, що таким питанням не займаються. Куди мені слід звернутися?
Іван ЛІСОВИЙ
           м. Житомир

Відповідно до пункту 22 (1) Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яких віднесено до першої та другої категорій, передбачено використання чергової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік.
Отже, якщо людині, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесеній до категорій першої або другої, на підприємстві, де вона працює, надано додаткову відпустку, відповідно до зазначеного закону, їй повинні оплатити дві відпустки. Оплата провадиться за рахунок коштів державного бюджету, які спрямовуються на соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зазначена додаткова відпустка (пільга) не ділиться на частини, не переноситься на наступний рік, а також за неї не виплачується грошова компенсація.
Мінпраці України
РОБОТА НАУКОВЦЯ ЗА КОНТРАКТОМ
Два роки тому вийшов на пенсію, обіймаючи посаду наукового співробітника. Пенсію було оформлено відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Нині я продовжую працювати за контрактом. Чи маю право на новий, більш високий розмір пенсії?
Володимир СОЛОМКО
           м. Дніпропетровськ

Відповідно до статті 24 Закону України «По наукову і науково-технічну діяльність» (в редакції від 20.11.2003 р. № 1316), пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається, відповідно до частини другої статті 23 цього Закону та статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і на яку, відповідно до законодавства, нараховується збір на обов’язкове державне страхування.
Пенсіонерам, які після призначення пенсії, відповідно до цього закону, працювали за контрактом на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менш як два роки і мали більш вищий заробіток за той, з якого було обчислено пенсію, новий розмір пенсії встановлюється за їхньою заявою, виходячи з вищого заробітку за два роки поспіль після призначення пенсії, відповідно до закону.
Пенсійний фонд України
ДОПОМОГА НА ПОХОВАННЯ ПРАЦІВНИКА
Моя мати пропрацювала на хлібокомбінаті понад 20 років. Нещодавно вона померла після хвороби. Чи маю я право отримати від хлібокомбінату допомогу на її поховання?
Світлана ЮРЧЕНКО
           м. Запоріжжя

Згідно з пунктом 5 статті 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240, допомога на поховання надається застрахованим особам (крім поховань пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві) на підприємстві, з яким померла особа перебувала у трудових відносинах, коштом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Якщо померла особа була інвалідом ІІ групи й отримувала пенсію, то допомога на її поховання, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1753 «Про розмір допомоги на поховання», надається за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія.
Фонд соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності