Консультації

НЕОТРИМАНИЙ ПРИВАТИЗАЦІЙНИЙ СЕРТИФІКАТ
Я інвалід Великої Вітчизняної війни. В 1992 році купив державну квартиру. Приватизаційний чек на цю приватизацію не використав, і він знаходиться в державному банку. Як можна використати цей чек?
В. ДЕРЕВ’ЯНКО
м. Умань, Черкаська область

Дію приватизаційних майнових сертифікатів Кабінет Міністрів України припинив ще в 1999 році. Однак народні депутати В. Лебедівський та Р. Зварич торік подали до Верховної Ради проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення права громадян України на безкоштовне одержання у процесі приватизації частки державного майна». Його автори пропонують «воскресити» старі приватизаційні сертифікати, даючи можливість їхнім власникам, які з певних причин не розпорядилися ними, реалізувати свої права, а це близько 8 мільйонів осіб. Виходить, що порушено права громадян використовувати свої цінні папери на власний розсуд, адже процес приватизації триває, а сертифікатом скористатися не можна. Відновити ці порушені права покликаний вказаний законопроект. Проте він не має на меті захистити інтереси обдурених вкладників, ані забезпечити сертифікатами тих, хто їх навіть не одержав. Йдеться лише про поновлення чинності одержаних, але не використаних сертифікатів.
Однак Фонд держмайна негативно ставиться до цього законопроекту. Так само негативно відгукнулися на можливе нововведення й деякі представники бізнесових кіл. На їхню думку, повернення в обіг приватизаційних сертифікатів негативно позначиться на стані фондового ринку України. Крім того, велика кількість дрібних акціонерів, які з’являються внаслідок участі у приватизації власників сертифікатів, становить загрозу існуванню великих підприємств, що приватизуються, адже в такому разі втрачається єдиний власник, який несе відповідальність за діяльність підприємства. Та й з точки зору справедливості такі кроки викликають сумнів: чому власник, який своєчасно розпорядився сертифікатом, але був обдурений і нічого з того не отримав, повинен опинитися в гіршому становищі, ніж той, хто полінувався здійснити своє право?
Чи знайдуть ці ідеї втілення в життя, вирішуватиме Верховна Рада. Одне можна стверджувати однозначно: ті, хто вчасно не одержали приватизаційний сертифікат, втратили на нього право.
Прес-служба Мінекономіки України 


ПЕНСІЯ  ДЕРЖСЛУЖБОВЦЯ
Працюю на виборній посаді секретарем сільської ради з квітня 1994 року. Чи буду я мати право на призначення пенсії держслужбовця після звільнення у зв’язку із закінченням строку повноважень.
Марія КОЛОДІЙ
с. Поточище Городнянського району
Івано-Франківської області

Відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше за наявності загального трудового стажу для жінок — не менше 20, пенсія призначається відповідно до цього закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії, і досягли пенсійного віку в період дії Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року.
Вказана норма може бути застосована лише для осіб, які працювали в органах місцевого самоврядування на виборних посадах після введення в дію Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також до тих посадових осіб, на яких, відповідно до пункту 5 розділу V Закону України «Про державну службу», і яким були присвоєні ранги державних службовців (лист Головного управління державної служби України від 01.11.2002 р. № 10/5986).
Таким чином, якщо авторка листа на 01.01.1994 року не працювала в державних органах та їхньому апараті на посаді державного службовця і на момент введення в дію Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (04.07.2001 р.) не працювала в органах місцевого самоврядування, підстав для призначення їй пенсії за нормами Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на жаль, немає.
Пенсійний фонд України 


ДІТЯМ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ
Чи поширюються пільги ветеранів війни на їхніх дітей?
Марія ЗГУРСЬКА
м. Житомир

Законом України від 01.12.2005 року № 3174-ІV встановлено, що пільги, якими користуються ветерани війни, поширюються на дітей померлих учасників бойових дій, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, до закінчення цих навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Цей закон набирає чинності з 1 січня 2007 року.
Мін’юст України 

Сторінку підготував Станіслав ЛЕВАНДОВСЬКИЙ