ЧОРНОБИЛЬЦІ – ЖЕРТВИ ГЕНОЦИДУ РАДЯНСЬКОЇ ОКУПАЦІЇ

Уряд Литви вирішив надати учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС статус жертв геноциду радянської окупації 1939 -1990 років.

Поправки до закону ініціювала низка громадських організацій, у першу чергу Литовська спілка чорнобильців та Центр жертв геноциду литовського народу. Саме цей Центр разом із Українською громадою Литви торік звертався до Сейму із проханням визнати Голодомор в Україні фактом геноциду українського народу з боку радянського режиму, і парламент такий крок зробив.
На думку активістів Центру і самих чорнобильців, ліквідатори стали жертвами примусових дій Кремля, наслідки яких дорівнюють наслідкам геноциду. Статус постраждалих від радянської окупації, згідно з поправкою, отримають всі військовослужбовці, що під час аварії перебували на ЧАЕС або в радіусі 50 кілометрів від неї. Але в документі підкреслено, що такий статус отримають лише ті, хто перебував у зоні аварії примусово, на службі або у відрядженні, і внаслідок цього отримав ушкодження здоров’я або інвалідність.
Крім військових, статус постраждалих буде надано понад 200 будівельникам, які працювали на будівництві міста Славутича. Всім цим категоріям будуть виплачені компенсації і надано державну пенсію.
Щодо поправки, котру ухвалюватиме Сейм, сумніву майже ні в кого нема. В парламенті повідомили, що оновлений закон почне діяти з першого січня наступного року. А з бюджету на виконання чорнобильського закону буде щорічно виділятися близько 120 тисяч євро.